Բրյուսելում սպասում են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր հայերի համար համապարփակ համաներում հայտարարելուն. ԵՄ հայտարարություն 10/18/2023   23:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրամիությունը շարունակում է մտահոգությամբ հետևել սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին Ադրբեջանի ռազմական գործողություններից և Լաչինի միջանցքի իննամսյա շրջափակումից հետո Ղարաբաղի հայերի զանգվածային արտագաղթից հետո ստեղծված ծայրահեղ ծանր իրավիճակին։ Լեռնային Ղարաբաղի գրեթե ողջ բնակչությունը՝ ավելի քան 100,600 մարդ, ապաստան է գտել Հայաստանում: Այս մասին ասվում է  նշվում է  ԵՄ արտաքին ծառայության մամուլի բաժնի տարածած հաղորդագրությունում:
Հայտարարության մեջ նշվումէ, որ ԵՄ-ն ակնկալում է՝ Ադրբեջանը համապարփակ համաներում կհայտարարի Արցախի բոլոր հայերի համար․
«Ադրբեջանը պետք է ապահովի Ղարաբաղի հայերի մարդու իրավունքները, հիմնարար ազատությունները և անվտանգությունը՝ ներառյալ նրանց տներում արժանապատիվ ապրելու իրավունքը՝ առանց ահաբեկման կամ խտրականության, ինչպես նաև պայմաններ ստեղծի կամավոր, անվտանգ, արժանապատիվ և կայուն վերադարձի համար՝ հարգելով  նրանց պատմությունը, մշակույթն ու մարդու իրավունքները: Բացի այդ, պետք է արդյունավետ պաշտպանվեն և երաշխավորվեն տեղական բնակչության մշակութային ժառանգությունն ու սեփականության իրավունքները:
Ադրբեջանը պետք է կատարի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից սեպտեմբերի 22-ին նշված միջանկյալ միջոցները, այսինքն՝ ձեռնպահ մնա այնպիսի միջոցներ ձեռնարկելուց, որոնք կարող են հանգեցնել Կոնվենցիայով նախատեսված իրենց պարտավորությունների, մասնավորապես՝ 2-րդ հոդվածի խախտմանը (իրավունք կյանքի) և 3-րդ հոդվածի (խոշտանգումների և անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի արգելում):
Մենք ի գիտություն ընդունեցինք նախագահ Ալիևի հրապարակային արտահայտությունները Ղարաբաղի հայերի հետ խաղաղ ապրելու և նրանց իրավունքները պահպանելու պատրաստակամության մասին։ Ադրբեջանն ունի հստակ առաջնային պատասխանատվություն բնակչության ճակատագրի համար։ Պետք է տրամադրվեն շոշափելի, կոնկրետ և թափանցիկ երաշխիքներ։ Որպես վստահության ամրապնդման կարևոր միջոց՝ մենք ակնկալում ենք համապարփակ համաներում Ղարաբաղի բոլոր հայերի՝ ներառյալ նրանց ներկայացուցիչների համար, և բոլոր կողմերի զսպվածությունը կոշտ հռետորաբանությունից»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
16:06 18/10/2023  |  ՄեկնաբանությունՄանե Գրիգորյանի եղբայրը զոհվել է. նրան փնտրում էին Ստեփանակերտի պայթյունից հետո
15:34 18/10/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումՇրջափակման պայմաններում ամուսնացած Գոռը զոհվել է սեպտեմբերի 19-ին. Ծրագրում էր երեք երեխա ունենալ, անգամ անուններն էր որոշել

В ЕС заявили, что Азербайджан должен обеспечить право армян Нагорного Карабаха жить в своих домах достойно 10/19/2023   09:39  |  Лента новостей
Европейский Союз продолжает с обеспокоенностью следить за чрезвычайно сложной ситуацией, сложившейся в результате массового исхода карабахских армян после военной операции Азербайджана 19 и 20 сентября и девятимесячной блокады Лачинского коридора. Практически все население Нагорного Карабаха, а это более 100,6 тыс. человек, нашло убежище в Армении. Об этом говорится в заявлении Комитета министров ЕС по итогам заседании в среду.
В заявлении отмечается, что Азербайджан должен обеспечить права, основные свободы и безопасность армян Нагорного Карабаха, включая их право жить в своих домах достойно, без запугивания и дискриминации, а также создать условия для их добровольного, безопасного и достойного с должным уважением к их истории, культуре и правам человека. Кроме того, необходимо эффективно защищать и гарантировать культурное наследие и права собственности местного населения.
Комитет министров подчеркивает, что Азербайджан должен соблюдать обеспечительные меры, определенные Европейским судом по правам человека 22 сентября, то есть воздерживаться от принятия любых мер, которые могут повлечь за собой нарушения его обязательств по Конвенции, в частности, статьи 2 (право на жизнь) и статьи 3 (запрещение пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения и наказания).
"Мы приняли к сведению публичные заявления президента о готовности жить в мире с карабахскими армянами и защищать их права. Азербайджан несет очевидную главную ответственность за судьбу населения. Должны быть предоставлены материальные, конкретные и прозрачные гарантии. В качестве важной меры укрепления доверия мы ожидаем всеобъемлющей амнистии для всех армян Нагорного Карабаха, включая их представителей, и воздержания всех сторон от жесткой риторики", - говорится в заявлении.