Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Ճապոնիայի դեսպանի հետ 11/01/2023 15:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորիի հետ, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Հանդիպման սկզբում փոխվարչապետն ընդգծել է հայ-ճապոնական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը, շնորհակալություն հայտնել դեսպանին կատարված աշխատանքի համար՝ մաղթելով նորանոր հաջողություններ իր հետագա գործունեության մեջ:
Փոխվարչապետը Ճապոնիայի դեսպանին ներկայացրել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 100.000-ից ավելի փախստականների կարճաժամկետ և միջնաժամկետ կարիքները՝ շնորհակալություն հայտնելով Ճապոնիային ծանր իրավիճակներում Հայաստանին աջակցելու համար:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները՝ ընդգծելով բարձր տեխոնոլոգիաների, կրթության և տուրիզմի ոլորտներում համագործակցության առկա մեծ ներուժի իրացման կարևորությունը:

Вице-премьер Армении заявил о важности развития отношений с Японией 11/01/2023 16:21 | Лента новостей
Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял посла Японии Фукусиму Масанори, завершающего свою дипломатическую миссию в Армении. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Мгер Григорян подчеркнул важность развития армяно-японских дружественных отношений. Вице-премьер Армении поблагодарил посла за проделанную работу и пожелал новых успехов в его дальнейшей деятельности.
Вице-премьер представил послу Японии краткосрочные и среднесрочные потребности более чем 100 тысяч насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха лиц, поблагодарив Японию за поддержку Армении в трудных ситуациях.
Собеседники обсудили возможности развития торгово-экономических отношений между двумя странами, подчеркнув важность реализации имеющегося большого потенциала сотрудничества в сферах высоких технологий, образования и туризма.