Բաքվում հայերի դատավարություններն ապօրինի են և բեմականացված․ Կիրակոսյան 10/26/2023 11:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Բաքվում հայերի դատավարություններն ապօրինի են և բեմականացված։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
«Միայն Վագիֆ Խաչատրյանի չէ, այլ նաև մեր մյուս գերեվարվածների` հատկապես նկատի ունեմ 2021 թ. իրականացված դատավարությունների մասով, ասել ենք, որ դրանք ապօրինի դատավարություններ են և բեմականացված»,-նշել է Կիրակոսյանը։
Բաքվում շինծու դատավարությունների վերաբերյալ հայկական կողմն ունի միջպետական գանգատ, որը, ինչպես նշել է Կիրակոսյանը, վերաբերում է հենց դատավարության ընթացքում մեր հայրենակիցների նկատմամբ հիմնական արդարադատությանը վերաբերող իրավունքների կոպտագույն խախտումներին կամ, այսպես կոչված, արդարադատության մերժման կոնցեպտին։
«Ցավոք, ՄԻԵԴ մեխանիզմները մեզ շատ ավելին չեն տալիս, որ ավելի ներգրավվենք` չնայած արել ենք փորձ` ներկայացնելու ազատ արձակման խնդրանք, սակայն այս ուղղությամբ պետք է հնարավորինս շարունակենք աշխատանքները, նաև մտածենք այլ հնարավոր միջոցների մասին կամ այլ հնարավոր քայլերի մասին` մեր հայրենակիցների իրավունքներն ավելի արդյունավետ պաշտպանություն ապահովելու համար»,– ընդգծեց Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ այս պահին Բաքվի բանտերում շարունակում են կալանավորված մնալ ԼՂ ղեկավարությունից ութ անդամ և բազմաթիվ զինծառայողներ։ Վերջիններիս թիվը Կիրակոսյանը դժվարացավ ասել։

Суды над армянами в Баку являются незаконными и постановочными - Киракосян 10/26/2023   11:51  |  Лента новостей
Судебные процессы над удерживаемыми в Баку армянами являются незаконными и носят постановочный характер. Об этом заявил журналистам представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян.
"Речь идет не только о процессе в отношении Вагифа Хачатряна, но и обо всех судебных процессах в отношении других пленных", - отметил Киракосян.
Он указал, что армянская сторона уже подала в международные судебные инстанции жалобы о грубейшем нарушении прав наших соотечественников.
"К сожалению, эти механизмы ЕСПЧ не дают больших возможностей, хотя мы пытались подать прошение об освобождении соотечественников. Однако мы должны продолжать работу в этом направлении и рассматривать другие возможные меры или шаги для обеспечения более эффективной защиты прав наших соотечественников", - подчеркнул Киракосян.
Он отметил, что на данный момент под арестом в бакинских тюрьмах продолжают находиться восемь представителей руководства Нагорного Карабаха, а также многочисленные военнослужащие. Их число Киракосян затруднился назвать.