Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է մշակույթի ոլորտի ռազմավարության նախագիծը 11/03/2023   14:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է  Մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թվականների ռազմավարության նախագիծը:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է ռազմավարության նպատակները: Մասնավորապես, փաստաթղթի նպատակներից են՝  մշակութային և ստեղծարար ոլորտների արդիականացումն ու  նորարարությունը, մշակութային հասանելիությունն  ու  ներառականությունը, Հայաստանի դիրքավորումը որպես համաշխարհային քաղաքակրթական արժեքներ կրող և ստեղծող երկիր: Նախագծում ներկայացված են նաև այն հիմնական թիրախները, որոնց Կառավարությունը ձգտելու է հասնել  սահմանված ժամանակահատվածում:
Ռազմավարության նախագծով սահմանված առաջնահերթություններից է մշակութային  ժառանգության գույքագրումն ու ինստիտուցիոնալացումը, որի շրջանակում նախատեսվում են, մասնավորապես՝ հուշարձանների վերականգնում, արգելոց թանգարանների, հուշարձանների կադաստրի ստեղծում և վարում: Ընդգծվել է նաև մշակութային և ստեղծարար ոլորտներում կառավարման մոդելների արդիականացման կարևորությունը, այդ թվում՝ թանգարաններում էլեկտրոնային տոմսային համակարգի ներդրումը:
Նախագծի շուրջ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, ներկայացվել են մի շարք հարցադրումներ, դիտարկումներ և առաջարկություններ:
Վարչապետն ընդգծել է ոլորտի արդյունավետ կառավարման ու զարգացման կարևորությունը և նշել, որ այն ՀՀ կառավարության թիրախային ուղղություններից է: Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է  ներկայացված առաջարկությունները և ոլորտում առկա հարցերի լուծման վերաբերյալ դիտարկումները  ներառել ռազմավարության մեջ:

У Пашиняна обсудили проект стратегии в области культуры 11/03/2023   17:38  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект Стратегии сохранения, развития и популяризации культуры на 2023-2027 гг. Подробности сообщает пресс-служба главы правительства РА.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян представила цели Стратегии. В частности, среди целей документа: модернизация и инновация культурной и творческой сферы, культурная доступность и инклюзивность, позиционирование Армении как страны, несущей и создающей мировые цивилизационные ценности. В проекте также представлены основные цели, которых правительство будет стремиться достичь в течение указанного периода.
Одним из установленных проектом Стратегии приоритетов является инвентаризация и институционализация культурного наследия, в рамках которой, в частности, планируется реставрация памятников, создание и ведение кадастра музеев-заповедников, памятников. Также была подчеркнута важность модернизации моделей управления в культурном и творческом секторах, включая внедрение системы электронного билетирования в музеях.
Вокруг проекта состоялся заинтересованный обмен идеями, был представлен ряд вопросов, наблюдений и предложений.
Премьер-министр подчеркнул важность эффективного управления и развития отрасли и отметил, что это одно из целевых направлений правительства Армении. Подводя итоги совещания, Никол Пашинян поручил включить в Стратегию представленные рекомендации и замечания по решению существующих вопросов.