«Մարտի 1»-ը բացահայտված է․վստահեցնում է Խաչատրյանը 11/01/2023 15:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը պնդում է, թե «Մարտի 1»-ը բացահայտվել է, սակայն հիշեցնում՝ ինքը չի ասել, որ սպանություններն են բացահայտվել։ Լրագրողների հետ զրույցում Սասուն Խաչատրյանը, պատասխանելով հարցին, թե ով է հրահանգել գնդակահարել 10 անձանց, հորդորեց ծանոթանալ «Մարտի 1»-ի գործով մեղադրական եզրակացությանը։
«Մարտի 1-ի գործով մեղադրական եզրակացությունն արդեն հասանելի է, կարող եք վերցնել, նայել։ Մեր եզրահանգումները, ապացույցները շարադրված են, մեղադրանքներ են առաջադրվել և՛ հրաման տվողներին, և՛ սահմանադրական կարգը տապալողներին, պարզապես, ՍԴ որոշումից հետո կոռեկտ չէ, որ ես այլ բան հայտնեմ»,- նշեց Խաչատրյանը։
Ինչ վերաբերում է Գեղամ Պետրոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելուն, ապա Խաչատրյանը նշեց, որ դա նորմալ երևույթ է։
Դիտարկմանը, որ այլ պետություններում նման ձախողման համար այն մարմնի ղեկավարը, որը քննում էր գործը, հրաժարական կտար՝ Խաչատրյանն արձագանքեց՝ նշելով, թե իրենք բարեխիղճ են աշխատում։

Дело "1 марта" раскрыто – Сасун Хачатрян 11/01/2023   16:52  |  Лента новостей
Глава Антикоррупционного комитета Армении утверждает, что дело о событиях 1 марта 2008 года раскрыто. При этом он напоминает, что он не говорил, что были раскрыты убийства. В беседе с журналистами Хачатрян, отвечая на вопрос, кто приказал расстрелять 10 человек, призвал ознакомиться с обвинительным заключением по делу "1 марта".
"Обвинительное заключение по делу "1 марта" уже доступно. Вы можете с ним ознакомиться. Наши выводы и доказательства изложены. Обвинения предъявлены и тем, кто отдал приказ, и тем, кто нарушил конституционный порядок. Просто было бы некорректно говорить мне об этом после решения КС", - отметил Хачатрян.
Что касается прекращения уголовного преследования в отношении бывшего заместителя командующего войсками полиции Гегама Петросяна, то Хачатрян сказал, что это нормальное явление.
В ответ на ремарку журналиста о том, что в других странах за такой провал по делу руководитель органа, расследующего дело, должен был подать в отставку, Хачатрян отметил, что они работают добросовестно.
13:20 01/03/2023  |  Лента новостейДело "1 марта" раскрыто, но виновные до сих пор не наказаны - Пашинян
15:21 08/04/2022  |  Судебный репортажСасун Микаелян и Александр Арзуманян оправданы по делу “1 марта”