Բաքուն միջանցքային խոսույթը նենգափոխում է՝ տարածաշրջանում նոր պատերազմ հրահրելու համար. Փաշինյանը հայտարարեց, որ պատրաստ է մինչեւ տարեվերջ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրել (տեսանյութ) 10/17/2023 15:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանին տարածաշրջանի տրանսպորտային կոմունիկացիաների բացմանը խոչընդոտելու մեջ մեղադրելու որևէ հիմք չկա, կան վերլուծություններ, որ պաշտոնական Բաքուն միջանցքային խոսույթը նենգափոխում է՝ տարածաշրջանում նոր պատերազմ հրահրելու,Հայաստանի նոր տարածքներ օկուպացնելու կամ Հայաստանը շրջափակման մեջ պահելու համար։ Նման բան թույլ տալ չի կարելի։ Այս մասին այսօր Եվրախորհրդարանում իր ունեցած ելույթի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը պատրաստ է ապահովել ադրբեջանական բեռների և ադրբեջանցիների անցման անվտանգությունը մեր տարածքով՝ հույս ունենալով փոխադարձության։
«Մենք պատրաստ ենք զորքերի հայելային հետ քաշման 1991 թ-ի գծից, ինչը կնշանակի, որ Հայաստանը Ադրբեջանի ոչ մի տարածքում զորք չի ունենա՝ Ադրբեջանն էլ Հայաստանի։
Մենք պատրաստ ենք փոխադարձության սկզբունքով հասցեագրել նաև այնպես կոչված՝ անկլավների հարցը, ինչպես հայտարարել եմ ս.թ. հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում։
Վերրջապես պատրաստ ենք մինչև տարեվերջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքել։
Իհարկե, այն, որ Ադրբեջանը հրաժարվեց գալ Գրանադայի հանդիպմանը, որի մասին պայմանավորվածությունն, ի դեպ, ձեռք էր բերվել ս/թ հուլիսի 15-ին՝ Բրյուսելում և այդ պայմանավորվածությունը նույնպես արտահայտված է հանդիպման արդյունքներով Շառլ Միշելի տարածած հայտարարության մեջ, այդ հանդիպմանը չգալը մեր գործերը չհեշտացրեց:
Բայց մյուս կողմից, մենք այս տարվա ընթացքում, ինչպես Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը նշեց, Բրյուսելում եռակողմ հանդիպում անցկացնելու պայմանավորվածություն ունենք և, եթե վերը հիշատակված սկզբունքները պաշտոնապես վերահաստատվեն` մինչև տարեվերջ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր ստորագրելը կդառնա խիստ իրատեսական»,- ասել է Փաշինյանը։

Пашинян уличил Баку в фальсификациях с целью спровоцировать новую войну в регионе 10/17/2023 16:13 | Лента новостей
Каких-либо оснований для обвинения Армении в воспрепятствовании открытию транспортных коммуникаций нет. Есть анализ, согласно которому официальный Баку искажает терминологию в контексте нарратива о коридоре с целью спровоцировать новую войну в регионе, оккупировать новые территории Армении. Подобного нельзя допустить. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая на пленарном заседании Европарламента в Страсбурге.
Он подчеркнул, что Армения готова обеспечивать безопасность грузов и пассажиров из Азербайджана при проезде через нашу территорию, рассчитывая на взаимность
"Мы готовы к зеркальному отводу войск от линии 1991 года, что означает отсутствие азербайджанских войск на какой-либо территории Армении и войск РА на территории Азербайджана. Мы готовы на принципах взаимности решить вопрос так называемых анклавов, как я об этом заявил в интервью Общественному телевидению от 10 октября с.г. Наконец, мы готовы до конца года подписать соглашение о мире и нормализации отношений", - сказал он.
Он напомнил, что в начале октября была намечена встреча в Гранаде.
"Конечно, отказ Азербайджана явиться на встречу в Гранаду, договоренность о которой была достигнута 15 июля с.г., и эта договоренность также отражена в распространенном Шарлем Мишелем заявлении по итогам встречи, не облегчил нам задачу", - добавил он.
"Но с другой стороны, как отметил председатель Европейского парламента, у нас есть договоренность о проведении трехсторонней встречи в Брюсселе в течение текущего года. Если вышеупомянутые принципы будут официально подтверждены, то подписание соглашения о мире и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном будет в высокой степени реалистично к концу этого года", - сказал Пашинян.