Հունաստանը մարդասիրական օգնություն է ուղարկել Հայաստան ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց համար 11/02/2023   15:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունաստանը մարդասիրական օգնություն է ուղարկել Հայաստան՝ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին տեղեկացրել է ՀՀ֊-ում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էվանգելոս Տուրնակիսը։
Նա մասնավորապես հայտնել է, որ հունական կողմն այսօր Հայաստանի կառավարությանն է հատկացրել չորս  տոննա քաշով հումանիտար բեռ։ Երևան է ժամանել նաև հատուկ մասնագիտացված մարդկանց խումբ՝ բաղկացած հոգեբաններից և սոցալական աշխատողներից, ովքեր հոգեբանական աջակցություն կցուցաբերեն Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց, ովքեր տուժել են հումանիտար ճգնաժամից։
«Հունաստանը կանգնած է Հայաստանի կողքին, ինչն այսօր ևս մեկ անգամ ապացուցվում է։ Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ նաև ասել, որ Հունաստանը մեծապես աջակցում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը»,- ասել է ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը։

Греция направила в Армению гуманитарную помощь для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха 11/02/2023 16:04 | Лента новостей
Греция направила в Армению гуманитарную помощь для насильственно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха. Об этом, как передает "Арменпресс", сообщил Чрезвычайный и Полномочный посол Греции в Армении Евангелос Турнакис.
Он сообщил, что греческая сторона сегодня направила в Армению четыре тонны гуманитарного груза. В Ереван также прибыла группа профильных специалистов, состоящая из психологов и социальных работников, которые окажут психологическую помощь переселенцам из Нагорного Карабаха.
"Греция всегда поддержит Армению, сегодня мы еще раз доказали это. Пользуясь этой возможностью, хотел бы также сказать, что Греция решительно поддерживает территориальную целостность и суверенитет Армении", - подчеркнул посол Греции в Армении.