Ստամբուլի ջրամբարներում ջրի սակավությունը հասել է կրիտիկական աստիճանի 11/06/2023   15:56  |  Միջազգային լրահոս
Ստամբուլի ջրամբարներում երկուշաբթի առավոտվա դրությամբ ջրի պաշարները նվազել են մինչև նորմայի 17,31 տոկոսը։ Այս մասին հայտնում են տեղի քաղաքապետարանի ջրային տնտեսության վարչությունից։
Փորձագետները իրավիճակը համարում են կրիտիկական՝ նշում է TRT Haber հեռուստաալիքը մեկնաբանության մեջ։ Milliyet թերթն ավելի վաղ հայտնել էր, որ տեղի 10 ջրամբարներում 40 օրվա ջրային պաշար է մնացել։ Ստամբուլի ջրամբարների նորման 868,7 մլն խմ է։ Անցած շաբաթ օրը Թուրքիայի մայրաքաղաքում ջրի պաշարները կազմել են 17,8%:
Ստամբուլի քաղաքապետարանի տվյալներով՝ ամենաքիչ ջուրը՝ նորմայի 2,59%-ը, մնում է Սազլիդերե ջրամբարում։
Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն ավելի վաղ կոչ էր արել թուրքական մեգապոլիսի բնակիչներին խնայել ջուրը։ Թուրքիայի ամենամեծ քաղաքում օրական սպառվում է ավելի քան 3 մլն խմ ջուր:
12:33 16/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը ջրի սակավություն ունեցող 20 երկրների շարքում է. օկուպացրած Արցախում աղբյուրներ են փնտրում
18:07 03/08/2023  |  Մարզական4 մեդալ Ստամբուլում ըմբշամարտի պատանեկան առաջնությունից
14:37 20/07/2023  |  ՄարզականՊատանի ըմբիշները Ստամբուլում կմասնակցեն աշխարհի առաջնությանը
16:13 17/07/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՍտամբուլում ձերբակալվել է Ջանիևի հանցախմբի պարագլուխ, «օրենքով գող» Գուրամ Չիխլաձեն
10:55 16/07/2023  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում հերքել են, թե Ստամբուլի բոլոր 39 թաղամասերում արգելել են օտարերկրացիներին բնակության թույլտվություն տալ
12:06 12/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՋրի կառավարումը սխալ է. մինչև ոռոգման սեզոնի մեկնարկն այլևս ջրի բավարար պաշարներ չեն լինում. Արթուր Խաչատրյան (տեսանյութ)
17:40 06/07/2023Էրդողանի գրասենյակը հաստատել է՝ վաղը Ստամբուլում Զելենսկու հետ հանդիպում կունենա
16:11 03/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայկական ավիաուղիներ»-ը մեկնարկել է Երևան-Ստամբուլ-Երևան չվերթերը
14:04 23/06/2023  |  Միջազգային լրահոսՍտամբուլում խոշոր ահաբեկչության պատրաստվող անձը ձերբակալվել է
17:53 12/06/2023  |  Միջազգային լրահոսՍտամբուլի կենտրոնում ռուս զբոսաշրջիկ է սպանվել. նրան դանակահարել են (տեսանյութ)

В Стамбуле заявили о критической ситуации с запасами воды 11/06/2023   16:18  |  Международные новости
Запасы воды в водохранилищах Стамбула по состоянию на утро понедельника снизились до 17,31% нормы. Об этом, как передает ТАСС, сообщил департамент по вопросам водопользования местной мэрии.
Эксперты называют ситуацию критической, отмечает в комментарии телеканал TRT Haber. Газета Milliyet ранее сообщала, что воды в местных 10 водохранилищах осталось на 40 дней. Нормой для водохранилищ Стамбула считаются 868,7 млн куб. м воды. В минувшую субботу запасы воды в турецком мегаполисе составляли 17,8%.
По данным стамбульской мэрии, меньше всего воды - 2,59% нормы - осталось в водохранилище Сазлыдере.
Мэр Стамбула Экрем Имамоглу ранее призвал жителей турецкого мегаполиса к экономии воды. Ежедневно в крупнейшем городе Турции потребляют свыше 3 млн куб. м воды.
15:59 05/04/2023  |  Международные новостиУ берегов Турции затонуло следовавшее на Украину судно, ведутся поиски пропавших
15:17 24/03/2023  |  Международные новостиВ Стамбуле горел отель, есть погибшие
11:27 02/03/2023  |  Международные новостиПаром с автомобилями загорелся в море в Турции, есть пострадавшие
16:33 12/12/2022  |  Международные новостиТакого бедствия не было уже 50 лет: на Анталью обрушилось мощное наводнение