ԵՄ դիտորդների ընդլայնումն ու մանդատի ուժեղացումը Հայաստանի օրակարգում է, դրական արձագանք կա ԵՄ-ից. Հովհաննիսյան 11/03/2023   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում տեղակայված Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության ընդլայնումն ու մանդատի ուժեղացումը Հայաստանի օրակարգում է, այս առումով դրական արձագանքներ կան նաև Եվրամիությունից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024 թ պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկումներում՝ անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանի հարցին, թե կա՞ արդյոք քաղաքական ինտեգրման օրակարգ ԵՄ-ի հետ:
Հովհաննիսյանը հիշեցրեց Եվրոպական խորհրդարանում վարչապետի ելույթը, որ Հայաստանը պատրաստ է այնքան մոտ լինել Եվրամիությանը, որքան ԵՄ-ն դա հնարավոր կհամարի: Ըստ Հովհաննիսյանի՝ դա միշտ էլ եղել է Հայաստանի դիրքորոշումը:
«Քաղաքական առումով համագործակցությունը խորացվել է: Ավելին՝ այս տարի առաջին անգամ տեղի ունեցավ Հայաստան-Եվրամիություն քաղաքական և անվտանգության հարցերով երկխոսության մեկնարկ: Հաջորդ փուլը պետք է տեղի ունենա նոյեմբերին Բրյուսելում, առաջինը Երևանում հունվար ամսին էր: Իհարկե, դիտորդների առաքելության ընդլայնումն ու մանդատի ուժեղացումը նույնպես մեր օրակարգում է, և կան դրական արձագանքներ ԵՄ-ի և անդամ երկրների կողմից»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Փոխնախարարն աննախադեպ համարեց նաև քաղաքական այցերի մակարդակը:
16:42 12/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական զորքերի կուտակումների մասին լուրերից հետո մենք ավելացրել ենք պարեկների թիվը սահմանի այդ հատվածներում․ Մարկուս Ռիտեր
18:36 10/09/2023  |  ՔաղաքականԵՄ-ն ուժեղացված պարեկություն է անում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային հատվածներում
19:01 05/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ առաքելությունը հայ–ադրբեջանական սահմանային լարվածության մասին զեկուցել է Բրյուսելին

Суббота 07 / 06 / 2024
Вопрос расширения и усиления мандата наблюдателей ЕС, на повестке дня Армении, есть позитивный отзыв со стороны Евросоюза – замглавы МИД 11/03/2023   15:13  |  Лента новостей
Расширение и усиление мандата наблюдательной миссии Евросоюза, направленной в Армению, стоит na повестке дня Армении, в этом плане есть и позитивный отзыв со стороны Евросоюза. Об этом, как передает "Арменпресс", сообщил заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Ованнисян на совместном заседании постоянных комиссий НС по внешним связям и финансово-кредитным и бюджетным вопросам на предварительном обсуждении проекта госбюджета на 2024 год, отвечая на вопрос депутата партии "Гражданский договор" Армана Егояна о политической интеграции с ЕС.
Паруйр Ованнисян напомнил о заявлении премьер-министра в Европарламенте, что Армения готова быть настолько близкой к Евросоюзу, насколько ЕС посчитает это возможным. По словам Ованнисяна, такой позиции Армения придерживалась всегда.
"Политическое сотрудничество углубилось. Более того, в этом году впервые состоялся диалог Армения-ЕС по вопросам политики и безопасности. Следующий раунд должен состояться в ноябре в Брюсселе, первый прошел в январе в Ереване. Конечно, расширение миссии наблюдателей и усиление мандата также находится на нашей повестке дня, и есть положительный отзыв со стороны ЕС и стран-членов", - сказал Ованнисян.