Արցախցիները դիմել են ԿԽՄԿ-ին՝ իրենց հարազատներին վերահուղարկավորելու հարցով 10/31/2023   13:25  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Բռնի տեղահանված արցախցիները դիմել են ԿԽՄԿ-ին՝ իրենց հարազատներին վերահուղարկավորելու հարցով։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեցին ԿԽՄԿ-ից։
Արցախցի լրագրող Մարութ Վանյանը հայտնել է, որ շատերը կարծում են, որ ադրբեջանցիները ոչնչացնելու են Լեռնային Ղարաբաղի զինվորական հուշահամալիրներ, այդ պատճառով բռնի տեղահանված արցախիցները դիմել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակ՝ իրենց հարազատներին վերահուղարկավորելու հարցով։
ԿԽՄԿ-ից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեցին, որ նախօրեին այդ հարցով հանդիպում է եղել։
«Մարդիկ եկել էին իրենց հարցով։ Մարդիկ գալիս են իրենց կարիքներով, խնդիրներով և մենք ընդունում ենք, բայց այս պահին դեռ վաղ է խոսել այս ուղղությամբ մեր գործողությունների մասին»,- նշեցին ԿԽՄԿ-ից։
Հարազատների վերահուղարկավորման համար դիմել են հիմնականում այն անձինք, որոնց հարազատները զոհվել են վերջին էսկալացիաների ընթացքում՝ 2020թ․ հետո, բայց ԿԽՄԿ-ից նշում են՝ դռները բաց են բոլոր նրանց առջև, որոնք տուժել են հակամարտության առնչությամբ։
«Մենք, լսելով նրանց խնդիրը, նաև պայմանավորվել ենք, որ շարունակաբար կլինենք կապի մեջ՝ այդ հարցի շուրջ և, հաշվի առնելով կարիքը, որպես չեզոք միջնորդ, կփորձենք այդ հարցը շարունակաբար ուշադրության կենտրոնում պահել նաև համապատասխան իշխանության մոտ, բայց այս պահին մի փոքր վաղ է խոսել կոնկրետ քայլերի շուրջ»,- նշեցին ԿԽՄԿ-ից։
15:38 30/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼեռնային Ղարաբաղից մարդկանց բռնի տեղահանման ընթացքում Հայաստան է տեղափոխվել 11 կալանավոր․ նրանցից 1-ին ոստիկանությունը հայտնաբերել է
12:43 30/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների համար նախատեսված 54 մլրդից ծախսվել է 16 մլրդը
11:39 30/10/2023  |  ՄեկնաբանությունԱրցախն Ադրբեջանին նվիրելուց ընդամենը մեկ ամիս անց Մոսկվայի իշխանությունը Հյուսիսային Կովկասում տեսանելի ճաքեր է տալիս. Այվազյան

Арцахцы обратились в МККК с просьбой помочь перезахоронить родственников 10/31/2023   13:44  |  Геноцид в Арцахе
Насильственно перемещенные арцахцы обратились в Международный Комитет Красного Креста(МККК) за помощью в перезахоронении своих родственников. Эту информацию "ФактИнфо" подтвердили в МККК.
Арцахский журналист Марут Ванян заявил, что многие считают, что азербайджанцы уничтожат военные мемориальные комплексы Нагорного Карабаха, поэтому вынужденные переселенцы из Арцаха обратились в армянский офис МККК по вопросу о перезахоронении своих родственников.
В МККК в беседе с "ФактИнфо" подтвердили, что накануне по данному вопросу прошла встреча.
"Люди приходят по поводу своих проблем и нужд, и мы принимаем их, но сейчас рано говорить о наших действиях в данном направлении", - заявили в МККК.
По вопросу перезахоронения родственников обратились в основном те люди, чьи близкие погибли в ходе последних актов агрессии, после 2020 года, но в МККК отметили, что двери открыты перед всеми, кто пострадал от конфликта.
"Мы выслушали их проблемы. Мы договорились, что будем на постоянной связи по данному вопросу. С учетом их нужд мы как нейтральные посредники попытаемся постоянно держать этот вопрос в центре внимания и соответствующих властей, но пока рано говорить о конкретных шагах", - отметили в МККК.
17:20 26/10/2023  |  Лента новостейВ Армении аннулируют штрафы в отношении вынужденных переселенцев из Арцаха - МВД
12:41 26/10/2023  |  Лента новостейПравительство Армении взяло под временную защиту вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха
17:36 25/10/2023  |  ПолитикаНасильственно перемещенным из Нагорного Карабаха будет предоставлен статус временной защиты - Пашинян