Բունդեսթագի պատգամավորը պատժամիջոցներով է սպառնում Ադրբեջանին, եթե վերջինս չդադարեցնի ագրեսիվ և հրահրող քաղաքականությունը 10/23/2023 17:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Միխայել Ռոթը հայտարարել է, որ Եվրոպական Միությունը ձախողել է այն հավասարակշիռ քաղաքականությունը, որը վարում էր երիտասարդ ու ժողովրդավարական Հայաստանի և հարուստ ու ավտոկրատ Ադրբեջանի նկատմամբ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահն այս մասին ասել է լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
«Այն հավասարակշիռ քաղաքականությունը, որը վարում էինք երիտասարդ ու ժողովրդավարական Հայաստանի և հարուստ ու ավտոկրատ Ադրբեջանի նկատմամբ, ձախողվել է։ Սա նշանակում է, որ մենք պետք է վերաձևակերպենք մեր քաղաքականությունը, այսինքն՝ ունենանք հստակ դիրքորոշում, այն է՝ ինչպիսի՞ դիրքորոշում ունենք այդ երկու երկրների հետ կապված։
Եթե Ադրբեջանը չդադարեցնի իր ագրեսիվ և հրահրող քաղաքականությունն, անշուշտ, կկիրառվեն պատժամիջոցներ Ադրբեջանի ռեժիմի նկատմամբ, որոնք այժմ մշակման փուլում են։ Շարունակելու ենք նույն ինտենսիվությամբ ակտիվորեն աջակցել խաղաղությանը միտված բոլոր բանակցություններին»,- ընդգծեց Ռոթը։
Հարցին, թե ո՞ր պայմաններում կկիրառվեն Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցները, օրինակ՝ այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը հարձակվի՞ Հայաստանի վրա, Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը պատասխանեց, ամեն ինչ կանի, որ պատժամիջոցները սեղանին հայտնվեն և կիրառվեն։
«Ամեն դեպքում մենք թույլ չենք տա ԵՄ-ն ինտենսիվացնի էներգետիկ համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ։ Ավտորիտար պետությունները միայն մի լեզու են հասկանում և այդ պատճառով հարկավոր է շեշտել, թե ինչպիսի հետևանքներ կունենան նրանց հնարավոր ռազմական գործողությունները, եթե այդպիսի զարգացումներ տեղի ունենան»,- եզրափակեց Ռոթը։

Если Баку не прекратит свою агрессивную и провокационную политику, против него будут применены санкции - депутат Бундестага 10/23/2023 18:06 | Лента новостей
Председатель Комиссии Бундестага Германии по иностранным делам Михаэль Рот заявил, что Евросоюз провалил сбалансированную политику, которую он проводил в отношении молодой и демократической Армении и богатого и автократического Азербайджана. Об этом, как сообщает Арменпресс, Рот заявил на брифинге с журналистами.
“Сбалансированная политика, которую мы проводили в отношении молодой и демократической Армении и богатого и автократического Азербайджана, провалилась. Это означает, что мы должны переформулировать нашу политику, то есть иметь четкую позицию в отношении этих двух стран.
Если Азербайджан не прекратит свою агрессивную и провокационную политику, против азербайджанского режима обязательно будут применены санкции, которые сейчас разрабатываются. Мы продолжим с той же интенсивностью активно поддерживать все переговоры, направленные на мир”, — подчеркнул Рот.
На вопрос, при каких условиях будут применены санкции против Азербайджана, например, в том случае, если Азербайджан нападет на Армению, председатель Комиссии Бундестага Германии по иностранным делам ответил, что сделает все, чтобы санкции оказались на столе и были применены.
“В любом случае мы не позволим ЕС активизировать энергетическое сотрудничество с Азербайджаном. Авторитарные государства понимают только один язык, и поэтому необходимо подчеркнуть, какие последствия будут иметь их возможные военные действия, если такое развитие событий произойдет”, - заключил Рот.