ԼՂ-ից ՀՀ տեղափոխված բազմաթիվ մարմինների վրա առկա են խոշտանգումների և անդամախեղումների նշաններ, նրանց թվում կան երեխաներ և կանայք․ ՄԻՊ 10/19/2023   13:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կան ԼՂ-ից ՀՀ տեղափոխված բազմաթիվ մարմիններ, այդ թվում, քաղաքացիական անձանց, որոնց վրա առկա են խոշտանգումների կամ անդամախեղումների նշաններ։ Սա վկայում է, որ այդ անձինք ենթարկվել են հիշատակված վերաբերմունքի կոնկրետ տեսակների։ Ընդ որում, նրանց թվում կան երեխաներ, կանայք։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանը։
Անձանց խոշտանգումների, մարմինների անդամախեղումների մասին տվյալները, որոնց մասին ահազանգել էր ՀՀ ՄԻՊ-ը, ձեռք են բերվել՝ փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում, թվային տվյալներ, սակայն, ՄԻՊ-ը զերծ մնաց հայտնելուց։
«Ի տարբերություն նախկին գործընթացների, երբ շատ մեծ էր տեղեկությունը, աղբյուրները, հասանելիությունը, այս պահին ունենք շատ ավելի քիչ լուսաբանում կոնկրետ իրավախախտումների, բայց շատ հնարավոր է, որ դրանց թիվը շատ ավելի մեծ լինի։ Դա է պատճառը, որ պետք է այս պահին հնարավոր ամեն ինչ անել, որ բոլոր դեպքերը բացահայտվեն։ Ինչ վերաբերում է վատ վերաբերմունքի բոլոր դեպքերին, խոշտանգումներին, ապա ՄԻՊ նախնական զեկույցն անգլերեն լեզվով ներկայացվել է Հաագայի դատարանում՝ միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի կողմից»,- նշեց նա։
Թվային տվյալներ չհրապարակելով՝ ՄԻՊ-ը չհերքեց, որ մի քանի տասնյակ դեպքերի մասին է հայտնի, սակայն չի բացառվում, որ դեպքերը կարող են ավելի շատ լինել, այժմ, փաստահավաք աշխատանքներ պետք է իրականացվեն։ Անդրադառնալով Ադրբեջանում գերության մեջ պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական գործիչներին՝ Մանասյանը նշեց, որ էթնիկ հայերի նկատմամբ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների բոլոր հնարավոր սահմանափակումները և միջամտությունը բոլոր հիմնարար իրավունքների՝ ակնհայտ է, որ տեղի է ունենում։ ՄԻՊ-ը հայտնեց, որ փորձ կատարել է պաշտոնապես կապ հաստատելու, բայց արձագանք չի եղել։
«Հատուկ կցանկանամ նշել, որ անմեղության կանխավարկածի սկզբունքն է բոլոր մակարդակներում խախտվում այս անձանց նկատմամբ, որովհետև ի սկզբանե նրանց պիտակավորում են որպես հանցագործ՝ թե պետական մակարդակով, թե կոնկրետ քաղաքացիների կողմից։ Բացի այդ, արդար դատաքննության իրավունքի կարևոր սկզբունքներից մեկը՝ նաև անկողմնակալ և արդար դատարանի կողմից քննությունը անհնար է երաշխավորել՝ հաշվի առնելով նաև հայատյացության այն պետական մակարդակով հովանավորվող քաղաքականությունը, որն իրականացվում է Ադրբեջանում»,- ընդգծեց Մանասյանը։

Азербайджанцы пытали армянских женщин и детей, на их телах обнаружены следы истязаний и глумления - омбудсмен 10/19/2023   14:32  |  Лента новостей
Из Нагорного Карабах были доставлены тела многочисленных граждан, в том числе гражданских лиц; на них обнаружены следы пыток и глумления. Об этом заявила омбудсмен Армении Анаит Манасян в беседе с журналистами в четверг.
"Это свидетельствует о том, что эти лица подверглись упомянутым конкретным видам жестокого обращения, среди них есть дети, женщины'" - сказала Манасян.
Данные об истязаниях и увечьях, о которых сообщила ЗПЧ РА, были получены по результатам работы по сбору фактов, данные о количестве случаев, однако омбудсмен воздержалась от их разглашения.
"В отличие от предыдущих процессов, когда было больше сведений источников, доступа, то сейчас меньше освещаются конкретные правонарушения, но очень возможно, что их намного больше. Именно поэтому в данный момент необходимо сделать все возможное, чтобы раскрыть все случаи. Что касается всех случаев жестокого обращения и пыток, то предварительный доклад омбудсмена на английском языке был представлен в Гаагский суд представителем РА по международно-правовым вопросам", - отметила она.
Не называя конретное число, омбудсмен не опровергла, что известно о нескольких десятках случаев, однако не исключено, что их может быть больше; теперь должна быть проведена работу по сбору фактов.
Коснувшись представителей военно-политического руководства Арцаха, удерживаемых в азербайджанском плену, Манасян отметила, что  очевидно, что в Азербайджане имеют место все возможные ограничения прав человека и вмешательство во все основные права этнических армян. Омбудсмен сообщила, что была предпринята попытка выйти на связь, однако отклика не последовало.
"Особо хочу отметить, что в отношении упомянутых лиц на всех уровнях имеет место нарушение принципа презумпции невиновности, поскольку изначально на них вешают ярлык преступника, и это происходит как на государственном уровне, так и со стороны конкретных граждан. Кроме того, реализация одного из важнейших принципов права на справедливое судебное разбирательство, а также гарантирование разбирательства со стороны беспристрастного и справедливого суда невозможна с учетом проводимой в Азербайджане и спонсируемой на госуровне политики армянофобии", - подчеркнула Манасян.