Արցախից բռնի տեղահանված թոշակառուների ու նպաստառուների կենսաթոշակների ու նպաստների վերաբերյալ նախագիծ է մշակվում 11/02/2023 12:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախից բռնի տեղահանված թոշակառուներն ու նպաստառուները կստանան իրենց հասանելիք կենսաթոշակներն ու նպաստները․ համապատասխան նախագիծը քննարկվում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում։ Կառավարության այսօրվա նիստում այդ մասին հայտարարեց փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը։
«Կենսաթոշակների իրավունքն օրենքի ուժով ծագել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին փախստականների կարգավիճակին հավասարեցված ժամանակավոր պաշտպանության կարգավիճակ տալուն զուգահեռ։ Ընթացակարգային խնդիրներ կան․ կենսաթոշակների մասին ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխանեցնելու փուլում ենք, ու որպեսզի սահուն լինի այդ ամենը, նախագիծ են մշակում աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության գործընկերները։ Առաջիկա շաաբթվա ընթացքում այդ փաթեթն էլ, հավանաբար, ավարտական տեսքի բերված կլինի, և Կառավարության հաջորդ նիստում այն կներկայացվի»,-ասաց Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ դա թույլ կտա, որպեսզի հոկտեմբերի 25-ից՝ երբ նրանց տրվել է ժամանակավոր պաշտպանության կարգավիճակ, վերականգնենք օրենքով սահմանված կենսաթոշակի իրավունքը։
Վարչապետն էլ հայտնեց, թե ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներն արդեն իսկ դիմում են ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար (նկատենք, որ Արցախի մեր հայրենակիցներն ունեն ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ու հանդիսանում են ՀՀ քաղաքացի,-խմբ) «Գործընթացին, բնականաբար, սպասում էինք։ Այն ունի օրենսդրական նրբություններ, որոնք պետք է պահպանվեն։ Առաջիկայում նաև սպասվում է 50+50 ծրագրի իրագործումը»,-նշեց Փաշինյանը։

Минсоц Армении разрабатывает проект о пенсиях и пособиях вынужденным переселенцам из Арцаха 11/02/2023   12:32  |  Лента новостей
Вынужденно перемещенные из Арцаха получат причитающиеся им пенсии и пособия. Соответствующий проект обсуждается в министерстве труда и социальных вопросов РА. Об этом сообщил вице-премьер Армении Тигран Хачатрян на заседании правительства в четверг, 2 ноября.
"Право на пенсии вытекает в силу закона параллельно с предоставлением нашим соотечественникам, вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха, статуса временной защиты, приравненного к статусу беженцев. Есть процедурные проблемы. Мы сейчас на этапе приведения в соответствие с законодательством РА о пенсиях, и для того, чтобы все прошло гладко, коллеги из министерства труда и соцвопросов разрабатывают проект. В течение ближайшей недели этот пакет, вероятно, будет доработан и представлен на следующем заседании правительства", - сказал Хачатрян.
В свою очередь премьер Армении Никол Пашинян сообщил, что многие наши соотечественники, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха обращаются уже за получением гражданства Армении.