Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի ԱԳՆ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ 10/16/2023 18:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ։
Ի շարունակություն սեպտեմբերին Նյու Յորքում երկու նախարարների հանդիպման՝ հեռախոսազանգի ընթացքում քննարկվել են Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակի հետ կապված հարցեր:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ չնայած միջազգային գործընկերների հասցեական ուղերձներին՝ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին հերթական անգամ դիմեց ուժի կիրառման, և Լեռնային Ղարաբաղի 9 ամիս տևած շրջափակումից հետո ավելի քան 100 հազար հայ ստիպված էր լքել իր հայրենիքը և ապահով ապաստան գտնել Հայաստանում: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները մաս էին կազմում նախապես ծրագրված էթնիկ զտումների քաղաքականության, որի մասին Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակաբար ահազանգում էր: Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի համար առկա հումանիտար մարտահրավերներին և նրանց իրավունքների հասցեագրման հարցերին:
Տարածաշրջանում անվտանգային ընդհանուր իրավիճակի համատեքստում ընդգծվել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ որևէ նկրտումների զսպման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Էստոնիա երկկողմ օրակարգի, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հարցերի, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության վերաբերյալ:

Главы МИД Армении и Эстонии подчеркнули необходимость пресечения претензий на суверенитет РА 10/17/2023   09:22  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 16 октября провел телефонный разговор с министром иностранных дел Эстонской Республики Маргусом Цахкна. Подробности приводит МИД Армении.
В продолжение встречи в Нью-Йорке, состоявшейся в сентябре, в ходе телефонного разговора министры иностранных дел обсудили вопросы, касающиеся нынешней ситуации с безопасностью на Южном Кавказе.
Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на адресные обращения международных партнеров, 19 сентября Азербайджан вновь прибегнул к силе, и спустя 9 месяцев блокады Нагорного Карабаха более 100 тысяч армян были вынуждены покинуть свою родину в поисках безопасного убежища в Армении. Арарат Мирзоян подчеркнул, что действия Азербайджана представляли собой часть заранее продуманной политики этнической чистки, о которой Армения постоянно предупреждала. Были затронуты гуманитарные вызовы, стоящие перед армянами, перемещенных из Нагорного Карабаха, а также вопросы защиты их прав.
В контексте общей ситуации с безопасностью в регионе была подчеркнута необходимость пресечения каких бы то ни было притязаний на суверенитет и территориальную целостность Республики Армения.
Собеседники обменялись мнениями по армяно-эстонской двусторонней повестке, а также по вопросам углубления партнерства между Арменией и ЕС и сотрудничества на многосторонних площадках.