500 արցախցի ընտանիք կստանա հումանիտար օժանդակություն 11/02/2023 12:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի Դաշնության Ազգամիջյան, միջկրոնական, միջմշակութային և միջպետական հաղորդակցությունների ոլորտում հետազոտությունների և նախագծերի զարգացման ազգային ինստիտուտը (НИИРК) հայաստանյան «Հաղորդակցության զարգացման միջազգային ինստիտուտ» հումանիտար հիմնադրամին (МИР) անհատույց նվիրաբերել է հումանիտար օգնություն՝ օժանդակելու արցախցիներին։
500 երեխայի համար նախատեսված հագուստը, քաղցրեղեններն ու հիգիենայի պարագաները նոյեմբերի 3-ից մինչև 5-ը տեղեկան ադմինիստրացիայի ներկայացուցիչների միջոցով կբաժանվեն Գեղարքունիքի մարզի Սևան, Գավառ և Վայոց ձորի մարզի Արենի քաղաքներում։
Նշենք, որ այս քաղաքներում գտնվում են МИР հիմնադրամի ռուսաց լեզվի և մշակույթի ուսումնասիրման կենտրոնները, որոնք բացվել են բոլորովին վերջերս։ Կենտրոնները գործում են անվճար սկզբունքով։ Իսկ Գեղարքունիքի և Վայոց ձորի մարզերում բնակություն հաստատած արցախցի երեխաները նույն հիմունքներով հնարավորություն կունենան անվճար սովորելու МИР կենտրոններում։

500 арцахских семей получат гуманитарную помощь 11/02/2023 12:55 | Лента новостей
Национальный институт исследований и развития проектов в сфере межнациональных, межконфессиональных, межэтнических, межкультурных и межстрановых коммуникаций (НИИРК) Российской Федерации безвозмездно передал гуманитарную помощь армянскому гуманитарному фонду «Международный институт развития коммуникаций» (МИР) безвозмездно пожертвовал гуманитарную помощь для поддержки народа Арцаха.
Одежда, сладости и предметы гигиены, предназначенные для 500 детей, будут распределены с 3 по 5 ноября через представителей местной администрации в городах Севан, Гавар Гегаркуникской области и Арени Вайоцдзорской области.
В сообщении отмечается, что в этих городах расположены центры изучения русского языка и культуры Фонда «МИР», открытые совсем недавно. Центры работают бесплатно. А дети Арцаха, поселившиеся в марзах Гегаркуник и Вайоц Дзор, получат возможность бесплатно учиться в центрах «МИР» на тех же основаниях.