Իմ վարչապետության 5-ամյա փորձը լեցուն է հանրային երջանկություններով և ողբերգություններnվ. Փաշինյանը պետական նոր հայեցակարգ է առաջարկում 10/30/2023   11:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին 2 տարում էականորեն սրվել է միջազգային իրադրությունը միջուկային պատերազմի հավանականուիթյունը դարձել է փորձագետների և քաղաքթական գործիչների քննարկման լրջագույն առարկան, մենք ապրում ենք սառը պատերազմից ի վեր երկրագնդի վրա հաստատված աշխարհակարգի փլուզման պայմաններում։
Այս մասին այսօր ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024 թվականի պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկման ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ այս իրավիճակը ՀՀ-ի համար ստեղծում է լրջագույն սպառնալիքներ, բայց այդ՝ սպառնալիքների գրագետ կառավարումը կարող է լրջագույն հնարավորություններ ստեղծել մեր պետության համար։
«Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ սպառնալիքների կառավարման համար նախ անհրաժեշտ է իրականացնել մտավոր հայեցակարգային աշխատանք, որի նպատակը ինքնահայեցումն է։ 32 տարվա մեր պետականության պետական կյանքի առանցքային կողմի վերլուծությունը՝ ինչ է մեզ համար անկախությունը, որն է ինքնիշխանության և անկախության մասին մեր հավաքական պատկերացումը, ինչ գործիք է մեզ համար պետականությունը և ինչ նպատակի համար է ծառայեցնելու այն մեզ անհրաժեշտ։
Սրանք հարցեր են, որոնց քաղաքական, փորձագիտական քննարկումը ազգային անվտանգության օրակարգ է։
Մեր պետականության հայեցակարգային հիմունքները ճշգրտելը առանցքային է փոփոխվող աշխարհում մեր մրցունակությունն ու կենսունակությունը ապահովելու համար։
Իմ վարչապետության հանրային երջանկություններով և ողբերգություններով լեցուն հնգամյա փորձն ինձ հանգեցրել է հետևյալ հայեցակարգային ձևակերպման, որն ուզում եմ առաջարկել որպես պետական հայեցակարգային ուղենիշ:
Այդ ուղենիշը հետևյալն է՝ հայրենիքը պետությունն է, սիրում ես հայրենիքդ, ուժեղացրու պետությունդ: Այս ձևակերպումը կամ կարգախոսը բխում է այն թեզից, գուցե, գիտակցումից կամ ընկալումից, որ մեր անկախության 32 տարվա ընթացքում մեր առանցքային հիմնախնդիրը եղել է պետության և հայրենիքի շահերի միջև առկա և շարունակաբար մեծացող լարումը, հայրենիքի և պետության ձգողականության երբեմն հակադիր ուղղությունները, պետության և հայրենիքի միջև ընտրություն կատարելու անհնարինությունը:
Բայց որքան էլ անհնարին լինի ընտրությունը, այն պետք է կատարվի: Եվ այդ ընտրությունը կատարելու պահին է գալիս ամենակարևոր գիտակցումը, որ պետությունը միակ և անփոխարինելի հայրենիքն է ու պետությունը, նրա անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, ինստիտուտները կայացնելն ու զարգացնելն է, այդ գործին նպաստելը՝ հայրենասիրության գերադրական աստիճան; Այդց հասունացման ամենախորհրդանշալկան պահերից մեկը ՀՀ տարածքի 29 հազար 800 քառ. կմ լինելու մասին ԱԺ ամբիոնից իր արած հայտարարությանը հետևած բազմահազարանոց ցույցն էր, ինչից ակնհայտը էր, որ մենք՝ որպես հանրություն, մեր պետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի չափի մասին այնքան էլ լավ պատկերացում չունենք»։
Նա ընդգծեց, որ սա ոչ այնքան չիմացության խնդիր, որքան կրած անհաջողությունների ու ձախողումների անկյունաքար:
Ըստ նրա՝ այս ամենից հետևություներ պետք է անել։
«Փլուզվող աշխարհակարգում մեր անվտանգության ապահովման միակ գործիքը հայրենիքի նույնականացումն է պետության, նրա տարածքի, միջազգայնորեն ճանաչված նրա սահմանների, նրա տարածքային ամբողջականության հետ: Եվ այս նպատակին է ծառայում վերը առաջարկված կարգախոսը՝ հայրենիքը պետությունն է, սիրում ես հայրենիքդ ուժեղացրու պետությունդ»:
11:11 30/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյան. Մեր պլանների մեջ է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելը և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը, որքան էլ գիտակցում ենք՝ դա հեշտ չի լինելու
18:35 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը ծանոթացել է Կապանի թիվ 10 մանկապարտեզի հիմնանորոգման աշխատանքներին
18:27 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը ցավակցական հեռագիր է հղել Ղազախստանի նախագահին
12:52 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈւզում ենք, որ մեր երեխաները դպրոցից դուրս գան մտքով ուժեղ, ֆիզիկապես ուժեղ և հոգեբանորեն ուժեղ. վարչապետն այցելել է Եղեգնաձորի նորակառույց թիվ 1 հիմնական դպրոց
11:15 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չեխիայի վարչապետին
11:09 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանության բարեփոխումների առանցքային նպատակը քաղաքացու պաշտպանվածության ավելի մեծ զգացում հաղորդելն է. գործարկվեց Պարեկային ծառայության Արմավիրի մարզի ստորաբաժանումը

Любишь свою родину, укрепляй свое государство: Пашинян предлагает новую концепцию 10/30/2023   12:42  |  Лента новостей
За последние два года международная обстановка существенно обострилась, возможность ядерной войны стала серьезной темой дискуссии среди экспертов и политических деятелей, мы живем в условиях краха мирового порядка, установленного со времен холодной войны. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в понедельник на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения проекта госбюджета на 2024 год.
Он подчеркнул, что ситуация чревата серьезными угрозами для Армении, но грамотное управление этими угрозами может создать серьезные возможности для нашего государства.
По его словам, уточнение концептуальных основ нашей государственности является ключом к обеспечению нашей конкурентоспособности и жизнеспособности в меняющемся мире.
"Пятилетний опыт моего премьерства, полный общественного счастья и трагедий, привел меня к концептуальной формулировке, которую я хочу предложить в качестве государственного концептуального ориентира. Смысл этого ориентира заключается в следующем: Родина – это государство,  любишь свою Родину, укрепляй свое государство. Эта формулировка или этот лозунг вытекают из тезиса о том, что за 32 года нашей независимости нашей ключевой проблемой являлось существующее и существующее и все возрастающее напряжение между интересами государства и Родины, порой невозможность сделать выбор между государством и Родиной", - отметил премьер-министр.
Однако, по его словам, каким бы невозможным ни был выбор, его необходимо сделать.
"В момент совершения этого выбора приходит важнейшее осознание того, что государство является единственной и незаменимой Родиной и что государство, его независимость, суверенитет, территориальная целостность, становление институтов и их развитие, содействие этому делу — наивысшая степень патриотизма. Это путь к зрелости, и мы все проходим этот путь. Одним из самых весьма символических моментов этой зрелости стал многотысячный митинг, последовавший за моим заявлением с трибуны НС о территории РА в 29 тыс. 800 кв.км., из чего стало очевидным, что у нас  как у общества не столь хорошее представление о площади международнно признанной территории нашего государства", - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что это не столько вопрос незнания, сколько краеугольный камень неудач и провалов. По его словам, из все этого следует сделать выводы.
"Единственным инструментом обеспечения нашей безопасности в условиях рушащегося мирового порядка является отождествление Родины с государством, его территорией, его международно признанными границами, его территориальной целостностью. И этой цели служит предложенный выше лозунг: Родина – это государство, если ты любишь свою Родину, укрепляй свое государство", - сказал Пашинян,.