Արտարժույթի շուկայում լուրջ խնդիրներ կունենանք՝ Տրոցենկոյի հայաստանյան ակտիվների նկատմամբ պատժամիջոցների տարածվելու դեպքում. Պարսյան 11/06/2023 19:55 | Տնտեսություն
ԱՄՆ-ի կողմից սեւ ցուցակում հայտնված Տրոցենկոյին են պատկանում Հայաստանի հանքարդյունաբերական մի շարք ձեռնարկություններ, մասնավորապես ««Պարամաունտ Գոլդ Մայնինգ», «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը», Ագարակի պղնձամոլիբդենային գործարանը, Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանը։ Տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանի արձանագրմամբ՝ սրանք Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակության կազմակերպություններ են, իսկ ԶՊՄԿ-ն Հայաստանի թիվ մեկ խոշոր հարկատուն ու գործատուն է, այն նաև համակարգաստեղծ ընկերություն է և, եթե պատժամիջոցները տարածվեն Տրոցենկոյի բոլոր ակտիվների վրա, ապա նաև ԶՊՄԿ-ն կընկնի պատժամիջոցների տակ։
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը օրերս հայտարարեց ՌԴ-ի նկատմամբ պատժամիջոցների շրջանակն ընդլայնելու մասին, եւ ամերիկյան սեւ ցուցակում հայտնվել են նոր գործարարներ, որոնց թվում է Տրոցենկոն, նրա որդին։ Պետդեպի հայտարարության մեջ նշվում է, որ սև ցուցակում ներառվում են գործարարի անձնական ակտիվները, Տրոցենկոյի ընտանիքի կողմից օգտագործվող ներդրումային գործիքները։
Պարսյանի դիտարկմամբ՝ ԶՊՄԿ-ն և առհասարակ հանքարդյունաբերությունը Հայաստանի տնտեսության համար արտարժույթի կարևոր աղբյուր ապահովող ոլորտ է, դրա միրջոցով Հայաստան արտարժույթ է գալիս։ «Եթե պատժամիջոցները տարածվեն Տրոցենկոյի հայաստանյան ակտիվների նկատմամբ՝ մենք լուրջ խնդիրներ կունենանք արտարժույթի շուկայում։ Առհասարակ, հանքահումքային արտադրանքի արտահանումն ապահովում է մեր արտահանման 35 տոկոսը»,- արձանագրել է Պարսյանը։
Նրա խոսքերով՝ ռուսները երկար Հայաստանում չեն մնալու, նրանց գումարները հավերժ չեն մնալու Հայաստանում, ուշ թե շուտ ընդհատվելու է այդ գումարների հոսքը, իսկ հանքարդյունաբերությունը Հայաստանի արտարժույթ ապահովող հիմնական ոլորտներից մեկն է։ Ընդ որում, կաթվածահար կլինի ոչ միայն հանքարդյունաբերությունը, այլև ոլորտը սպասարկող 100-ավոր ընկերություններ, որոնք ևս լուրջ խնդիրների առաջ կկանգնեն։
Ընդ որում՝ այս ոլորտն ապահովում է նաև բավական բարձր աշխատավարձ, մասնավորապես Սյունիքի մարզն ամենաապահով մարզն է, այդ մարզում աղքատության համաթիվը 2.5 տոկոս է, այն դեպքում, երբ հանրապետության մյուս մարզերում 26.5 է։
«Եթե արևմտյան երկրները կիրառեն սահմանափակումներ բոլոր ակտիվների նկատմամբ՝ մենք այս ամենի արդյունքում լուրջ կորուստներ ենք ունենալու»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշել է տնտեսագետը։
Ս.Պարսյանի փոխանցմամբ՝ նախկինում փորձ եղել է, որ Ռուսաստանի գործարանների սեփականատերը ներառվել են «սև ցուցակի» մեջ, բայց նրանց ակտիվները ամբողջությամբ սանկցիաների տակ չեն վերցվել։ Օրինակ, «Ռուսալ» ընկերության դեպքում՝ սեփականատիրոջ նկատմամբ պատժամիջոցներ էին կիրառել, բայց հայկական «Ռուսալը» շարունակում էր գործել, թեև հիմա բազմաթիվ դժվարություններ ունի, բայց նրա նկատմամբ պատժամիջոցներ չի կիրառվում։ Նույնը նաև «Գազպրոմի» և ռուսական այլ ընկերությունների դեպքում է, որոնք Հայաստանում գործում են, բայց նրանց նկատմամբ նման խիստ մոտեցում չկա»։
Նա ընդգծեց, որ այս հարցին մեղմ կամ խիստ մոտենալու հիմքում ընկած են լինելու քաղաքական պայմանավորվածությունները։ «Եթե գործող իշխանությունները ունենան քաղաքական պայմանավորվածություններ, ապա Տրոցենկոյի նկատմամբ պատժամիջոցները չեն վերաբերի Հայաստանի ակտիվներին»։
Նշենք, որ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը Տրոցենկոյի ընտանիքը ներկայացրել էր որպես Պուտինի մոտ կանգնած ընտանիք։

Экономист предрек серьезные проблемы на валютном рынке в случае распространения санкций на армянские активы Троценко 11/07/2023   12:31  |  Экономика
Угодившему в черный список США Троценко принадлежат ряд армянских горнодобывающих предприятий, в частности "Парамаунт Голд Майнинг", Зангезурский медно-молибденовый комбинат, Агаракский медно-молибденовый комбинат, Алавердский медеплавильный завод. По словам экономиста Сурена Парсяна, это предприятия, имеющие стратегическое значение для Армении, а ЗММК является крупнейшим налогоплательщиком и работодателем номер один в Армении, он также является системообразующим предприятием, и в случае распространения санкций на все активы Троценко, под санкции может попасть и ЗММК.
На днях Госдепартамент США объявил о расширении американских санкций в отношении России. В американском черном списке оказались новые предприниматели, среди которых - Троценко, его сын. В заявлении Госдепа отмечается, что в черный список вносятся сеть личных активов и инвестиционных инструментов, используемых семьей Троценко.
Как отметил Парсян, ЗММК и горнодобывающая промышленность в целом являются сектором, обеспечивающим важный источник иностранной валюты для экономики Армении.
"Если санкции затронут армянские активы Троценко, у нас возникнут серьезные проблемы на валютном рынке. В целом экспорт минерально-сырьевой продукции обеспечивает 35% нашего экспорта", - отметил Парсян.
По его словам, русские не задержатся в Армении надолго, их средства вечно не останутся в Армении; рано или поздно этот поток денег прервется, а горнодобывающая промышленность является одним из основных отраслей, обеспечивающих Армению иностранной валютой. Более того, будет парализована не только горнодобывающая промышленность, но и сотни обслуживающих сектор компаний, которые также столкнутся с серьезными проблемами.
Причем в этом секторе достаточно высокая заработная плата, в частности, Сюникская область является самой обеспеченной, уровень бедности в этой области составляет 2,5%, тогда как в других областях республики доходит до 26,5%.
"Если западные страны введут ограничения в отношении всех активов, то в результате всего этого мы понесем серьезные убытки", - сказал экономист в беседе с "ФактИнфо".
По словам Парсяна, в прошлом был опыт, когда владельцы российских предприятий попадали в "черный список", но их активы не оказывались под санкциями полностью. Например, в случае с компанией "Русал" в отношении владельца были введены санкции, но армянский "Русал" продолжал работать. Хотя сейчас он столкнулся со многими трудностями, но под какие-либо санкции он не подпадает. То же самое в случае с «Газпромом» и другими российскими компаниями, которые работают в Армении, но к ним нет такого строгого подхода, напомнил он.
Как подчеркнул он, в основу мягкого или жесткого подхода лягут политические договоренности. "Если у действующих властей будут политические договоренности, то санкции в отношении Троценко не затронут активы Армении", - указал он.
Отметим, что в документах Госдепа США утверждается, что семья Троценко, "как считается, близка к президенту России Владимиру Путину".