ԵՄ-ից հրատապ աջակցության կարիք ունենք՝ ԼՂ ավելի քան 100 հազար անձանց բռնի տեղահանման հետևանքով առաջացած հումանիտար պրոբլեմների հաղթահարման համար. Փաշինյան 10/17/2023   14:00  |  Քաղաքական
Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում հանդես գալը կօգնի միջազգային և եվրոպական հանության հետ կիսել մեր տեսակետներն ու մտահոգությունները, բայց այսօրվա ելույթում ցանկանում եմ շեշտը դնել առավելապես հարավկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության և կայություն հաստատելու հնարավորությունների վրա։
Այս մասին այսօր Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, ով աշխատանքային այցով գտնվում է Բրյուսելում։
Նա նշեց, որ այսօրվա իրադարձությունը կարևոր է ԵՄ -ՀՀ հարաբերությունների զարգացման համար և վկայում է այդ հարաբերությունների դինամիկայի մասին։
«Կարևոր է ընդգծել, որ մեր հարաբերությունները հենվում են ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա, ժողովրդավարությունը մեզ համար ռազմավարական ընտրություն է, ոչ թե հանգամանքներով թելադրված պատեհություն։ Մենք ցանկանում ենք խորացնել մեր հարաբերություները ԵՄ-ի հետ և չենք ուզում դա որևէ կերպ հակադրել մեր տարածաշրջանային հարաբերությունների խորացման զարգացման տեսլականի հետ և, այս առումով, կարծում եմ, հենման կետերը քիչ չեն։
ՀՀ կառավարությունը հանձնառու է ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի լիակատար իրականացմանը։ Վստահ ենք, որ ՀՀ-ն և ԵՄ-ն չեն սպառել համագործակցությունը որակական նոր բովանդակությամբ համալրելու այն ընդլայնելու և նոր մակարդակի վրա հասցնելու հնարավորությունները։
Գրանադայի գագաթաժողովի, այսօրվա քննարկումների և Ձեր ելույթի հայտարարությունների արդյունքում ակնհայտ է, որ ԵՄ ինստիտուտների շրջանում ՀՀ-ի հետ հարաբերությունները խորացնելու վերաբերյալ առկա են կոնսենսուս։
Հայաստանը նաև շահագրգիռ է միջազգային իրավակարգի խթանման և զարգացման հարցում։ Հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ խորհրդարանը վավերացրեց Միջազգային քրեական դատարանի հիմնարար փաստաթուղթ հանդիսացող Հռոմի կանոնադրությունը, այս իմասով նշանակալի է նաև սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ խորհրդարանի կայացրած որոշումը՝ վավերացնել «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության» կոնվենցիային կից բոլոր դեպքերում մահապատժի վերացման կից թիվ 13 արձանագրությունը։
Մի շարք մարտահրավերների հաղթահարման գործում մենք ակնկալում ենք ԵՄ ծանրակշիռ աջակցությունը, այդ շարքում ավելի քան 100 000 հայերի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանման հետևանքով Հայաստանում առաջացած հումանիտար պրոբլեմների մասին է, որտեղ մենք հրատապ աջակցության կարիք ունենք»։
13:36 17/10/2023  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանը Ստրասբուրգում է. այս պահին Փաշինյանը և ԵԽ նախագահը հանդես են գալիս համատեղ ճեպազրույցով ՝ ուղիղ
10:44 17/10/2023  |  ՔաղաքականՓաշինյանի ելույթը Եվրախորհրդարանում նախատեսված է 13:30-ին
20:12 16/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԵՄ-ն օդային կամուրջ է գործարկում՝ Գազային հումանիտար օգնության համար

Армения ожидает поддержки ЕС в преодолении гуманитарных проблем связанных с насильственным выселением более 100 тыс. армян из Нагорного Карабаха - Пашинян 10/17/2023   14:22  |  Политика
Правительство Армении привержена полному выполнению соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС. Об этом сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян на совместной пресс-конференции с председателем Европарламента Робертой Метсолой в Страсбурге.
"Уверен, что ЕС и Армения не исчерпали возможности для вывода отношений на новый уровень и их расширения. В отношениях Армении и ЕС появился компонент безопасности в лице гражданской миссии ЕС, которая осуществляет мониторинг вдоль границы Армении с Азербайджаном", - сказал Пашинян.
По его словам, сегодняшние переговоры, а также встречи, прошедшие ранее в Гранаде, демонстрируют наличие консенсуса в желании расширения сотрудничества между Арменией и ЕС.
Он также напомнил, что 3 октября Армения ратифицировала Римский статут Международного уголовного суда, что свидетельствует о ее заинтересованности в стимулировании и развитии международного правопорядка.
По словам Пашиняна, Армения в деле преодоления ряда вызовов рассчитывает на экстренную и весомую поддержку ЕС для решения ряда ключевых вопросов. В частности, это касается преодоления гуманитарных проблем, связанных с насильственным выселением более 100 тыс. армян из Нагорного Карабаха.
"Более 100 тыс. армян были выселены из Нагорного Карабаха. Я хочу также отметить, что еще порядка 20 тыс. армян из Нагорного Карабаха были выселены и находятся в Армении в результате 44-дневной войны. Нашей срочной задачей является концентрация на скорейшем удовлетворении гуманитарных потребностей этих людей", - сказал в Страсбурге премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что в течение недели 100 тыс. человек были подвергнуты этнической чистке, и правительство Армении нацелено на решении самых насущных проблем, начиная с продовольствия, жилья, одежды.
"Мы, разумеется, в этом вопросе ожидаем поддержки международного сообщества, в том числе и ЕС, включая бюджетное содействие", - отметил Никол Пашинян.
14:04 17/10/2023  |  Лента новостейЕС поддерживает территориальную целостность и неприкосновенность границ Армении – глава Европарламента