Փաշինյանի ելույթում կար հիասթափություն մեր դաշնակիցներից, բայց նշված չէր թե, որ դաշնակցի մասին է խոսքը. ԱԳ փոխնախարար 10/18/2023 15:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրամիության հետ մեր հարաբերությունները միշտ ուղղված են եղել ապահովելու բարեփոխումներ, մարդու իրավունքներ, մեր երկրի տրանսֆորմացիա։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զույցում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով Եվրոպական խորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե ՀՀ-ն պատրաստ է հարաբերությունները խորացնել այնքան, որքան ԵՄ-ն հարկ կհամարի։
«ԵՄ-ն մնում է Հայաստանի բարեփոխման տեսանկյունից կարևորագույն գործընկերը և Եվրախորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը միայն հաստատում է մեր քաղաքականությունը՝ հնարավորիս խորացնել և ընդլայնել մեր հարաբերությունները ԵՄ-ի և անդամ երկրների հետ»։
Նախարարի տեղակալն ասաց, որ ծանոթ չէ ՌԴ-ի արձագանքին այդ հայտարարությանը, որով այն սադրիչ էին համարել։ «Դուք լսել եք ելույթը, դրանում որևէ սենսացիոն նորություն չկար»։
Դիտարկմանը, թե Փաշինյանը ամեն բան բարդեց Ռուսսատանի վրա, այն դեպքում, երբ ՀՀ Հանրային ՀԸ-ին տված հարցազրույցում տրամաբանորեն հակառակ հայտարարությունն էր արել՝ նա պատասխանեց, որ այստեղ ևս որևէ սենսացիոն հայտարարություն չի արվել։ «Այնտեղ անուն չի նշվել, պարզապես ելույթի առաջին մասին կար հիասթափություն մեր դաշնակիցներից, այնտեղ չէր նշված, թե որ դաշնակցի մասին է խոսքը, ինչ վերաբերում է խաղաղապահների մասին, ապա այսռեղ մեր հիասթափությունը շատ գործողություներից բազմիցս արտահայտել ենք»։

В выступлении Пашиняна в Европарламенте не было ничего сенсационного– замглавы МИД Армении 10/18/2023 16:19
Отношения Армении с Евросоюзом всегда были направлены на реализацию реформ, обеспечение прав человека и трансформацию страны. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян на брифинге в парламенте, коснувшись заявления премьер-министра Никола Пашиняна в Европарламенте о том, что Армения готова стать ближе к ЕС настолько, насколько Евросоюз сочтет это возможным.
"Европейский Союз остается важнейшим партнером Армении с точки зрения реформ. Это заявление лишь подтвердило нашу политику по максимальному углублению и расширению отношений с ЕС и его государствами-членами», - сказал Паруйр Ованнисян.
Замглавы МИД также заявил, что не знаком с реакцией РФ на это заявление, которой она посчитала его провокационным. "Вы слышали выступление, в нем нет никакой сенсационной новости", - отметил он.
В ответ на ремарку о том, что Пашинян во всем упрекнул Россию, тогда как в интервью Общественному телевидению выступал с диаметрально противоположными заявлениями, Ованнисян отметил:
"Здесь также никаких сенсационных заявлений не делалось, там не упоминалась конкретная страна. Говорилось о некоторых из наших союзников…В первой части говорилось о разочаровании, но не указывался конкретный союзник", - заявил Ованнисян.
Что касается миротворцев, то, как указал он, Армения неоднократно выражала свое разочарование многими действиями.