Ձեր ցավը մեզ համար խորթ չէ. էստոնացի գործընկերները՝ Ալեն Սիմոնյանին 11/02/2023   15:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է Էստոնիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մատի Ռայդմանի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Էստոնիայի հետ բարեկամական հարաբերությունները՝ հիմնված փոխվստահության, ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների եւ մարդու իրավունքների հարգման վրա:
Նա ընդգծել է, որ ժողովրդավար Հայաստանը մեծապես կարեւորում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված Եվրոպական միության ջանքերը՝ շեշտելով, որ երախտապարտ ենք Էստոնիային՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին տրամադրած մարդասիրական աջակցության համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են ժողովրդավարությանը եւ ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանն առնչվող հարցեր: «Հարգելի՛ գործընկերներ, չնայած բոլոր մարտահրավերներին` մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու մեր օրակարգին, որի կարեւոր մասն է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` որպես տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման եւ տնտեսական կապերի խթանման գործիք»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Էստոնացի գործընկերները նկատել են, որ որեւէ մեկը չի կարող մյուսին այդքան լավ հասկանալ, որքան փոքր երկրները, եւ մեր ցավն ու բարձրացրած հարցերն իրենց համար խորթ չեն:
Հանդիպմանը քննարկվել են բարեկամական խմբի այցի արդյունքում նախանշվող ուղիների զարգացումը եւ մի շարք այլ օրակարգային հարցեր:
13:35 27/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդդեմ ընդդիմադիր պատգամավորի, եւ խմբագրի
15:03 25/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական կողմն իրեն մշտապես պարկեշտ հռետորաբանության մեջ է պահել․ Սիմոնյանը՝ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանին ՀՀ ԱԳՆ կանչելու մասին
14:33 25/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲրյուսելում նախատեսված Փշինյան-Ալիև հանդիպումը տեղի չի ունենա ադրբեջանական կողմի դիրքորոշման պատճառով․ Սիմոնյան
19:54 24/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը հանդիպել է Կորեայի Հանրապետության առեւտրի նախարարին
16:40 24/10/2023  |  ՔաղաքականՀարգարժան, էդ ժամանակ լրագրող Գեղամ Մանուկյանը խի՞ չգնաց ասի՝ «էս ի՞նչ եք անում, էս մարդը 11 հիվանդություն ունի». Ալեն Սիմոնյանը՝ Հաց բերողի դեպքի մասին
15:12 23/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
13:50 23/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր կողմից բավարար քայլեր չեն արվել ԼՂ բնակչության հանդեպ ադրբեջանական ագրեսիան կանխելու գործում. գերմանացի խորհրդարանականը՝ Ալեն Սիմոնյանին

Эстонские коллеги – спикеру НС Армении: “Ваша боль нам не чужда” 11/02/2023   17:44  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян принял делегацию, возглавляемую руководителем группы дружбы Эстония-Армения Мати Райдмой. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер парламента отметил, что Армения придает большое значение дружественным отношениям с Эстонией, основанным на взаимном доверии, общих демократических ценностях и уважении прав человека.
Он подчеркнул, что демократическая Армения придает большое значение усилиям Евросоюза по установлению мира в регионе, подчеркнув, что мы признательны Эстонии за гуманитарную поддержку, оказываемую нашим соотечественникам, насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха.
На встрече обсуждались вопросы демократии и становления демократических институтов. “Уважаемые коллеги, несмотря на все вызовы, мы продолжаем придерживаться нашей повестки по достижению мира, важной частью которой является представленный Правительством РА проект “Перекресток мира” – как инструмент установления мира и упрочения экономических связей в регионе", - подчеркнул Председатель НС.
Эстонские партнеры заметили, что никто не может понять другого столь хорошо, как малые страны, и им не чужды наша боль и поднятые вопросы.
На встрече обсуждались развитие путей, намеченных в итоге визита группы дружбы, а также ряд других вопросов повестки дня.
15:46 08/07/2022  |  Лента новостейСпикер НС Армении выразил послу Эстонии крайнюю озабоченность визитом главы эстонского парламента в оккупированный Шуши
17:11 24/02/2020  |  Лента новостейПашинян направил поздравительное послание премьер-министру Эстонии по случаю Дня независимости
16:22 24/02/2018  |  Лента новостейПрезидент Армении поздравил эстонского коллегу со 100-летием провозглашения независимости