Եվրոպան կշարունակի աջակցել ՀՀ-ին՝ հաղթահարելու այս իրավիճակը. մեր աջակցությունն ենք առաջարկում ԼՂ-ից եկած փախստականներին. ԵԽ նախագահ 10/17/2023   13:47  |  Քաղաքական
Մենք հավատարիմ ենք մնում բոլոր այն ջանքերին, որոնց նպատակն է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացումը՝ հիմքում ունենալով Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանության, սահմանների անխախտելիության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումը:
Այս մասին այսօր Ստրասբուրգում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան:
«Եվրոպան կշարունակի աջակցել Հայաստանին՝ այսօրվա վիճակը հաղթահարելու գործում։
Մենք աջակցությունն ենք առաջարկում նաև ԼՂ-ից փախստականների հոսքի կապակցությամբ և նրանց Հայաստանում վերաինտեգրման հարցում։ ԵՄ երկրներից շատերը տեխնիկական միջոցներ, սնունդ, դեղորայք են տրամադրում ԵՄ քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմի միջոցով:
Մենք կոչ ենք անում վերսկսել բանակցությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ առկա բոլոր խնդիրների վերաբերյալ՝ նպատակ ունենալով կնքել խաղաղության պայմանագիր։ Մենք ամբողջովին հանձնառու ենք աջակցելու այդ բանակցություններին, երկխոսությանը բոլոր կողմերի միջև Եվրոպական խորհրդի նախագահի հովանու ներքո, որպեսզի տևական խաղաղություն ապահովվի հանուն տարածաշրջանի բոլոր մարդկանց»։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ ժողովրդի անունից ցավակցություն հայտնեց Բրյուսելում տեղի ունենած ահաբեկչական ակտի առիթով և դատապարտեց այդ ահաբեկչությունը։

ЕС поддерживает территориальную целостность и неприкосновенность границ Армении – глава Европарламента 10/17/2023   14:04  |  Лента новостей
Европейский союз поддерживает территориальную целостность и неприкосновенность границ Армении, заявила на совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном председатель Европейского парламента Роберта Метсола.
"Выражаем нашу непоколебимую поддержку независимости, суверенитету, территориальной целостности и неприкосновенности границ Армении", - отметила Роберта Метсола.
Она напомнила, что ранее Европарламент принял резолюцию с осуждением нападения на Нагорный Карабах.
"Сейчас нужно сконцентрировать наше внимание на возобновлении честных и справедливых переговоров", - сказала она.
Она призвала уважать безопасность и права армян в Нагорном Карабахе.
Спикер Европарламента указала, что активное участие международного сообщества и международные гарантии для армян Нагорного Карабаха могут помочь достижению мира.
"Мы остается приверженными всем усилиям, которые нацелены на урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном на основе взаимном признании территориальной целостности и неприкосновенности границ. Европа продолжит содействовать Армении в преодолении сложившейся ситуации", - сказала Метсола.
Она добавила, Брюссель предлагает свое содействие в вопросе приема беженцев из Нагорного Карабаха.
17:29 19/06/2023  |  Лента новостейДепутаты Европарламента посетят Армению для оценки ситуации с безопасностью