Ադրբեջանը մեղավոր է Արցախի նախկին պաշտոնյաներին կալանավորելու և հայկական ժառանգությունը ոչնչացնելու մեջ. Փարիզի քաղաքապետ 11/07/2023   15:48  |  Մեկնաբանություն
Հայաստանում ողբերգություն է շարունակվում. Ադրբեջանը մեղավոր է Արցախի նախկին պաշտոնյաներին կամայականորեն կալանավորելու և Արցախի տարածքում հայկական ժառանգությունը ոչնչացնելու մեջ։
Այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, որը այս հարցը քննարկել է Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի հետ հանդիպմանը։
«Երեկ ես դա քննարկել եմ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի հետ:
Մեր մտքերը զոհերի, նրանց ընտանիքների, 100,000 փախստականների և քաղբանտարկյալների հետ են։
Հաջորդ տարվա դեկտեմբերի 10-ին ՝ Մարդու իրավունքների միջազգային օրվա կապակցությամբ, արցախահայության ներկայացուցիչներին կհանձնեմ Փարիզի պատվավոր քաղաքացիություն:
Փարիզը նաև կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ գերիներին։
Երեկ ես կարողացա դա քննարկել Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ և Լաչինի միջանցքի շրջափակման ժամանակ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանության գործընթացի վերաբերյալ զեկույցի հեղինակ Լուիս Մորենո Օկամպոյի հետ»։

Азербайджан виновен в произвольном аресте бывших госдеятелей Арцаха и уничтожении армянского наследия - мэр Парижа 11/07/2023   16:14  |  Комментарий
В Армении продолжает разворачиваться трагедия. Азербайджан виновен в произвольном аресте бывших государственных деятелей Арцаха и уничтожении армянского наследия на территории Арцаха. Об этом написала мэр Парижа Анн Идальго в своем микроблоге в X.
Мэр Парижа обсудила этот вопрос на встрече с  бывшим главным прокурором Международного уголовного суда(МУС) Луисом Морено Окампо.
"Вчера мне удалось обсудить это с бывшим прокурором Международного уголовного суда Луисом Морено Окампо и автором поучительного доклада о процессе геноцида, осуществленном Азербайджаном во время блокады Лачинского коридора. Наши мысли с жертвами, их семьями, 100 тысячами беженцев и политических заключенных, удерживаемых Азербайджаном. 10 декабря, по случаю Международного дня прав человека, я вручу представителям армян Арцаха почетное гражданство Парижа.
Париж также призывает к немедленному освобождению всех армянских пленных, удерживаемых Азербайджаном.