Շրջափակման պայմաններում ամուսնացած Գոռը զոհվել է սեպտեմբերի 19-ին. Ծրագրում էր երեք երեխա ունենալ, անգամ անուններն էր որոշել 10/18/2023   15:34  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Գոռի ու Անիի համատեղ կյանքը տևեց ընդամենը 5 ամիս․․․ Սեպտեմբերի 19-ին ավելի քան 3,5 ժամ կատաղի կռիվ տալով ադրբեջանական ահաբեկչական ստորաբաժանումների դեմ, Գոռը՝ մարտական ընկերների հետ, պահեց առաջնագիծը՝ հնարավորություն տալով Ճանկաթաղից տարհանել բնակչությանը։
«Ասում էր, որ շատ վտանգավոր դիրք է իրենցը, շրջափակելու հավանականությունը մեծ է, փաստորեն՝ ճիշտ էր երեխես․․․ 44 օր դիմացավ, ամենաթեժ կետերում կռվեց, բայց հրաշքով փրկվեց, էս անգամ չդիմացավ․․․ 44 օր շարունակ երբ զանգում էր, ասում էր՝ ես լավ եմ, հանգիստ եղեք, մենակ թե դուք լավ լինեք։ Հետո ենք իմացել, թե ինչ թեժ տեղերում է կռվել, ոնց է շրջափակումից դուրս եկել։ Հիմա էլ ասում էր, որ կուտակումներ կան․ բոլորս գիտեինք, որ լարված, բայց ինքը մեզ միշտ հանգստացնում էր»,-«Փաստինֆո»-ին պատմում է Գոռ Ղուկասյանի տատիկը՝ տիկին Մելսիդան։
Գոռը 21 տարեկան էր․ 44-օրյա պատերազմից անմիջապես հետո ծառայության էր անցել ԱԱԾ զորքերում։ Անիի հետ 2023թ․ ապրիլի 21-ին էին ամուսնացել, բայց նրանց սերն ավելի քան վեց տարվա պատմություն ունի։
«2017թ․ մարտի 21-ից սկսեցինք հանդիպել։ Զուգահեռ դասարաններում էինք սովորում։ Եթե մի օր շուտ էի դուրս գալիս դասից, էլի մեր դասարանի դռան առաջ կանգնած էր լինում․․․ 2023 թվականի ապրիլի 21-ին՝ շրջափակման պայմաններում, ամուսնացանք։ Գանձասարում էինք ուզում պսակադրվել, բայց քանի որ վառելիք չկար, Ստեփանակերտի եկեղեցում պսակադրվեցինք․․․ Գոռս միշտ ասում էր՝ երկու երեխան քիչ է, առնվազն երեքը պիտի ունենանք․․ Անգամ անունններն էինք որոշել․․․»,-հուզմունքը կոկորդում խեղդելով պատմում է Անին։
Գոռի հետ վերջին անգամ կինն ամսի 19-ին՝ ժամը 13։00-ին է խոսել։ Հարավ գյուղից եկող լուրերը տագնապալի էին, ուզում էր հասկանալ՝ ինչ վիճակ է Գոռենց մոտ։
«Տելեգրամով գրեցի, որ Հարավի երեխաներին դպրոցից տուն են ուղարկել, մարդիկ նկուղներ են իջել։ Գրեց՝ տեղյակ եմ, դու գործի տե՞ղն ես, ասացի՝ հա․․․ Էդքանն էր։ 13։09 խփեցին, իջանք նկուղ, մի կերպ կապ գտա, գրեցի՝ մի բան գրի, որ իմանամ վիճակդ ոնց ա, բայց էլ տեղ չհասավ գրածս, ոչ էլ պատասխան ստացա։ Դրանից հետո բոլոր նամակներս անպատասխան մնացին․․ Բայց էլի ինձ հույս էի տալիս, որ գուցե հեռախոսն է մի տեղ գցել․․․»,-ասում է կինը։
Գոռի զոհվելու լուրը հաարզատները հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 20-ին են իմացել։ Հայրը փրկարար ծառայություն էր աշխատում։ Տիկին Մելսիդան պատմում է՝ տղաս ամեն օր ասում է՝ քանի-քանի տղաների ենք գտել ու մարմինները հանձնել ծնողներին, ո՞վ կմտածեր, որ ստիպված եմ լինելու իմ որդուն էլ փնտրել․․․
«Ով մարտի է նետվում, հազվադեպ է ողջ մնում՝ էն էլ հիմա, երբ ամեն տեղից կրակ են թափում՝ օդից, հրետանիով, եսիմ ինչով․․․ Իրենց ուղղությամբ էլ թեժ մարտեր էին։ Երեք տարի ա՝ էն արնախումների (նկատի ունի ադրբեջանցիներին,-խմբ) աչքը հանքի վրա է, դրա համար էլ ամեն կերպ ուզում էին կտրել, հասնել հանքին։ 44-օրյային էլ մեր գյուղը՝ Թաղավարդն էին ուզում ամբողջությամբ վերցնել։ Նոյեմբերի 9-ին, իբր, հրադարար էր, բայց մինչև ամսի 13-ը կռիվը շարունակվել է Թաղավարդում։ Գոռս էլ, տղաս էլ, քրոջս տղաներն էլ բոլորն էնտեղ էին, փորձում էին գյուղը պահել»,-ասում է տիկին Մելսիդան ու կրկին ավելացնում՝ էն ժամանակ թոռս դիմացավ, հետո ամուսնացավ․ երջանիկ ապրում էին, բայց դա էլ կարճ տվեց․․․
Գոռի մարմինը փրկարարները հանել են երրորդ օրը․ սեպտեմբերի 25-ին մարմինը տեղափոխվել է Հայաստան։ Հարազատները երկու օր ճանապարհին են եղել։ Սեպտեմբերի 30-ին Գոռ Ղուկասյանը հուղարկավորվել է Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում՝ իր հետ տանելով անկատար մնացած բազմաթիվ երազանքներ ու նպատակներ․․․ Գոռի հարազատները, կորցնելով նաև տունը՝ 2020թ․ Թաղավարդում, հետո էլ՝ Ստեփանակերտում, 11 հոգով այժմ ապրում են Երևանում վարձակալած մի բնակարանում․․․
13:37 18/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻ գիտություն ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ուսանողների. հրապարակվել են ուսումնարանների և քոլեջների ցանկերը
08:48 18/10/2023  |  ՄամուլԱրցախցի պաշտոնյաներն ինչ-որ բանի են սպասում. ինչու նիստ չեն նախաձեռնում. «Ժողովուրդ»
08:19 18/10/2023  |  ՄամուլԻնչ հարաբերություններ ունեն Արցախի և Հայաստանի իշխանավորները․«Հրապարակ»
20:57 17/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնահիտ Մանասյանը և Դունյա Մյատովիչը համատեղ այց են իրականացրել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց ժամանակավոր կացարան
18:23 17/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻ գիտություն ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ուսանողների. հրապարակվել են բուհերի ցանկերը
18:19 17/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրվող դրամական աջակցությունը բռնագանձման ենթակա չէ․ պարզաբանում
18:15 17/10/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների առաջնային կարիքի հաշվառման հարթակում ավելի քան 80 հազար կարիք է գնահատվել
14:47 17/10/2023  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԳործարկվել է առցանց հարթակ նախատեսված ԼՂ-ից ուսուցիչների աշխատանքի դիմելու համար
13:51 17/10/2023  |  ՄեկնաբանությունՀանրահավաքների առթիվ նախաձեռնվել է երկու քրեական վարույթ
08:16 17/10/2023  |  ՄամուլԱրցախի իշխանությունները հրահանգել են՝ Արցախում ծառայածներն այրեն իրենց զինվորական գրքույկները. «Ժողովուրդ»

Неистово сражался до последнего! Гор Гукасян погиб 19 сентября, он женился недавно и мечтал о многодетной семье 10/18/2023   17:56  |  Геноцид в Арцахе
Совместная жизнь Гора и Ани продлилась всего 5 месяцев… 19 сентября Гор, неистово сражаясь с азербайджанскими террористическими подразделениями и ведя бой на протяжении 3,5 часов, сумел отстоять позиции, благодаря чему удалось эвакуировать население Чанкатаха.
"Он говорил, что их позиция находится в опасной точке, вероятность окружения очень велика. Фактически мой внук был прав…Он выстоял 44 дня, воевал в самых горячих точках, но чудом уцелел. На этот раз ему не удалось…Во время 44-дневной войны он звонил и говорил, что с ним все в порядке, успокаивал нас: только бы с вами все было хорошо. Позже мы узнали, в каких горячих точках он сражался и как ему удалось выбраться из окружения. И на сей раз он предупреждал о скоплении сил. Все мы знали, что обстановка напряженная, но он всегда нас успокаивал", - рассказывает в беседе с "ФактИнфо" госпожа Мелсида, бабушка Гора Гукасяна.
Гору был 21 год. Сразу же после 44-дневной войны он поступил на службу в войска СНБ. С Ани он сочетался браком 21 апреля 2023 года, но история их любви насчитывает более 6 лет.
"Мы стали встречаться с 21 марта 2017 года. Учились мы в параллельных классах. Если случалось уйти с урока пораньше, то он все равно ждал меня перед дверью…Мы поженились 21 апреля 2023 года, в условиях блокады. Мы хотели венчаться в Гандзасаре, но из-за отсутствия топлива венчание состоялось в Степанакертской церкви…Мой Гор всегда говорил, что у нас должно быть по меньшей мере трое детей…Мы даже определились с их именами…", - рассказывает Ани, еле сдерживая эмоции.
С Гором в последний раз его супруга говорила 19 сентября, в 13:00. Из села Арав приходили тревожные вести.
"Я в ТГ написала, что детей в Араве отправили из школы домой. Люди укрылись в подвалах. Он написал, что знает, спросил, на работе ли я. Я ответила положительно…Это все. В 13:09 стали обстреливать, мы спустились в укрытие. Я с трудом вышла на связь, написала, чтобы разузнать об обстановке. Но мое письмо не дошло до адресата. Я так и не дождалась ответа. После этого все мои письма оставались без ответа…Но я продолжала себя тешить надеждой, что, может, он куда-то дел телефон…", - рассказывает жена.
О гибели Гора родные узнали на следующий день, 20 сентября. Его отец работал в Спасательной службе. "Мой сын каждый день говорит, что стольких ребят он нашел и передал их тела родителям. Кто мог подумать, что ему придется искать тело собственного сына", - приводит его слова госпожа Мелсида.
"Тот, кто бросается в бой, редко остается в живых, особенно сейчас, когда пламя льется со всех сторон: бьют с воздуха, артой, всем, чем угодно…Ожесточенные бои шли и в их направлении. Уже три года эти кровопийцы(имеет в виду азербайджанцев – прим.ред.) положили глаз на рудник, поэтому всячески пытались добраться до него. В ходе 44-дневной войны они пытались полностью завладеть нашим селом, захватить Тагавард. Якобы 9 ноября было объявлено о прекращении огня, но до 13 числа в Тагаварде продолжались бои. И мой Гор, и сын мой, и сыновья моей сестры были там, все пытались отстоять деревню", - говорит госпожа Мелсида.
"Тогда мой внук выстоял. Затем женился, жил счастливо, но это продлилось недолго…", - добавляет она.
Тело Гора спасатели вывезли на третий день; на следующий день его на вертолете доставили в Армению. Родственники пробили в пути два дня. 30 сентября Гора Гукасяна похоронили в воинском пантеоне "Ераблур".
Родственники Гора потеряли родной очаг в Тагаварде в 2020 года, а затем дом в Степанакерте, а теперь они, 11 человек, живут на съемной квартире в Ереване.