Թուրքիան մտավախություն ունի, որ Գազայի հատվածում իրադարձությունները կարող են տարածվել ողջ տարածաշրջանի վրա 11/01/2023   16:57  |  Միջազգային լրահոս
«Մենք չենք ցանկանում, որպեսզի Գազայի հատվածում իրադարձությունները վերաճեն պատերազմի, որը կազդի տարածաշրջանի երկրների վրա: Մենք բոլոր խաղացողներին կոչ ենք անում ջանքեր գործադրել կայուն խաղաղության համար», - ասել է Ֆիդանը իրանցի գործընկեր Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Նա նաև նշել է, որ «չեն կարող լինել առանձին չափանիշներ Ուկրաինայի և Պաղեստինի համար», և միջազգային հանրությունը պետք է գործի սկզբունքային և հետևողական կերպով։
Իր հերթին, Աբդոլլահյանը մեղադրել է Իսրայելին Գազայի հատվածում ռազմական հանցագործությունների մեջ և ասել, որ «եթե պատերազմը չդադարեցվի, տարածաշրջանում իրավիճակի վերահսկողությունից դուրս գալու պատասխանատվությունը կկրի Միացյալ Նահանգները, Իսրայելը և նրանք, ովքեր աջակցում են ռազմական հանցագործություններին»։

Турция опасаeтся, что события в секторе Газа могут распространиться на весь регион 11/01/2023 17:20 | Международные новости
В Анкаре не хотят, чтобы события в секторе Газа переросли в войну, которая затронет страны региона, заявил глава МИД Турции Хакана Фидана во время совместной пресс-конференции с иранским коллегой Хосейном Амиром Абдоллахияном, передает Интерфакс со ссылкой на агентство "Анадолу"
"Мы не хотим, чтобы события в секторе Газа переросли в войну, которая затронет страны региона. Призываем всех игроков прилагать усилия для устойчивого мира", - сказал он во время совместной пресс-конференции с иранским коллегой Хосейном Амиром Абдоллахияном.
Он также отметил, что "не может быть отдельных стандартов для Украины и Палестины", и международное сообщество должно действовать принципиально и последовательно.
В свою очередь, Абдоллахиян обвинил Израиль в военных преступлениях в секторе Газа и заявил, что "если война не будет остановлена, ответственность за выход ситуации в регионе из-под контроля ляжет на США, Израиль и тех, кто поддерживает военные преступления".