«Սերժի Վաչո»-ի, նրա կնոջ և «Յանս» համալիրի տնօրենի նկատմամբ հետապնդումը դադարեցվել է՝ արդարացնող հիմքով 11/02/2023   10:56  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի՝ «Սերժի Վաչոյի», նրա տիկնոջ՝ Ռուզաննա Բեգլարյանի, «Յանս» ռեստորանային համալիրի տնօրեն Սերգեյ Կարապետյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է՝ մեղսագրվող արարքը չկատարելու հիմքով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Ղազարյանի պաշտպան Մհեր Հակոբյանը։
Հիշեցնենք, որ գործը վերաբերում էր Ղազարյանի ընտանիքին պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրի նախկին հաշվապահ Սուսաննա Արիստակեսյանից 40 մլն դրամ շորթելուն։
Ըստ քրեական գործի՝ 2017 թվականի հունիսի սկզբին Ս.Կ.-ն աշխատակիցներից տեղեկացել է Ս.Ա.-ի կողմից հաճախորդներից ստացված որոշակի գումարներ ռեստորանի դրամարկղ չմուտքագրելու վերաբերյալ և այդ մասին հայտնել է Վ.Ղ.-ին ու նրա կնոջը՝ Ռ.Բ.-ին, ովքեր որոշել են բռնություն գործադրելու սպառնալիքներով հաշվապահից շորթմամբ պահանջել և ստանալ առանձնապես խոշոր չափերի 40 մլն դրամ գումար:
«Հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով՝ նույն ժամանակահատվածում Ս.Կ.-ն, Վ.Ղ.-ն և Ռ.Բ.-ն շորթմամբ, առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ, հիշատակելով Վ.Ղ.-ի՝ ՀՀ երրորդ նախագահի անվտանգության պետի պաշտոնը զբաղեցնելու հանգամանքը՝ պահանջել են 40 մլն դրամ գումար, իսկ պահանջը չկատարելու դեպքում սպառնացել են ոտնձգություն կատարել հաշվապահի և նրա որդու կյանքի ու առողջության նկատմամբ: Բռնություն գործադրելու սպառնալիքներով զուգորդված պահանջի արդյունքում՝ Ս.Ա.-ն հարկադրված գրավադրել է իր ոսկյա զարդերը, մտերիմներից պարտքով վերցրել գումարներ, վաճառել բնակարանը և 2017 թվականի հունիս-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում հարազատների միջոցով նրանց փոխանցել պահանջված ընդհանուր 40 մլն դրամը»,- նշված էր դատախազության տարածած հաղորդագրությունում։
Քրեական վարույթը նախ կարճվել էր, դատախազությունը հաստատել էր կարճելու որոշումը, սակայն 2022թ. նոյեմբերին դատախազի որոշմամբ քրեական հետապնդում էր հարուցվել Վաչագան Ղազարյանի, նրա կնոջ և ռեստորանային համալիրի տնօրենի նկատմամբ՝ բռնություն գործադրելու սպառնալիքներով առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու հատկանիշներով։
Այժմ՝ քրեական վարույթը կարճվել է՝ արդարացման հիմքով։
07:47 28/09/2023  |  ՄամուլՎաչագան Ղազարյանն ազատ է արձակվել. «Ժողովուրդ»
09:00 23/09/2023  |  ՄամուլՎաչագան Ղազարյանը մի քանի օրից ազատ կարձակվի. ազատության գինը. «Ժողովուրդ»
08:31 05/09/2023  |  ՄամուլԳնդապետին առերեսման ու հարցաքննության են հրավիրել Վաչագան Ղազարյանի գործով. «Ժողովուրդ»
08:51 02/09/2023  |  ՄամուլՎաչոն ցուցմունք է տվել, «Հրապարակ»
07:59 01/09/2023  |  ՄամուլՎաչագան Ղազարյանի գործով մեծ թվով անձինք են հարցաքննվել. «Ժողովուրդ»
14:38 31/08/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը հաստատեց. ՀՀ սեփականությանը կփոխանցվի «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնի 4 միավոր անշարժ գույքը
11:34 30/08/2023  |  Քրեական խրոնիկոն«Սերժի Վաչոն» «Եռաբլուրի» 4 հողատարածքները ՀՀ-ին վերադարձնելու դիմում է ներկայացրել
13:39 29/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎաչագան Ղազարյանը ներկայացված մեղադրանքը չի ընդունում, գործով վաղեմության ժամկետներն անցել են.փաստաբան

Уголовное преследование экс-начальника охраны Сержа Саргсяна, его жены и директора ресторанного комплекса "Янс" прекращено 11/02/2023   11:19  |  Криминальная хроника
Уголовное преследование в отношении бывшего начальника охраны третьего президента РА Сержа Саргсяна  Вачагана Казаряна,  его жены Рузанны Бегларян, директора ресторанного комплекса "Янс" Сергея Карапетяна прекращено на основании несовершения инкриминируемого им деяния. Об этом "ФактИнфо" сообщил Мгер Акопян,  адвокат Казаряна.
Напомним, дело касается вымогательства 40 млн драмов у Сусанны Аристакесян, бывшего бухгалтера принадлежащего Казаряну ресторанного комплекса "Янс".
Согласно материалам уголовного дела, в июне 2017 году С.К. узнал о том, что С.А. не внесла полученную от клиентов сумму в кассу ресторана, и сообщил об этом В.К. и его жене Р.Б., которые решили угрозами выманить у бухгалтера  40 млн. драмов,
В сообщении прокуратуры отмечалось, что для реализации преступного замысла в тот же период С.К., В.К. и Р. Б., вынашивая умысел на хищение особо крупной суммы путем вымогательства, упомянув о том, что В.К. занимает пост начальника охраны третьего президента, потребовали 40 млн. драмов, а в случае невыполнения требования они пригрозили совершить посягательство на жизнь и здоровье бухгалтера и ее сына.
В результате, С.А. была вынуждена заложить свои золотые украшения, одолжить деньги у близких людей, продать квартиру и в период с июня по сентябрь 2017 года через родственников перечислить им в общей сложности затребованные 40 млн драмов.
Уголовное производство сначала было прекращения, прокуратура утвердила решение о прекращении, однако в ноябре 2022 года по решению прокурора было возбуждено уголовное преследование в отношении Вачагана Казаряна, его жены и директора ресторанного комплекса по признакам вымогательства суммы  в особо крупных размерах под угрозой применения насилия.
Теперь же уголовное дело прекращено на основании оправдания.
15:11 29/05/2023  |  Лента новостейВачаган Казарян отвергает обвинение в свой адрес, срок давности по делу истек - адвокат
12:12 29/05/2023  |  Криминальная хроникаАрестован бывший начальник охраны Сержа Саргсяна
11:21 21/11/2022  |  Криминальная хроникаУголовное дело заведено на экс-начальника охраны Сержа Саргсяна, его жену и директора ресторанного комплекса "Янс"