Պետդուման որոշել է անորոշ ժամանակով հետաձգել Ռուսաստանում աշխատելու համար հայկական վարորդական վկայականների ճանաչումը 10/24/2023   18:50  |  Քաղաքական
Պետդուման որոշել է անորոշ ժամանակով հետաձգել Հայաստանի քաղաքացիների՝ ձեռնարկատիրական և աշխատանքային գործունեության համար վարորդական իրավունքի վկայականները ճանաչելու հարցի քննարկումը։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն։
Ինչպես քննարկման ժամանակ նշել է Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, «այս օրինագծով առաջարկվում է Հայաստանին տալ լրացուցիչ նախապատվություններ, չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանի պատգամավորները, ղեկավարությունը և կառավարությունը որևէ քայլ չեն ձեռնարկել ռուսաց լեզվի կարգավիճակի ամրապնդման ուղղությամբ»։ Հենց այս հիմքի վրա է որոշում ընդունվել Ռուսաստանի տարածքում այլ երկրների ազգային վարորդական վկայականների օգտագործումը թույլատրելու մասին։
«Մենք նման որոշումներ ենք կայացրել Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ կապված, քանի որ ռուսաց լեզուն սահմանադրորեն ամրագրված է։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանին՝ մենք տեսնում ենք չկա ռուսաց լեզվի կարգավիճակ»,- ասվել է Պետդումայի խոսնակի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։
13:00 21/10/2023  |  Միջազգային լրահոսՌԴ-ն օտարերկրյա գործակալների ռեգիստրում ներառել է արտաքին գործերի նախկին փոխնախարարին, եւս մեկ լրագրողի ու քաղաքագետի
22:16 20/10/2023  |  Միջազգային լրահոսՌԴ-ում դատարանը կալանավորել է եղբոր և տատի սպանության մեջ մեղադրվող Ռոման Միկոյանին․ Ողբերգություն Ստաս Նամինի ընտանիքում
22:57 17/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ում բացատրել են ATACMS հրթիռների գաղտնի փոխանցումն Ուկրաինային
19:41 16/10/2023  |  Միջազգային լրահոսՌԴ-ում ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների համար նախկին դատապարտյալներին հնարավորություն կտրվի աշխատել որպես մանկավարժ
13:04 14/10/2023  |  ՏնտեսությունՌուսաստանի և Թուրքիայի միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է մինչև 60 միլիարդ դոլար
15:59 12/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն նոր միջոցներ կսահմանի ռուսական նավթի գնային քաղաքականության դեմ
18:02 10/10/2023  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը Բաքվում է
13:13 09/10/2023  |  Միջազգային լրահոսՍանկցիաները է՛լ ավելի են ամրապնդել ռուս-իրանական հարաբերությունները. բրիտանական հետախուզություն
18:18 06/10/2023  |  ՏնտեսությունՄոսկվան Հայաստանին 35 հազար տոննա նավթամթերք կտրամադրի
13:45 30/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները առեւանգել են ԼՂ-ում ռուսական համայնքի ղեկավար Ալեքսանդր Բորդովին

Госдума решила бессрочно отложить признание армянских водительских прав для работы в России 10/24/2023   14:59  |  Лента новостей
Госдума приняла решение бессрочно отложить рассмотрение вопроса о признании водительских прав граждан Армении для осуществления предпринимательской и трудовой деятельности, передает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу ГД.
"Депутаты Государственной Думы приняли решение бессрочно отложить рассмотрение законопроекта о признании национальных водительских удостоверений граждан Армении при осуществлении ими предпринимательской и трудовой деятельности. В первом чтении законопроект, инициированный правительством, был принят в июне 2022 года", - сообщили в пресс-службе.
Как отметил в ходе обсуждения спикер Госдумы Вячеслав Володин, «этим законопроектом предлагается дать Армении дополнительные преференции, при том что депутаты Армении, руководство, правительство никаких шагов не сделали для закрепления статуса русского языка, именно на этом основании принимается решение о разрешении использовать национальные водительские права других стран на территории России».
"Мы принимали такие решения в отношении Белоруссии, Казахстана и Киргизии, поскольку русский язык у них закреплен конституционно. Что касается Армении - мы видим: нет статуса русского языка, последние решения совершенно не направлены на развитие отношений в этой сфере", - цитирует пресс-служба спикера ГД.
Отмечается, что с предложением выступил глава комитета ГД по транспорту Евгений Москвичев. По его мнению, данная инициатива в настоящее время не соответствует интересам России.
Володин поручил профильным комитетам Госдумы проработать вопрос и предложить дальнейшие шаги, сообщила пресс-служба.
11:16 04/08/2023  |  Лента новостейВ МИД РФ заявили, что Запад "грязными методами" пытаeтся навредить армяно-российскому партнерству