Փաշինյան. Մեր պլանների մեջ է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելը և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը, որքան էլ գիտակցում ենք՝ դա հեշտ չի լինելու 10/30/2023   11:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեր պլանների մեջ է մտնում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելը, դիվանագիտական հարաբերություններ և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը, որքան էլ գիտակցում ենք՝ դա հեշտ չի լինելու։ ԱԺ-ում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության երեք հիմնական սկզբունքները համաձայնեցված են և եթե կողմերը հավատարիմ մնան դրանց՝ պայմանագրի ստորագրումը դառնում է իրատեսական: ԱԺ-ում հայտարարել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա այդ սկզբունքներն են՝
- Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը` համապատասխանաբար 29.800 ք/կմ և 86.600 ք/կմ։
-Կողմերը համաձայնում են դելիմիտացիա իրականացնել Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա
-Երրորդ սկզբունքը ներառված է նախորդ 2 սկզբունքում` կողմերի ինքնիշխանության իրավազորության հիման վրա բացվում են տարածաշրջանային կոմունիկացիաները, որոնք գործելու են փոխադարձության և հավասարության հիման վրա։
18:35 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը ծանոթացել է Կապանի թիվ 10 մանկապարտեզի հիմնանորոգման աշխատանքներին
18:27 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը ցավակցական հեռագիր է հղել Ղազախստանի նախագահին
12:52 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈւզում ենք, որ մեր երեխաները դպրոցից դուրս գան մտքով ուժեղ, ֆիզիկապես ուժեղ և հոգեբանորեն ուժեղ. վարչապետն այցելել է Եղեգնաձորի նորակառույց թիվ 1 հիմնական դպրոց
11:15 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չեխիայի վարչապետին
11:09 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանության բարեփոխումների առանցքային նպատակը քաղաքացու պաշտպանվածության ավելի մեծ զգացում հաղորդելն է. գործարկվեց Պարեկային ծառայության Արմավիրի մարզի ստորաբաժանումը

Пашинян заявил о согласовании трех основных принципов урегулирования отношений с Азербайджаном 10/30/2023 11:38 | Лента новостей
В наши планы входят подписание договора о мире и урегулирование отношений с Азербайджаном и нормализация отношений с Турцией, как бы мы ни осознавали, что это будет нелегко, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе выступления в парламенте.
"Три основных принципа установления мира и урегулирования отношений с Азербайджаном согласованы. Если стороны будут придерживаться этих принципов, подписание мирного договора станет реалистичным", - сказал Пашинян в понедельник на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения проекта госбюджета на 2024 год.
По его словам, первый принцип заключается в том, что Армения и Азербайджан должны признать территориальную целостность друг друга с тем пониманием, что территория Армения составляет 29 800 кв. км., а Азербайджан – 86 600 кв. км.
Второй принцип, как указал он, заключается в том, что стороны соглашаются провести делимитацию границ на основе Алма-Атинской декларации.
"Третий принцип - открытие всех региональных коммуникаций на основе юрисдикции и суверенитета сторон, которые будут действовать на основе взаимности и равенства', - сказал он.