Հայաստանի և Իրանի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր՝ համագործակցության ամրապնդման ու աշխատուժի փոխանակման նպատակով 11/01/2023 10:35 | Քաղաքական
Աշխատանքային այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում գտնվող Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ կոպերացիայի, աշխատանքի և սոցիալական բարեկեցության նախարար Սեյեդ Սոուլաթ Մորթազավիի հետ։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, անդրադարձ է կատարվել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի։
Երկու երկրների միջև համագործակցության ամրապնդման ու աշխատուժի փոխանակման նպատակով՝ կողմերը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել։ Վերջիններս պարտավորվել են համատեղել ջանքերը` զբաղվածության ապահովման, ապօրինի միգրացիայի կանխման և աշխատուժի փոխանակման գործընթացի պարզեցման ուղղությամբ։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև պարբերաբար տեղեկատվություն փոխանակել երկու երկրներում առկա թափուր աշխատատեղերի, ոլորտների, ինչպես նաև պահանջվող մասնագիտական որակավորումների մասին։
Նախարար Մկրտչյանը բարձր է գնահատել ՀՀ և ԻԻՀ միջև երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների դերը և վստահություն հայտնել, որ առաջիկայում ևս համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ՝ ելնելով երկրների և ժողովուրդների լավագույն շահերից։
Սեյեդ Սոուլաթ Մորթազավին շնորհակալություն է հայտնել նախարարին՝ հրավերն ընդունելու և Իրանի Իսլամական Հանրապետություն այցելելու համար։ Վերջինս նշել է, որ պատրաստակամ են իրենց լավագույն փորձը, ներուժն ու հնարավորությունները ներկայացնել հայկական կողմին՝ ի նպաստ հարևան երկրի սոցիալական պաշտպանության համակարգի զարգացման։

Армения и Иран подписали Меморандум о сотрудничестве в сфере труда и социальной защиты 11/01/2023   10:51  |  Лента новостей
В Тегеране прошла встреча министра труда и социальных вопросов Армении Нарека Мкртчяна с министром сотрудничества, труда и социального обеспечения Ирана Сейедом Сулат Мортазави, об этом сообщает министерство труда и социальных вопросов РА.
Мкртчян находится в Исламской Республике Иран с рабочим визитом.
В ходе встречи обсуждались возможности расширения сотрудничества между двумя странами в сфере труда и социальной защиты,  затронуты ряд представляющий обоюдный интерес вопросов.
В целях укрепления сотрудничества между двумя странами и обмена рабочей силой стороны подписали Меморандум о взаимопонимании. Стороны которому обязались объединить усилия в направлении обеспечения занятости, противодействия нелегальной миграции и упрощения процесса обмена рабочей силой.
Достигнута договоренность о регулярном обмене информацией по имеющимся вакансиям в разных отраслях, а также приобретения необходимой профессиональной квалификации в обеих странах.
Мкртчян высоко оценил роль двусторонних дружественных отношений между Арменией и Ираном и выразил уверенность в дальнейшем развитии сотрудничества.
Иранский министр поблагодарил Мкрчяна за визит в Тегеран. Он заявил о готовности представить их наилучший опыт, потенциал и возможности армянской стороне во благо развития системы социальной защиты соседней страны.