Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի հետ 10/30/2023 16:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 28-ին, Մալթայում կայացել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակի հանդիպումը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը։ Այս առումով նշվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի առաջին հանդիպման կարևորությունը, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում։
Անդրեյ Էրմակը, մասնավորապես, շնորհակալություն է հայտնել սեպտեմբերի սկզբին Կիևում կայացած Առաջին տիկնանց և պարոնների գագաթնաժողովին ՀՀ վարչապետի տիկնոջ Աննա Հակոբյանի մասնակցության և ուկրաինացի դպրոցականների համար մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար։ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը հաստատել է ուկրաինական կողմի հանձնառությունը Հայաստանի հետ համագործակցության ամրապնդման հարցում, մասնավորապես, եվրաինտեգրման հարցերում։
Կողմերը շնորհավորել են միմյանց Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության Կառավարիչների խորհրդի կազմում Հայաստանի և Ուկրաինայի ընտրվելու կապակցությամբ և քննարկել են երկու երկրների փոխգործակցությունը այդ կազմակերպության շրջանակներում և ընդհանուր՝ էներգետիկայի ոլորտում։

Секретарь Совбеза Армении встретился с главой аппарата президента Украины 10/30/2023   17:07  |  Лента новостей
Секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян 28 октября встретился на Мальте с руководителем администрации президента Украины Андреем Ермаком. Об этом сообщает посольство Армении в Украине.
Собеседники обсудили текущее состояние двусторонних отношений между Арменией и Украиной. В этой связи была отмечена важность первой встречи президента Украины Владимира Зеленского с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, которая состоялась 5 октября в Гранаде на полях саммита Европейского политического сообщества.
Андрей Ермак, в частности, поблагодарил супругу премьер-министра РА Анну Акопян за участие на саммите первых дам и джентльменов, состоявшемся в Киеве в начале сентября, а также за передачу гуманитарной помощи украинским школьникам. Глава администрации президента подтвердил приверженность украинской стороны укреплению сотрудничества с Арменией, в частности, в вопросах евроинтеграции.
Стороны поздравили друг друга  в связи с избранием Армении и Украины в состав Совета управляющих Международного агентства по атомной энергии и обсудили взаимодействие двух стран в рамках данной организации и в области энергетики в целом.
14:48 13/11/2019  |  Лента новостейМИД Армении прокомментировал заявление посольства Украины
12:56 17/07/2019  |  Международные новостиЗеленский намерен заменить послов в Армении и в ряде других стран - СМИ
11:31 27/06/2019  |  Международные новостиПредседателем Киевской областной госадминистрации стал Михаил Бно-Айриян
14:13 20/05/2019  |  Лента новостейПашинян поздравил Зеленского со вступлением в должность президента Украины