Կառավարության վաղվա նիստում որոշում կընդունվի, որով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր քույրերին ու եղբայրներին կտրվի ժամանակավոր պաշտպանության կարգավիճակ.Փաշինյան 10/25/2023   17:02  |  Քաղաքական
Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներից ահազանգեր եմ ստացել, որոնց հիմքը իրենց կարգավիճակով պայմանավորված՝ սոցիալական, աշխատանքային խնդիրների առաջացումն է։ Այս մասին կառավարության հետ հարցուպատախանի ընթացքում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը։
Նա նշեց, որ խնդիրն այն է, թե Արցախի Հանրապետության մեր քաղաքացիներն ինչպիսի կարգավիճակ ունեն, որովհետև դրանից է կախված, օրինակ, պետական և համայնքային ծառայությունների ռեզերվներում իրենց գրանցման կամ գրանցված լինելու հանգամանքը, պետական ծառայության մրցույթներին մասնակցությունը կամ սոցիալական աջակցության մասով սահմանված իրավունքներից օգտվելու հնարավորությունները, օրինակ, թե ինչպես է լուծվելու կենսաթոշակային իրենց իրավունքի իրացման հարցը։
Ի պատասխան Ավետիսյանի հարցի՝ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց, որ կառավարության վաղվա նիստում կընդունվի համապատասխան որոշում, որով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր քույրերին և եղբայրներին կտրվի ժամանակավոր պաշտպանության կարգավիճակ։
«Այս որոշման նախագիծը մենք բազմիցս քննարկել ենք լայն ֆորմատով, մեզ համար կարևոր է եղել հանգել մի որոշման, որը առավելագույնս հնարավորություն կտա ԼՂ-ի մեր քույրերին և եղբայրների բոլոր իրավունքները պաշտպանել։ Մենք դա անում ենք արձանագրելու համար ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների փաստական լինելու հանգամանքը, որպեսզի և տեղական, և միջազգային առումով նրանց իրավունքները պաշտպանվեն»։
19:28 24/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Հարավային Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալին
19:13 20/10/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՍոցցանցում տարածված ՀՀ վարչապետի ձայնի նմանակմամբ և պատկերի օգտագործմամբ 100 000 ՀՀ դրամ վաստակելու մասին հայտարարության տեսանյութի հրապարակման դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել

Насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха будет предоставлен статус временной защиты - Пашинян 10/25/2023   17:36  |  Политика
Насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха нашим сестреам и братьям будет предоставлен статус временной защиты, заявил в ходе правительственного часа в парламенте премьер-министр РА Никол Пашинян в ответ на вопрос депутата от блока "Армения" Тадевоса Аветисяна.
Пашинян отметил, что это решение будет принято на завтрашнем заседании правительства Армении.
чтобы зафиксировать тот факт, что наши насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха сестры и братья являются беженцами, чтобы по возможности расширить возможности защиты их прав, в том числе прав на собственность, как на местном, так и международном уровне.
"Проект упомянутого решения не раз обсуждался в самых расширенных форматах, и нам важно было прийти к такому решению, которое максимально позволит защитить все права наших братьев и сестер. В чем суть данного решения и зачем мы это делаем? Мы это делаем, чтобы зафиксировать тот факт, что наши насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха сестры и братья являются беженцами, чтобы по возможности расширить возможности защиты их прав как на национальном, так и на международном уровне", - заявил Пашинян.
Во всяком случае, добавил премьер, к такому заключению пришли юристы правительства.
По его словам, сразу же после этого решения наши соотечественники из Нагорного Карабаха получат возможность обращаться за гражданством Республики Армения.
"Разумеется, в кратчайшие сроки все вопросы, связанные с его выдачей, мы решим. Будут рассмотрены и затронутые вами вопросы, связанные с возможностями государственной службы этих граждан", - добавил он.
10:50 23/10/2023  |  Лента новостейПашинян объявил о новой программе помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха