Սամվելենց զորամասի վրա ինքնաթիռներ էին բարձրանում․ կապվեցի, ասացի՝ խնդրում եմ բալես, ուշադիր կլինես.դա մեր վերջին խոսակցությունն էր ․ երկու եղբայր զոհվել են նույն օրը՝ սեպտեմբերի 19-ին 10/26/2023 13:53 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Եռաբլուրում կողք-կողքի հուղարկավորված 21-ամյա Սամվելն ու 19-ամյա Արսենը եղբայրներ են, ծնունդով՝ Մարտակերտից։ Երկուսն էլ զոհվել են մարտական առաջադրանք կատարելիս՝ սեպտեմբերի 19-ին։
«Սամվելը երեք տարվա ծառայող էր, Արսենը հունվարին էր զորակոչվել։ Որոշեցին, որ պայմանագրային զինծառայություն պիտի անցնեն։ Սամվելը «Եղնիկներ» տեղափոխվեց, ասում էր՝ էստեղ ապահով է․ երեք կմ հեռու ենք թշնամուց․․․ Արսենին էլ պատերազմից երկու օր առաջ եմ իմացել, որ Ճանկաթաղ են տարել․ Դրմբոնում էր ծառայում։ Որ պատերազմն սկսվեց, խանութում էի, վազեցի տուն, համազգեստս հագա ու անմիջապես զորամաս գնացի։ Ոչ ինտերնետով, ոչ բջջայինով չէի կարողանում կապվել երեխեքիս հետ։ Ներքին կապով մի կերպ Սամվելին գտա․ ասաց՝ մամ, իմ տեղը լավ ա, մի անհանգստացիր, դու աշխատիր Արսենի հետ կապվել»,-«Փաստինֆո»-ին պատմում է տղաների մայրը՝ Ալլա Աբրահամյանը։
Զինծառայող էին ամբողջ ընտանիքով․ տիկին Ալլան 2006 թվականից է բանակում․ վերջում որպես կապավոր էր ծառայում։ Վերջին անգամ եղբոր հետ Սամվելն է խոսել՝ ադրբեջանական հարձակումից րոպեներ առաջ։ Որ Ճանկաթաղում բավականին թեժ մարտ է եղել, Ալլան գործընկերոջից է իմացել։ Ասել են, որ Ճանկաթաղը վերցրել են թուրքերը, իսկ որդին այնտեղ էր․․․
«Գիտեի, որ Արսենենց մոտ չի բռնում կապը, բայց անհանգիստ էի, քանի որ գիտեի՝ եթե տեղը շատ նեղ չլիներ, մի ձև կգտեր, կկապվեր․․․ Միևնույն ժամանակ, ինձ թվում էր, թե ինքն ինչ-որ կերպ դուրս կգա, սարերով-ձորերով լինի, կգա․ մենակ վախենում էի էն մտքից, որ կարող է թուրքերը տարած լինեն․․․Սամվելը չի սիրում, որ զանգում եմ իրեն ներքին կապով, բայց այդ օրն այնքան հանգիստ էր խոսում, ոչ մի անգամ չասաց՝ մամ, էդքան մի զանգի․․․ Որ սկսեցի լացել, ասաց՝ մի լացիր, Արսենը կորչող տեսակ չի․․․ Մի քանի ժամ հետո Սամվելի հետ էլ կապը կտրվեց։ Երեկոյան ժամը 8-ի կողմերը կապ տվեցին, որ Սամվելենց զորամասի վրա ինքնաթիռներ են բարձրանում․ կապվեցի, ասացի՝ խնդրում եմ բալես, ուշադիր կլինես։ Դա մեր վերջին խոսակցությունն էր․․․ Հետո ինչքան զանգեցի, չկարողացա կապվել»,-պատմում է հերոսացած տղաների մայրը։
Ամսի 19-ի գիշերը տիկին Ալլան լուսացրել է՝ տղաներից զանգի սպասելով։ Սիրտը վատ բանն էր վկայում, ոտքերն էլ չէին ենթարկվում իրեն։ Զինակիցները փորձել էին հանգստացնել նրան՝ ասելով, թե կապի հանգույցն է վնասվել, դա է պատճառը, որ Սամվելի հետ ևս կապվել չի հաջողվում ու վտահեցրել են, որ իր հետ ամեն ինչ նորմալ է։
Ժամերը գլորվում էին, իսկ տղաներից ոչ մի լուր չկար․ ամսի 20-ի կեսօրից հետո զորամասում մարդ չէր մնացել համարյա․ նորակոչիկներն էին ու տիկին Ալլան։ Սամվելից որևէ լուր իմանալու վերջին հույսը շտաբի պետն էր։
«Մտա մոտն ասացի՝ խնդրում եմ, Սամվելիս գումարտակի հրամանատարից մի լուր իմացեք էլի Սամվելիցս, ախր կապի դուրս չի գալիս։ Ասաց՝ լավ։ Սպասեցի, սպասեցի զանգ չկար։ Անցավ 15 րոպե, 20 րոպե, կես ժամ․․․ Հետո հասկացա, թե ինչու էր խուսափում խոսել հետս․ իմացել էր, որ Սամվելս զոհվել է»,- վերլուծելով կատարվածը՝ եզրակացնում է մայրը։
Ինքը՝ տիկին Ալլան, ավագ որդու զոհվելու լուրը հաջորդ օրն առավոտյան է իմացել։
«Մայրս լացելով եկավ թե՝ Սամվելենց մոտից վիրավորներ են բերել, գուցե ինքն էլ է մեջները։ Արագ դուրս եկա տնից ու պատի տակից լսեցի քրոջս լացի ձայնը․․․ Պարզվեց, որ դիակներ էին բերել․ գնացի դիահերձարան, առաջին երկու ցուցակներում չգտնելով որդուս անունը՝ ուրախացա, երրորդում Սամվելիս անունն էլ կար․․․»,-հազիվ լսելի ձայնով արտաբերում է տիկին Ալլան։
Արդեն 3-րդ օրն էր, որ լույս չկար․ դիահերձարանը չէր աշխատում․ արյան հոտը Մարտակերտի հիվանդանոցի բակից էր զգացվում։ Ոչ դագաղ կար արդեն, ոչ էլ փայտ, որ սարքեն։ Տղաներին որոշել էին հենց այնպես հողին հանձնել։ Ալլան իմանալով այդ որոշման մասին՝ պահանջում է՝ ինչ գնով էլ լինի, որդու մարմինը հասցնել Երևան՝ Եռաբլուր։
Երբ վստահեցնում են, որ Սամվելի դիակը տեղափոխվելու է, Արցախում չի մնալու, մայրը շարունակում է Արսենին փնտրել։
Արսենին ողջ գտնելու հույսի նշույլ մոր մոտ դեռ կար․ ուզում էր հավատալ հրաշքին․ մտածում էր՝ մեկ օրում երկու որդի ու Հայրենիք կորցնելն անհավանական ու չափազանց դաժան կլիներ։ Բայց ծանրագույնն էր սպասվում․ սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ԱԻՆ-ի աշխատակիցները գտնում են նաև Արսենի մարմինը․․․
Այդ ժամանակ տիկին Ալլան՝ ծնողների հետ, արդեն Ստեփանակերտում էր՝ 8-րդ դպրոցում։ Քաղաքում գրեթե մարդ չկար, իսկ ինքը դռնեդուռ ընկած՝ տարբեր գերատեսչություններից խնդրում էր մտնել Ճանկաթաղի ուղղությամբ ու փնտրել Արսենին։
Ինչ-որ մեկն ամսի 25-ի վաղ առավոտյան զանգել ու իրեն ասել էր, թե Սամվելը ոտքից վիրավոր էր, բայց հանել չեն կարողացել․ այդ անծանոթ համարից զանգը նրան մտքերի մեջ էր գցել․ մտածում էր՝ եթե իրոք վիրավոր է ոտքից, ուրեմն հույս կա, որ ողջ կլինի։ Արսենի հետ նաև դեղատուփ էր դրել։ Բայց, ավաղ, դա էլ իրականությանը չէր համապատասխանում։ Դիահերձարանում է պարզվել, որ Արսենը ոչ թե ոտքից, այլ՝ սրտի կողմից էր վիրավորվել։
Արսենի մարմինը մի քանի օր դիահերձարաններում չէին գտնում․ հոկտեմբերի 6-ին մայրն ու քեռին հագուստից ճանաչում են նրան։ Հոկտեմբերի 9-ին երկու եղբայրները հուղարկավորվում են Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում։
«Ոչ Սամվելիս, ոչ էլ Արսենիս հրամանատարական կազմից ոչ մեկը չէր եկել հուղարկավորությանը․․․ Բոլորը պիտի պատասխան տան, որ չեն գնացել զինվորների հետևից, որ նրանց դեռ չգտած՝ թողել ու դուրս են եկել Արցախից․․․ Ինչո՞ւ պիտի ԱԻՆ-ը գտնի մեր տղաներին։ Հրամանատարը ոչ մի դեպքում չպիտի լքի զինվորին, պարտավոր է մինչև վերջ նրա կողքին լինել»,-ցավով ավելացնում է տիկին Ալլան։

Потеряла в один день двух сыновей и родину: мать погибших в Арцахе военнослужащих рассказала о последнем разговоре с сыном 10/26/2023 16:05 | Геноцид в Арцахе
В воинском пантеоне «Ераблур» рядом друг с другом похоронены братья — 21-летний Самвел и 19-летний Арсен. Они родом из Мартакерта. Оба погибли в Арцахе при выполнении боевого задания 19 сентября.
«Самвел служил в армии третий год. Арсен был призван в январе. Они решили перейти на контрактную службу. Самвел перевелся в воинскую часть «Ехникнер»…А Арсена забрали в Чанкатах. Об этом я узнала за два дня до войны. Он служил в Дрмбоне. Когда началась война, я была в магазине. Я бросилась домой, надела форму и сразу же отправилась в воинскую часть. Я не могла связаться с моими ребятами ни по интернету, ни по мобильному телефону. Мне еле удалось найти Самвела по внутренней линии. Он мне сказал, что он в надежном месте, что не стоит беспокоиться и чтобы я постаралась связаться с Арсеном», - рассказывает «ФактИнфо» Алла Абрамян, мать военнослужащих.
Все у них в семье военнослужащие: госпожа Алла с 2006 года служит в армии, а в конце - уже в качестве добровольца. С братом в последний раз говорил Самвел, за несколько минут до нападения азербайджанцев. О том, что в Чанкатахе развернулись ожесточенные бои, Алла узнала от сослуживца. Ей сказали, что Чанкатах, где находился ее сын, захватили турки…
«Я знала, что там, где Арсен, проблемы со связью, но меня охватила тревога, поскольку я знала, что он бы нашел способ связаться при первой же возможности. Про этом мне казалось, что ему удастся каким-то образом выбраться, через горы. Я приходила в ужас от одной только мысли, что его забрали турки…Самвел не любит, когда ему звоню по внутренней линии, но в тот день он так спокойно разговаривал, не проронил ни слова о том, чтобы я ему не звонила так часто. Когда я стала плакать, он призывал меня не лить слезы, уверяя, что Арсен не из тех, кто теряется…Через пару часов прервалась и связь с Самвелом. Вечером около восьми сообщили, что в сторону воинской части Самвела летят самолеты. Я связалась с ним и просила его быть бдительным. Это был наш последний разговор…После этого мне не удалось с ним ни разу связаться», - вспоминает мать героически погибших военнослужащих.
Всю ночь Алла ждала звонка от своих сыновей. У нее было плохое предчувствие, ноги ей не подчинялись. Сослуживцы попытались ее успокоить, заявив, что линия повреждена, поэтому ей не удается связаться с Самвелом и уверяли ее, что с ним все в порядке.
Время шло, а вестей от ребят не было. После полудня 20 сентября в воинской части почти никого не осталось: там были новобранцы и госпожа Алла. Последней надеждой получить хотя бы весточку от Самвела был начальник штаба.
Она рассказала, что зашла к нему, просила разузнать его о Самвеле у командира воинского части, а он в ответ откликнулся на ее просьбу.
«Я ждала, ждала. Прошло 15 минут, потом - 20 минут, полчаса… Потом я поняла, почему он избегал разговора со мной. Он узнал, что Самвел погиб», - заключила мать солдата, анализируя случившееся. Госпожа Алла узнала о гибели старшего сына на следующий день утром.
«Мать в слезах прибежала и сказала, что привезли раненых с части Самвела: может, он среди них. Я сразу же выбежала из дома и услышала плачь сестры, рыдавшей у стены. Выяснилось, что привезли тела погибших. Я отправилась в морг. Не обнаружив в первых двух списках имени своего сына, я обрадовалась…Но в третьем списке значилось и имя моего Самвела…», - произнесла госпожа Алла еле слышным голосом.
Уже третий день, как не было света; морг не работал, чувствовался запах крови, который шел со двора Мартакертской больницы. Ни гробов не было, ни древесины для их изготовления, так и решили предать земле ребят. Алла, узнав об этом решении, потребовала любой ценой доставить тело сына в Ереван, в воинский пантеон «Ераблур».
После того, как ее заверили в том, что тело Самвела не оставят в Арцахе, мать продолжила поиски Арсена. В ней еще теплилась толика надежды, что Арсен жив, она хотела поверить в чудо; думала, что потерять двух сыновей и родину в один день было бы невероятно и чудовищно. Но чуда не произошло. 27 сентября утром сотрудники МЧС находят также тело Арсена.
Тогда госпожа Алла вместе с родителями была уже в Степанакерте, в 8-й школе. В городе почти никакого не осталось. Она же обходила различные ведомства и просила отправиться в сторону Чанкатаха на поиски Арсена.
25 сентября рано утром некто позвонил ей и сказал, что Самвел ранен в ногу, но вызволить его не смогли. Звонок с незнакомого номера пробудил в ней надежду. Она думала, что если ее сын действительно ранен в ногу, значит, есть надежда, что он жив. Но, увы, ее надежда не оправдалась. В морге она выяснила, что Арсен был ранен не в ногу, а в сердце.