Կառավարությունը ժամանակավոր պաշտպանության տակ վերցրեց և փախստական ճանաչեց ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց 10/26/2023 12:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօր որոշում ընդունեց ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց ժամանակավոր պաշտպանության տակ վերցնելու, հաստատվեց ժամանակավոր պաշտպանություն ստացած փախստականի անձը հաստատող փաստաթղթի նկարագիրը և դրա տրամադրման կարգը:
Նախագծով առաջարկվում է ժամանակավոր պաշտպանության տակ վերցնել՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ռեգիստրի հաշվառումներով անցնող անձանց, ՀՀ տարածքում կամ ՀՀ-ից դուրս գտնվող այն անձանց, որոնց վերջին հաշվառման հասցեն եղել է Լեռնային Ղարաբաղը, այն անձանց, որոնք չեն ունեցել հաշվառում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ռեգիստրում, սակայն բնակվել են Լեռնային Ղարաբաղում և 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծած ռազմական գործողությունների հետևանքով բռնի տեղահանվելուց հետո հաշվառվել են Ծառայության կողմից։
Զեկուցող ՀՀ Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը պարզաբանեց, որ ժամանակավոր պաշտպանության տակ վերցված անձինք օրենքի ուժով դառնում են փախստական և օգտվում են փախստականների համար օրենքով և միջազգային կոնվենցիաներով նախատեսված իրավունքներից։

Правительство Армении взяло под временную защиту вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха 10/26/2023 12:41 | Лента новостей
Правительство Армении сегодня приняло решение о взятии вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха под временную защиту, утвердил описание документа, удостоверяющего личность беженца, получившего временную защиту, и порядок его предоставления.
Проектом предлагается взять под временную защиту лиц, состоявших на учете в реестре населения Нагорного Карабаха, а также тех находящихся на территории Армении или за ее пределами лиц, у которых последний адрес регистрации был в Нагорном Карабахе, тех лиц, которые не состояли на учете в реестре Нагорного Карабахе, однако проживали там и после вынужденного переселения вследствие развязанных Азербайджаном с 19 сентября 2023 года военных действий против Нагорного Карабаха были зарегистрированы Службой.
Министр юстиции Армении Григор Минасян пояснил, что статус временной защиты в силу закона приравнивает граждан к беженцам и дает им возможность пользоваться правами, предусмотренными законодательством и международными конвенциями.