Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը կքննարկի Արցախի առևանգված գործիչների, քաղաքացիական անձանց վերադարձի հարցը 10/25/2023   11:31  |  Մեկնաբանություն
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է, որ Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը քննարկելու է ԱՀ առևանգված գործիչների վերադարձի հարցը։
«Լեմկինի անվան Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտի գործադիր տնօրեն տիկին Էլիզա ֆոն Յոդեն-Ֆորգին, արձագանքելով Ադրբեջանի բռնապետական վարչակազմի կողմից Արցախի մեր հայրենակիցների՝ ռազմաքաղաքական ղեկավարների և քաղաքացիական անձանց ապօրինի առևանգումների մասին ահազանգող նամակներիս, իր համերաշխությունն է հայտնել նրանց շուտափույթ վերադարձի առնչությամբ։ Նա մասնավորապես նշել է․
«Հարգելի՛ տիկին Թովմասյան,
Շատ շնորհակալ եմ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների խիստ մտահոգիչ իրավիճակի վերաբերյալ Ձեր նամակագրության համար։
Մենք անչափ մտահոգված ենք և հանձնառու ենք ապահովելու, որ ներկայումս պատանդառության մեջ գտնվողները զերծ լինեն վնասներից և շուտափույթ ազատ արձակվեն 44-օրյա պատերազմում գերեվարվածների հետ միասին: Ես հանդիպելու եմ մեր թիմի հետ՝ քննարկելու այն ուղիները, որոնցով Լեմկինի ինստիտուտը կարող է օգնել:
Հուսով եմ շատ շուտով Ձեզ համար ավելի շատ տեղեկություններ կունենամ»,- ի պատասխան իմ նամակների՝ գրել է Լեմկինի անվան Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտի գործադիր տնօրենը»։

Институт Лемкина рассмотрит возможность оказания содействия в вопросе освобождения армян, удерживаемых в Азербайджане 10/25/2023 11:53 | Комментарий
Институт Лемкина рассмотрит возможность помощи в вопросе освобождения армян, удерживаемых в Азербайджане. Об этом говорится в письме исполнительного директора Института Лемкина Элизы фон Йоден-Форги депутату Национального Собрания Армении Тагуи Товмасян.
Исполнительный директор Института предотвращения геноцида им. Лемкина госпожа Элиза фон Йоден-Форгин, отвечая на письма с предупреждением о незаконных похищениях наших соотечественников, военных и политических лидеров и мирных жителей Арцаха диктаторской администрацией Азербайджана, выразила солидарность относительно их досрочного возвращения.
«Уважаемая госпожа Товмасян, благодарю за ваши письма о крайне тревожной ситуации с армянскими пленными, удерживаемыми в Азербайджане. Мы крайне обеспокоены и стремимся к тому, чтобы те, кто в настоящее время находится в заложниках, не пострадали и как можно скорее были освобождены вместе с пленными в 44-дневной войне. Я собираюсь встретиться с нашей командой, чтобы обсудить, как институт Лемкина может помочь. Надеюсь, очень скоро у меня будет больше информации для вас», - написала в ответ на письма Товмасян исполнительный директор Института предотвращения геноцида им. Лемкина.