Փաշինյանի իշխանությունը փաստի առաջ է կանգնել 11/07/2023   21:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի իշխանությունները հրաժարվում են մեկնաբանել, թե Տրոցենկոյի՝ ամերիկյան սեւ ցուցակում հայտնվելու փաստը ինչ բացասական հետեւանքներ կունենա ՀՀ տնտեսության վրա։ «Որեւէ մեկնաբանություն չկա»,- երկու օր մտածելուց հետո այսպես են արձագանքել պետական գույքի կառավարման կոմիտեից։
«Փաստինֆո»-ն արդեն հայտնել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը ընդլայնել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների շրջանակը, որի մեջ ներառվել են նոր գործարարներ, որոնց թվում առանցքային տեղ են զբաղեցնում Տրոցենկոները։ Ընդ որում՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության հայտարարության մեջ նշվում է, որ Տրոցենկոյի ընտանիքը համարվում է մտերիմ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինի հետ, ընդգծվում, որ պատժամիջոցները ոչ միայն կտարածվեն գործարար Գլեբ Տրոցենկոյի, այլ նաեւ սև ցուցակում ներառվում են անձնական ակտիվները և են Տրոցենկոյի ընտանիքի կողմից օգտագործվող ներդրումային գործիքները։
Նշենք, որ Գլեբ Տրոցենկոն Ռոման Տրոցենկոյի որդին է։ Այն նույն Տրոցենկոյի, որին Փաշինյանի իշխանությունը հանձնել է ՀՀ թիվ մեկ հարկատուի՝ ԶՄՊԿ-ի բաժնետոմսերը՝ դրանք խլելով նախկին սեփականատերերից։ Ավելին, Տրոցենկոյին են պատկանում Հայաստանի հանքարդյունաբերական մի շարք ձեռնարկություններ, մասնավորապես ««Պարամաունտ Գոլդ Մայնինգ», «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը», Ագարակի պղնձամոլիբդենային գործարանը, Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանը։ Հենց այս ոլորտն է Հայաստանի տնտեսության արտարժույթի կարևոր աղբյուրը, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանը լուրջ խնդիրներ է ունենալու արտարժույթի շուկայում։
Իսկ ՀՀ կառավարությունը, որն ունի ԶՄՊԿ-ում շուրջ 21,9 տոկոս բաժնեմաս, ուղղակի ընդհատակ է անցել ու հրաժարվում է որեւէ մեկնաբանությունից։ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից, որին կառավարությունը վերապահել է բաժնեմասերի կառավարումը, նախ խոստացել էին արձագանքել, ապա օրեր անց տրվեց կարճ պատասխան՝ «մեկնաբանություն չկա»։
Կառավարությունը լուրջ չվերաբերեց ամերիկյան կողմի՝ ««Don’t flirt with Trotsenko»» նախազգուշացումներին, ու այսօր տնտեսությունը լուրջ ցնցումների վտանգի առաջ է։ Նշենք, որ մեկ շաբաթվա ընթացքում սա կառավարության երկրորդ հարվածն էր՝ կապված ԶՄՊԿ-ի հետ։ Նախքան ԱՄՆ պետքարտուղարության լրամշակված սեւ ցուցակի մասին հայտնի դառնալը, ՀՀ կառավարությունը, մեր տեղեկություններով, ծանուցում էր ստացել արբիտրաժային դատարանից, որ ԶՄՊԿ-ի բաժնետերերից մեկը դատի է տալիս՝ իր իրավունքները ՀՀ կառավարության կողմից խախտվելու համար։ Այդ հեռանկարի մասին «Փաստինֆոն» գրել էր դեռ ամիսներ առաջ, երբ հայտնի դարձավ, որ 12,5 բաժնետոմսի սեփականատեր Զուրաբովը ՀՀ դատական ատյաններում վիճարկում է ԶՄՊԿ-ի մյուս բաժնետիրոջ կողմից բաժնեմասը վաճառելու գործարքի օրինականությունը, քանի որ չի հարգվել դրանք ձեռք բերելու իր առաջնային իրավունքը, ավելին՝ գործարքը կայացել է բազմաթիվ խախտումներով, ինչն իր մեջ, փաստացի, քաղաքական կոռուպցիայի տարրեր է պարունակում։
Կառավարության մեր աղբյուրների համաձայն՝ հենց 12,5 %-ի բաժնետերն է Հայաստանի դեմ միջազգային արբիտրաժային դատարանում գործընթաց սկսել։ Իսկ ՀՀ կառավարությունն էլ որոշել է Հայաստանում ուշադրություն շեղել՝ նախկինում բազմակի օգտագործված գործիքակազմով։ Փաշինյանը հենց նեղն է ընկնում՝ սկսվում են շոուների բեմադրումը, որտեղ առանցքային դերակատարում ունեն իրավապահները, քանզի հենց նրանք են դառնում հիմնական գործող անձինք, ինչպես այս պարագայում։ Թեեւ այդ գործիքներն են այնքան հնամաշ են դարձել, որ այլեւս չեն ապահովում անհրաժեշտ տեսարանը ու մատնում վախերը։ Առավել եւս, երբ այդ տեսարաններով չեն կարող ազդել արբիտրաժային դատարանի, ԱՄՆ պատժամիջոցների հետեւանքով ՀՀ տնտեսությանը սպառնացող ռեալ վտանգների վրա։
19:54 07/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը տիկնոջ հետ ներկա է գտնվել Մաթևոս Ասատրյանի հոգեհանգստի արարողությանը
16:28 04/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է դաստիարակենք և ունենանք ուժեղ հանրություն մտքով, ուժեղ հանրություն՝ մարմնով, ուժեղ հանրություն՝ հոգեբանորեն.Փաշինյան
15:15 04/11/2023  |  ՔաղաքականՂարաբաղի սահմանների մասին Փաշինյանի հայտարարությունները Արևմուտքի ազդեցության տակ են արվել. Պատրուշև
22:04 03/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի ԱԳ նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
10:52 30/10/2023  |  ՔաղաքականՎարչապետ Փաշինյանի ելույթը ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում 2024 թ. պետբյուջեի նախագծի քննարկումներին. ուղիղ
00:13 27/10/2023  |  ՔաղաքականՍտրասբուրգում Փաշինյանը մեխեց արցախյան հարցի դագաղի վերջին գամը․ Օսկանյան
20:26 26/10/2023  |  ՔաղաքականՓաշինյանը տարածաշրջան «տղա է բերում»՝ ի դեմս հավաքական արևմուտքի և ՆԱՏՕ-ի. Հայկ Նահապետյան

Правительство Пашиняна встало перед фактом 11/08/2023   09:52  |  Лента новостей
Власти Армении отказываются от комментариев по поводу негативных последствий, которыми может обернуться для экономики Армении появление Троценко в американском черном списке. "Без комментариев", — так после двухдневного раздумья отреагировали в Комитете по управлению госимуществом.
"ФактИнфо" ранее уже сообщало, что Госдепартамент США объявил о расширении американских санкций в отношении России. В американском черном списке оказались новые предприниматели, среди которых ключевое место занимает семья Троценко. Отметим, что в документах Госдепа США утверждается, что семья Троценко, "как считается, близка к президенту России Владимиру Путину". В справке подчеркивается, что санкции затронут не только Глеба Троценко, но в черный список вносятся также сеть личных активов и инвестиционных инструментов, используемых семьей Троценко.
Отметим, что Глеб Троценко – это сын Романа Троценко. Того самого Троценко, которому правительство Пашиняна передало акции Зангезурского медно-молибденового комбината(ЗММК), налогоплательщика номер один в Армении, отобрав их у прежнего владельца.
Более того, Троценко принадлежат ряд горнодобывающих предприятий Армении, в частности "Парамаунт Голд Майнинг", Зангезурский медно-молибденовый комбинат, Агаракский медно-молибденовый комбинат, Алавердский медеплавильный завод. Именно этот сектор является важным источником иностранной валюты для экономики Армении, что означает, что Армения может столкнуться с серьезными проблемами на валютном рынке.
А правительство РА, у которого порядка 21,9% акций ЗММК, просто сквозь землю провалилось и отказывается от комментариев. В ответ на запрос "ФактИнфо" в Комитете по управлению госимуществом, которому кабмин делегировал управление акциями, сначала пообещали отреагировать, а затем, спустя несколько дней, дали скупой ответ: "Без комментариев".
Правительство серьезно не отнеслось к предостережениям американской стороны "Don’t flirt with Trotsenko", и сегодня экономика оказалась перед угрозой серьезных потрясений.
Отметим, что это был второй за неделю удар правительства, связанный с ЗММК. По нашим сведениям, до того, как стал известен обновленный черный список Госдепартамента США, правительство РА получило уведомление из арбитражного суда о том, что один из акционеров ЗММК подал в суд за нарушение правительством РА его прав. Об этом "ФактИнфо" писало несколько месяцев назад, когда стало известно о том, что владелец 12,5% акций Зурабов оспаривает в судебных инстанциях РА законность сделки по продаже акций другим акционером ЗММК ввиду неуважения его преимущественного права на их приобретение. Более того, сделка была заключена с многочисленными нарушениями, что, по сути, содержит в себе элементы политической коррупции.
Согласно нашим источникам в правительстве, именно владелец 12,5%  акций начал процесс против Армении в международном арбитражном суде. А правительство РА решило отвлечь внимание в Армении, прибегая к инструментам, которые уже неоднократно применялись. Как только Пашинян оказывается в затруднительном положении, он начинает устраивать шоу, в которых ключевую роль играют правоохранители, поскольку именно они становятся главными действующими лицами, как в упомянутом случае.
Хотя эти инструменты настолько поизносились, что не обеспечивают необходимой зрелищности, при этом они выдают страхи. Тем более что эти зрелища не могут повлиять на реальную опасность, нависшую над экономикой РА из-за арбитражного суда и санкций США.