Թուրքը պատրաստվում էր մտնել Մարտակերտ, 2000-ից ավելի զինյալ հրամանի էր սպասում. Բռնի տեղահանված (տեսանյութ) 11/05/2023   00:33  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Մարտակերտի դիրքերը միշտ անառիկ են եղել, 116-րդ դիրքը, որ նախկինում Ուրֆանյանենց, Աբաջյանենց դիրքն էր, հանձնվեց սեպտեմբերի 25-ին, իմ՝ Մարտակերտից դուրս գալու օրը։ Այս մասին «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում ասաց «Ջրաբերդ» թերթի խմբագիր Լուսինե Զաքարյանը։
«Այդ օրը եկան ասեցին, որ հանձնարարված է զենքերը ցած դնել, պետք է թշնամին գա։ Մենք սպասում էինք, որ ողջ մնացած տղաները իջնեին»։
Զաքարյանը պատմեց, որ երբ սկսվել է պատերազմը՝ ավագ տղան դիրքերում է եղել։
«Երբ թուրքերը հարձակվել էին, իմ տղան բլինդաժում էր, ռումբի պայթյունի «վալնան» նրան մի կողմ էր շպրտել, հրաշքով է ողջ մնացել»։
Մարտակերտից բռնի տեղահանված կինը, որը 4 պատերազմ է տեսել, ասում է՝ պատերազմը կանգնեցնելու որոշումը ճիշտ էր, թուրքը պատրաստվում էր մտնել խաղաղ բնակչության մեջ, «հենց Մարտակերտում ասեցին, որ 2000-ից ավելի զինյալ, որոնց մեծ մասը «գորշ գայլերի» ջոկատն էր, սպասում հրամանի՝ մտնելՄարտակերտի խաղաղ բնակչության մեջ, թե ոչ»։
Նրա փոխանցմամբ` թշնամին Գետավանի ուղղությամբ առաջ էր շարժվել ու  հասել Գետավան, երբ պատերազմը կանգնեց։ Հարակից գյուղերը հայաթափվեցին։
Արդեն գաղթելիս, ինչպես Լուսինեն պատմեց, ճանապարհի կեսն էին նցել, երբ ադրբեջանական մի մարտական մեքենա ընդառաջ եկավ։ «Երևի «գորշ գայլերն» էին, 30 հոգի կլինեին, իրենց նշանը ցույց տալով, դիմակով, զենքերը վեր բարձրացրած անցան ու մտան Մարտակերտ», - նշեց Լ.Զաքարյանը:
14:44 23/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախցի Նժդեհն է ծնվել Վանաձորում
11:52 19/10/2023  |  ՔաղաքականԲռնի տեղահանված մեր քույրերին ու եղբայրներին կոչ եմ անում չդիտարկել ՀՀ-ից արտագաղթելու տարբերակը որպես առաջիկա գործողությունների պլան. Փաշինյան
19:50 16/10/2023  |  ՔաղաքականՀՀ կառավարությունը սառեցրել է Արցախի բյուջեն.սեպտեմբերի աշխատավարձերը, թոշակներն ու նպաստները չեն տրվել
18:15 13/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գազպրոմ Արմենիա»-ի աջակցությամբ լուծվել է ավելի քան 3200 արցախցու կեցության խնդիր
10:16 13/10/2023  |  ՄեկնաբանությունԲռնի տեղահանված արցախցիների Հայաստանում մնալուն ուղղված առաջին քայլը պետք է լինի նրանց մշտական տանիքով ապահովելը. Աբրահամյան

Турки собирались вторгнуться в Мартакерт, более 2 тыс. боевиков ждали приказа – вынужденная переселенка из Арцаха 11/06/2023 09:57 | Геноцид в Арцахе
Мартакертские позиции всегда были неприступными; 116-я позиция, которая ранее была позицией роты Урафаняна и Абаджаняна, были сданы 25 сентября при выходе из Мартакерта. Об этом "ФактИнфо" рассказала редактор газеты "Джраберд" Лусине Закарян.
"В тот день они пришли и сказали, что отдан приказ сложить оружие. Мы ждали, когда оставшиеся в живых ребята спустятся", - сообщила она.
Закарян рассказала, что ее старший сын был на позициях, когда началась война.
"Когда турки напали, мой сын был в блиндаже, во время бомбардировки его отбросило взрывной волной, он выжил чудом", - рассказала она.
Насильственно перемещенная из Мартакерта женщина, которая стала очевидицей 4 войн, считает правильным решение остановить войну.
"Турки собирались вторгнуться в мирные населенные пункты. В Мартакерте сказали, что более 2 тыс. боевиков, большая часть из которых составляла отряд "серых волков", ждут приказа для вторжения в Мартакерт", - рассказала она.
По ее словам, враг продвинулся в направлении Гетавана и добрался до Гетавана, когда война была остановлена, прилегающие села опустели.
Уже во время исхода, рассказывает Закарян, они проехали половину пути, когда одна из боевых машин азербайджанцев выехала им навстречу. "Видимо, это были "серые волки". Их было примерно человек 30 в масках. Они, показывая свой знак и бряцая оружием, проехали и вошли Мартакерт", - поведала Л. Закарян.