Խաղաղության կեղծ օրակարգը չի հաստատվելու. Սին հույսերը Փաշինյանը տալիս է արեւմուտքի համար․ Կոստանյան (Տեսանյութ) 11/01/2023   14:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի տեքստերի մեջ ամենաառանցքայինը «եթե» բառն է, որը ենթադրում է, որ Ադրբեջանը, ամենայն հավանականությամբ, չի պահպանելու հարաբերությունների կարգավորման հիմքում դրված սկզբունքները։ Եթե Ադրբեջանը այդ սկզբունենքերի հետ հաշտ լիներ՝ արդեն իսկ փաստաթուղթը ստորագրված կլիներ։ Ի տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանի շատ բաց հայտարարում է, որ ծավալապաշտական նկրտումներ ունի Հայաստանի հանդեպ։ «Փաստինֆոյի» եթերում ասել է քաղաքական գործիչ, ՀՀ ԱԺ 7-րդ գումարման պատգամավոր Աննա Կոստանյանը։
Բանախոսի դիտարկմամբ, միամտորեն կարծել, որ այս կարճ հեռանկարում խաղաղության կեղծ օրակարգը հաստատվելու է՝ սին հույսեր են, որոնք ՀՀ դե ֆակտո վարչապետը անում է Արևմուտքի համար։
Ըստ փորձագետի, ՀՀ կառավարության և վարչապետի վարած քաղաքականությունից տեսնում ենք, որ բոլորովին շահագրգիռ չեն Արցախի մասով Հայաստանի կողմից սահմանադրությամբ ամրագրված պարտավորությունները առաջ տանելու։ Սա նշանակում է, որ ձեռքերը լվացեն են Արցախի Հանրապետությունից, որպես սուբյեկտի։ Թեև ուժի սպառնալիքի տակ քաղաքացիները դուրս եկան, բայց դա չի ենթադրում, որ Արցախի հարցը փակված է։
«Միայն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելը չի ենթադրում, որ այսօրվա սահմանները գծվելու են և վեճը լուծվելու է։ Թուրքիան տարածաշրջանում հեռահար նպատակներ ունի։ Այն քայլերը, որ անում է այս վարչակարգը, թույլ է տալիս ենթադրելու, որ շատ մոտ ապագայում գուցե ոչ միայն Սահմանադրությունը փոխվի, այլև չեղարկվի ՀՀ անկախության հռչակագիրը»,- ասել է Ա․ Կոստանյանը։
19:46 30/09/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԸնդդիմությունը կամ չի պատկերացնում, թե ինչ պետք է անել, կամ սպասում է ինչ-որ բանի․ Աննա Կոստանյան (տեսանյութ)
16:46 06/03/2023  |  ՄեկնաբանությունՊատկերացրեք ինչքան թուրք ազգայնամոլ ֆուտբոլասեր առիթը կօգտագործի Հայաստանում անկարգություններ թույլ տալ. Կոստանյան
18:17 22/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական Ֆեյսբուքն սկսում է տառապել Ամուլսարի «կենարար» խնդրով, երբ Արցախի կենսական հիմնախնդիրը խաղասեղանին ա դրված. Կոստանյան
13:00 17/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱննա Կոստանյանը դադարեցնում է անդամակցությունը «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանը
14:55 29/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՄենք պարտավոր ենք ամեն գնով փրկել ու պահպանել մեր պետությունը. Կոստանյան
22:19 28/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԱկնհայտ էր, որ Աննա Կոստանյան պատգամավորը մեծ շռայլություն էր․ Էդգար Ղազարյան
17:25 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյնպիսի տպավորություն է, կարծես թե բոլորը մոռացել են սահմանին տիրող իրավիճակի մասին և զբաղվում են նախընտրական աժիոտաժով. Կոստանյան
14:51 06/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶինվորը գտնվում է կոմայի մեջ, իսկ ծնողի հետ մեղմ ասած անշնորհք են վարվել. Կոստանյան
18:17 05/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը խուսափում է հրապարակել, թե ինչ քարտեզների հիման վրա են գծվում Ադրբեջանի հետ նոր սահմանները.պատգամավորը պահանջեց հրապարակել

Фиктивная повестка мира не будет утверждена, это все тщетные надежды - Анна Костанян 11/01/2023   14:55  |  Лента новостей
Самым ключевым в заявлениях премьер-министра является слово "если", которое подразумевает, что Азербайджан, скорее всего, не станет придерживаться принципов, положенных в основу урегулирования отношений. Если бы Азербайджан был привержен этим принципам, документ уже был бы подписан. В отличие от Армении, Азербайджан очень открыто заявляет о своих экспансионистских притязаниях в отношении Армении. Об этом в эфире "ФактИнфо" заявила политический деятель, депутат Национального Собрания Армении седьмого созыва Анна Костанян.
По словам собеседницы агентства, наивно полагать, что в этой краткосрочной перспективе фиктивная повестка мира будет утверждена; это тщетные надежды, которые де-факто премьер-министр РА высказывает для Запада.
По мнению эксперта, судя по проводимой правительством и премьер-министром РА политике, они вовсе не заинтересованы в продвижении закрепленных Арменией в Конституции обязательств по части Арцаха. Это означает, что они "умыли руки" в том, что касается Республики Арцах как субъекта. Хотя граждане вынуждены были выйти под угрозой применения силы, это не означает, что Арцахский вопрос закрыт.
"Только лишь нормализация отношений с Азербайджаном не означает, что сегодняшние границы будут проведены и спор будет разрешен. Турция вынашивает долгосрочные цели в регионе. Шаги, которые предпринимает этот режим, позволяют предположить, что в самое ближайшее время не только будет изменена Конституция, но и отменена Декларация независимости РА", - сказал А. Костанян.