Հեռակա քրեական հետապնդում՝ ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանի նկատմամբ 10/26/2023 12:47 | Քրեական խրոնիկոն
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 24-ին հանրային նոր քրեական հետապնդում է հարուցել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վ.Ս.-ի նկատմամբ այն բանի համար, որ նա Նախարարության հաշվեկշռում գտնվող՝ Երևան քաղաքի Հասրաթյան փողոցի բազմաբնակարան շենքի բնակարանների բաշխման գործընթացում 2018 թվականի հունվարին դիտավորությամբ կատարել է իր լիազորությունների շրջանակից ակնհայտորեն դուրս գտնվող գործողություններ: Արդյունքում՝ էական վնաս է պատճառվել անձանց իրավունքներին, օրինական շահերին, ինչպես նաև պետության օրինական շահերին, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Մասնավորապես՝ Պաշտպանության նախարարության հաշվեկշռում ընդգրկված շենքից բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող զինծառայողներին անհատույց օգտագործման իրավունքով 71 բնակարան հատկացնելու նպատակով 2018 թվականի հունվարի 18-ին հրավիրված նիստին ընդառաջ, անտեսելով Կառավարության որոշմամբ հաստատված կարգի պահանջները, Նախարարության կենտրոնական բնակարանային հանձնաժողովի անդամներին Վ.Ս.-ն հանձնարարել է առաջիկա նիստում բնակարաններ հատկացնել բնակարանային հաշվառման մեջ չգտնվող կամ ցուցակներում ավելի ուշ ընդգրկված՝ իր կողմից նախընտրած 26 զինծառայողների, ինչպես նաև Նախարարության համակարգի՝ զինծառայող չհանդիսացող երեք անձանց:
Հանձնարարությունը հիմք ընդունելով՝ Հանձնաժողովը կայացրել է ապօրինի որոշում. արդյունքում՝ նշված շենքից անհատույց օգտագործման իրավունքով բնակարաններ են հատկացվել Երևան քաղաքում բնակարանային ապահովման կարիք ունեցող զինծառայողների հաշվառման ցուցակներում ավելի ուշ ընդգրկված ու բնակարանային հաշվառման մեջ չգտնվող զինծառայողների և Պաշտպանության նախարարության համակարգի՝ զինծառայող չհանդիսացող անձանց:
2023 թվականի հոկտեմբերի 25-ին որոշում է կայացվել մեղադրյալ Վ.Ս.-ի նկատմամբ իրականացնել հեռակա վարույթ: Նույն օրը հեռակա վարույթով մեղադրանքը ներկայացվել է Վ.Ս.-ի պաշտպանին:
Հիշեցնենք, որ նախաքննության ընթացքում մեղադրյալ Վ.Ս.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը՝ 2 ամիս ժամկետով. նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:

В Армении инициировали новое уголовное преследование в отношении Вигена Саркисяна 10/26/2023   14:28  |  Криминальная хроника
Прокурор в Армении  инициировал новое уголовное преследование в отношении бывшего министра обороны Вигена Саркисяна, заочно обвинив его в совершении действий, выходящих за рамки его полномочий, в результате чего был нанесен ущерб правам и законным интересам лиц, а также же законным интересам государства. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения пресс-службы надзорного ведомства.
В частности, согласно материалам дела, в преддверии заседания, созванного 18 января 2018 года с целью выдачи 71 квартиры в находящемся на балансе МО здании на правах безвозмездного пользования военнослужащим, нуждающимся в улучшении жилищных условий, В.С., проигнорировав требования порядка, установленного решением правительства, поручил членам центральной жилищной комиссии ведомства на предстоящем заседании выделить квартиры 26 отобранным им военнослужащим, не состоящим на жилищном учете или включенным в списки позже, а также трем лицам, не являющимся военнослужащими системы министерства.
Отмечается, что на основании поручения комиссия приняла незаконное решение.
25 октября 2023 года было принято решение о начале заочного уголовного производства в отношении В.С. В тот же день его адвокат был проинформирован об обвинении.
В ходе предварительного следствия в отношении В.С. была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца, он был объявлен в розыск.
17:37 12/07/2023  |  Лента новостейЭкс-министра обороны Армении Вигена Саркисяна объявят в международный розыск