Իրանը սպառնում է Գազայում Իսրայելի ցամաքային գործողությունների դեպքում նոր ճակատների բացմամբ 10/16/2023   13:36  |  Միջազգային լրահոս
Գազայի հատվածում Իսրայելի ցամաքային գործողությունը Թեհրանի համար կարմիր գիծ կլինի, նման զարգացումը հղի է «նոր ճակատների բացմամբ»։ Այս մասին РИА-ի հետ զորւյցում ասել է Իրանի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավարի առաջին տեղակալ Էբրահիմ Ազիզին։
«Իսրայելը պետք է գիտակցի, որ Գազայի ներխուժումը կարմիր գիծ է, որ Պաղեստինը սպասում է, որ Իսրայելը թույլ տա այդ սխալը: Եթե Իսրայելի ռեժիմը նման քայլի դիմի և չդադարեցնի հրթիռային հարձակումները Գազայի հատվածի վրա, ապա պետք է սպասել նրա դեմ պայքարի նոր ճակատների ի հայտ գալը, և ոչ մեկը, ինչպես հիմա է»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Նրա խոսքով, Պաղեստինի դիմադրության ճակատը «գործնականում սահմաններ չունի», և որտեղ էլ որ Իսրայելը հանդիպի դրան, նա «անկասկած ենթարկվելու է դրա հարձակմանը»:
Ազիզին հավելել է, որ մի քանի ճակատներում կռիվը «կարող է հանգեցնել Իսրայելի իշխանության և պետականության անկմանը»:
12:16 16/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԳազայի հատվածի շուրջ 1 մլն բնակիչ դարձել է ներքին տեղահանված
11:46 16/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելը սպանել է ​​ՀԱՄԱՍ շարժման 6 բարձրաստիճան ներկայացուցչի
20:54 14/10/2023  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ի ուժերը դեռևս չեն պարզել լրագրողների վրա հարձակման ու նրանցից մեկի մահվան հանգամանքները
19:50 14/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԳազայի հատվածում Թուրքիայի մոտ 300 քաղաքացի կա. Հաքան Ֆիդան
19:31 14/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԼոնդոնում բազմահազարանոց ցույց է մեկնարկել՝ ի աջակցություն Պաղեստինի

В парламенте Ирана пригрозили Израилю открытием новых фронтов в случае операции в Газе 10/16/2023 13:55 | Международные новости
Для Тегерана наземная операция Израиля в секторе Газа станет красной линией, такое развитие событий чревато "открытием новых фронтов", заявил РИА Новости первый заместитель главы парламентской комиссии Ирана по национальной безопасности и внешней политике Эбрахим Азизи.
"Израиль должен осознать, что вторжение в Газу — это красная линия, что Палестина ждет, пока Израиль совершит эту грубую ошибку. Если израильский режим пойдет на такой шаг и не прекратит ракетные удары по сектору Газа, ему придется ждать появления новых фронтов боевых действий против него, а не только одного, как сейчас", — сказал собеседник агентства.
По его словам, фронт сопротивления Палестины "практически не имеет границ" и где бы Израиль с ним ни столкнулся, он "обязательно подвергнется нападению с его стороны".
Азизи добавил, что боевые действия на нескольких фронтах "могут привести к падению израильской власти и государственности".