Իրանի նկատմամբ զենքի էմբարգոն վերացվել է. Հայաստանը կարող է Իրանից զինամթերք ձեռք բերել. Գրիգոր Բալասանյան (տեսանյութ) 10/19/2023   14:50  |  Քաղաքական
Ուժը կորցրած է ճանաչվել զենքի վաճառքի համար Իրանի նկատմամբ ՄԱԿ-ի կողմից սահմանված էմբարգոն։ Սա նշանակում է, որ ԻԻՀ-ն զենքի միջազգային շուկայում կարող է վաճառել իր զենքը։ «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը։
Նրա արձանագրմամբ՝ Հայաստանն արդեն հնարավորություն է ստանում Իրանի հետ զարգացնել ռազմատեխնիկական համագործակցությունը ու համատեղ հարվածային անօդաչու, հրետանային համակարգերի արտադրություն հիմնել՝ չվախենալով որ իրեն կմեղադրան ՄԱԿ-ի պատժամիջոցները շրջանցելու մեջ։
«Հիմա գնդակը Հայաստանի դաշտում է, կօգտվի՞ Հայաստանն այս առավելությունից, կկարողանա՞ Իրանի միջոցով վերականգնել մեր ու Ադրբեջանի զինուժի միջեւ անհավասարությունը։ Ադրբեջանին զինում է Իսրայելը ու պետք է կարողանանք հակակշիռ ստեղծել՝ զարգացնելով մեր ռազմատեխնիկական համագործակցությունը Իրանի հետ»,- նշել է բանախոսը՝ ավելացնելով, որ նման հակակշռի դեպքում կունենանք նաեւ ավելի անվտանք Սյունիք։
23:27 13/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԻրանի արտգործնախարարը հանդիպել է ՀԱՄԱՍ-ի և «Իսլամական ջիհադի» ներկայացուցիչների հետ

С Ирана сняли оружейное эмбарго, Армения может закупить вооружение у Тегерана - эксперт 10/19/2023   16:20  |  Политика
Наложенное ООН на Иран эмбарго на продажу оружия утратило свою силу. Это означает, что Иран может продавать свое оружие на международном рынке вооружений. Об этом в эфире "ФактИнфо" заявил эксперт по международным вопросам Григор Баласанян.
Как отметил эксперт, у Армении теперь появилась возможность развивать военно-техническое сотрудничество с Ираном и наладить совместное производство ударных беспилотников, артиллерийских систем, не опасаясь обвинений в обходе санкций ООН.
"Теперь мяч на стороне Армении. Воспользуется ли Армения этим преимуществом, сумеет ли при посредничестве Ирана выровнять военный дисбаланс между нами и Азербайджаном. Азербайджан вооружает Израиль, и мы должны суметь создать противовес, развивая военно-техническую кооперацию с Ираном", - отметил эксперт.