Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատումը Եվրամիության հիմնական նպատակներից է․ Վասիլիս Մարագոս 11/01/2023 13:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատումը Եվրամիության հիմնական նպատակներից մեկն է։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարեց Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը։
«Հոկտեմբերի սկզբին Գրանադայում տեղի ունեցած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում Եվրամիությունը կրկին դատապարտել է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունը և ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի անհրաժեշտությունը։ Մենք շարունակում ենք նվիրված լինել այս ջանքերին։ Մեր անմիջական ուշադրության կենտրոնում են Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100 հազար բնակիչների մարդասիրական կարիքները, որոնք ապաստան են գտել Հայաստանում»,- ասաց նա։
Դեսպանը հավելեց, որ ԵՄ-ն և Հայաստանը վճռական են ամրապնդելու իրենց կապերը՝ աշխատելով Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և ԵՄ տնտեսական և ներդրումային պլանի ամբողջ ներուժը բացահայտելու ուղղությամբ։

Василис Марагос: установление стабильного мира на Южном Кавказе - одна из основных целей Евросоюза 11/01/2023 14:08 | Лента новостей
Установление стабильного мира на Южном Кавказе является одной из главных целей Евросоюза. Об этом заявил глава делегации Евросоюза в Армении Василис Марагос на открытии головного офиса гражданской наблюдательной миссии Евросоюза в Армении. Его слова приводит агентство «Арменпресс».
«В рамках саммита Европейского политического сообщества, состоявшегося в Гранаде в начале октября, Евросоюз вновь осудил военные действия Азербайджана против армян Нагорного Карабаха и подчеркнул необходимость уважения суверенитета и территориальной целостности Армении и Азербайджана. Мы по-прежнему привержены этим усилиям. Гуманитарные нужды более 100 000 жителей Нагорного Карабаха, нашедших убежище в Армении, находятся в центре нашего непосредственного внимания», - сказал он.
Посол добавил, что ЕС и Армения полны решимости укреплять свои связи, работая над реализацией всего потенциала Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и Экономического и инвестиционного плана ЕС.