Թաղավարդից՝ Մարտունի, այնտեղից՝ Եղեգնավան․ բռնի տեղահանված թոշակառու ամուսինները ստիպված են ամեն ինչ նորից զրոյից ստեղծել 11/01/2023 17:19 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
«Տունը, որտեղ վարձով ապրում էինք ես ու ամուսինս, նկուղ չուներ։ Սեպտեմբերի 19-ին որ սկսվեց պատերազմը, գնացինք մեր հետևի շենքերի նկուղը։ Երեք օր էնտեղից դուրս չենք եկել։ Մարտունին էլ կտրված էր ամբողջությամբ․ Ստեփանակերտի հետ կապ չկար, ոչ էլ կարողանում էի երեխաներից մի լուր իմանալ»,-«Փաստինֆո»-ին պատմում է 69-ամյա Աննա Հարությունյանը։
Տիկին Աննան ամուսնու՝ Արարարատ Հարությունյանի հետ, մինչև 2020թ․ Մարտունու Թաղավարդ գյուղում էին ապրում։ 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ Ադրբեջանն օկուպացնում է Թաղավարդի կեսը, նրանց տունը ևս մնում է թշնամու վերահսկողության տակ։ Այդուհանդերձ, թոշակառու ամուսինները որոշում են վերադառնալ Արցախ։ Մարտունի քաղաքում մեկ սենյականոց տուն են վարձում ու ամեն ինչ նորից զրոյից սկսում ստեղծել։
«Փոքր հողամաս ունեի տնամերձ, ամեն ինչ ցանել էի, շրջափակման ընթացքում մեզ էլ պահում այդ հողամասը, երեխեքիս էլ էր ահագին օգնում։ Չէի կարծում, թե ամեն ինչ այսպես կավարտվի, լիահույս էի, որ գոնե Արցախի մնացած մասում կկարողանանք ապրել․․․»-ասում է տիկի Աննան ու շարունակում՝ ցավոք, չստացվեց։
Աննա Հարությունյանին Թաղավարդում բոլորը գիտեին․ 41 տարի գյուղի դպրոցում ռուսերեն ու անգլերեն է դասավանդել։ Սերունդներ կրթելու գործը նրա կյանքի իմաստն էր․ Մարտունիում էլ աշակերտների հետ պարապում էր։
Հիմա արդեն մի կերպ գոյություն պահելու խնդրի առաջ են կանգնել թոշակառու ամուսինները․ այդ տարիքում Մարտունուց հարկադրաբար Եղեգնավան են հասել։ Տանը, որը վարձակալել են, ապրելու պայմաններ չկան․ մի քիչ կարգի են բերում, որ տեղափոխվեն։ Ասում է՝ դեռ բարեկամի տան են ապրում, բայց չեն ուզում անհանգստացնել ոչ մեկին։
Տիկին Աննան՝ ամուսնու հետ, Արցախից բռնի տեղահանված այն հազարավոր ընտանիքներից է, որ ապրում էր թոշակով, իսկ Հայաստանի հանրապետությունը սառեցրել է տեղահանված մեր հայրենակիցների կենսաթոշակները ևս․․․

Из Тагаварда в Мартуни, а оттуда – в Ехегнаван: супруги-пенсионеры из Арцаха снова вынуждены все начинать с нуля 11/02/2023   09:26  |  Геноцид в Арцахе
"В доме, где мы с мужем жили, не было подвала. Когда 19 сентября началась война, мы укрывались в подвале здания, расположенного позади нашего дома. Мы не выходили оттуда три дня. Мартуни также был полностью отрезан от остальной части. Связи со Степанакертом не было, и возможности получить хотя бы весточку от детей тоже не было", - рассказала "ФактИнфо" 69-летняя Анна Арутюнян.
Госпожа Анна вместе с мужем Араратом Арутюняном до 2020 года жили в селе Тагавард Мартунинского района. После 44-дневной войны, когда Азербайджан оккупировал половину Тагаварда, их дом тоже остался под вражеским контролем. Тем не менее супруги-пенсионеры решают вернуться в Арцах. Они снимают однокомнатный дом в городе Мартуни и снова начинают создавать всё с нуля.
"У меня был небольшой земельный участок возле дома, я все засеяла. Во время блокады дары этой земли помогали нам выстоять, помогли они и моим детям. Я не думала, что все так закончится. Я надеялась, что хотя бы в остальной части Арцаха мы сможем жить...", - говорит госпожа Анна и продолжает, к сожалению, не вышло.
Анну Арутюнян в Тагаварде знали все. Она 41 год преподавала русский и английский языки в сельской школе. Обучение поколений было смыслом ее жизни. Она также проводила занятия со своими учениками в Мартуни.
Теперь супруги-пенсионеры столкнулись с проблемой поиска средств к существованию.  В пожилом возрасте им вынужденно пришлось добираться из Мартуни до Ехегнавана. В доме, который они арендовали там, нет элементарных бытовых условий. Сейчас они приводят его в порядок, чтобы разместиться там. А пока живут в доме родственников, но не хотят кого-либо беспокоить.