Հայաստան-Թուրքիա միջպետական ցամաքային սահմանը բացելու ուղղությամբ գուցե մոտ ապագայում լավ նորություններ ունենանք. ԱԳ նախարար 11/03/2023 11:06 | Քաղաքական
Հայաստանի համար շատ կարևոր է Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացը։ Այս մասին ՀՀ ԱԺ-ում 2024 թվականի բյուջեի քննարկման ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ներկայացնելով այդ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումները։
«Կա գործընթաց, կա խոսակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման մասին։ Ուզում եմ լավատեսություն հայտնել` ասելով, որ առնվազն, այն մեր պայմանավորվածությունը, որը վերաբերում էր Հայաստան-Թուրքիա միջպետական ցամաքային սահմանն առայժմ հատուկ խմբի մարդկանց համար՝ դիվանագիտական անձնագեր ունեցող և երրորդ երկրների քաղաքացիների համար, ահա այս խումբ մարդկանց համար սահմանը բացելու ուղղությամբ ուզում եմ հայտնել, որ այստեղ մոտ ապագայում լավ նորություններ, գուցե, ունենանք»։

Глава МИД Армении выразил оптимизм по поводу скорого открытия сухопутной границы с Турцией 11/03/2023 11:33 | Политика
Для Армении очень важен процесс нормализации отношений с Турцией, заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян , коснувшись встреч с высокопоставленными чиновниками этой страны.
"Есть процесс, есть диалог о нормализации отношений между Арменией и Турцией. Хочу выразить оптимизм по поводу того, что по крайней мере наши договоренности об открытии межгосударственной сухопутной границы между Арменией и Турцией для граждан третьих стран и держателей диппаспортов в ближайшем будущем, возможно, будут реализованы. Хочу выразить оптимизм, что в скором времени у нас в этом вопросе будут хорошие новости", - сказал Мирзоян в ходе обсуждения в парламенте госбюджета РА на 2024 год.