Ստեփանակերտից Կոռնիձոր հասնելու 38 ժամը կյանքիս ամենադժոխային ժամերն էին, իսկ թշնամու անցակետում կանգնելը՝ ամենաստորացուցիչը․ Դավիթ Ղահրամանյան 10/16/2023 16:48 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
«Ամսի 19-ի կեսօրին բոլորս տանն էինք, մեկ էլ ինչ-որ ձայներ լսվեցին՝ պայթյունների։ Աղջիկս երկրորդ հարկում էր, անմիջապես վազեցի վերև, իջացրեցի առաջին հարկ ու փորձեցի կապվել ընկերներիս հետ, որ հասկանամ՝ ինչ է կատարվում, բայց արդեն կապ չկար․ պարալիզացված էին կապի բոլոր միջոցները։ Փաստորեն՝ առաջին հարվածը կապի կայանների վրա էր։ Արագ հագնվեցի ու շարժվեցի դեպի զինկոմիսարիատ։ Այդ ամբողջը կատարվել է 15 րոպեում»,-«Փաստինֆո»-ին պատմում է ֆոտոլրագրող Դավիթ Ղահրամանյանը։
Զինկոմիսարիատում պարզելով, որ զորահավաք չի արվում, Դավիթը վերադարձել է տուն՝ ճանապարհին տեսածը, հանդիպածը լուսանկարելով։
Դավիթի ընտանիքը ամսի 19-ին՝ պատերազմի առաջին օրը, տնից դուրս չի եկել՝ չնայած տունը Ստեփանակերտի «Կրկժան» թաղամասի ծայրամասում էր, որտեղից թշնամին ոչ միայն տեսանելի էր, այլև՝ հասանելի․ միայն սեպտեմբերի 20-ի առավոտյան, համոզվելով, որ ադրբեջանական ահաբեկչական ստորաբաժանումները թիրախավորում են նաև բնակիչների տները, ընտանիքը տեղափոխել է քաղաքի կենտրոնական հատվածում գտնվող շենքերից մեկի ապաստարան։
«Թշնամու դիրքերը, որտեղից քաղաքը ռմբակոծվում էր, բավականին մոտ էին մեր տանը։ 19-ի գիշերն ավելի պարզ երևաց, որ Ստեփանակերտին հարակից բոլոր բարձունքներում արդեն ադրբեջանցիներ են։ Մեր թաղամասի բազմաթիվ տներ թիրախավորել էին, ամեն պահի սպասում էինք, որ հաջորդը մեր տան վրա է ընկնելու արկը։ Ստիպված ընտանիքս տարհանեցի ու քաղաքի կենտրոնում գտնվող մի շենքի ապաստարան տարա։ Մինչև ամիս 25-ը՝ Արցախից դուրս գալու օրը, այնտեղ են եղել»,-ասում է զրուցակիցս։
Ամենածանր օրը վերջին ավելի քան 10 ամսվա մեջ, ինչպես Դավիթն է փաստում, սեպտեմբերի 23-ն էր, երբ պարզ դարձավ, որ հարկադրված են լքելու բնիկ հայկական Արցախը։
«Մարդիկ չէին սպասում, որ նման բան կլինի, նաև չէին պատկերացնում, որ հնարավոր է այդքան արագ ամեն ինչ զարգանա։ Կարծում էին, թե դեռ մի քանի օր կընթանա պատերազմը, լիահույս էին, որ դա վերջը չէ․․․ Այն կոտրված, հուսալքված ու սառած դեմքերը, որ ես տեսա այդ օրը նկուղներում, փողոցներում, անհնար է մոռանալ․․․ Մարդիկ չէին ուզում հավատալ, որ ստիպված են թողնել իրենց տները, իրենց գերեզմանները, իրենց հողն ու դուրս գալ»,-հավելում է ֆոտոլրագրողը։
Դավիթը մտադիր էր Արցախում մնալ որքան հնարավոր է՝ երկար, բայց կնոջ խնդրանքը՝ իրեն ու երկու մանկահասակ երեխաներին չթողնել մենակ, չկարողացավ մերժել․ ընտանիքը մտավախություն ուներ, որ Դավիթին ևս կարող են առևանգել, քանի որ թշնամական երկրի ներկայացուցչներն ատամ ունեին նաև նրա վրա՝ որպես 44-օրյա պատերազմը վավերագրած, արցախահայության՝ ավելի քան 9-ամսյա տառապանքներն արձանագրած մարդու։
Ֆոտոլրագրողը խոստովանում է՝ ադրբեջանական անցակետով անցնելիս ունեցած զգացողություններն աննկարագրելի ծանր էին։
«Շատ ստորացուցիչ էր էն պահը, որ գիտակցելով, որ հողդ, ապրածդ կյանքը, հիոշողություններդ մնում են կամրջից այն կողմ ու քեզ ստիպում են հեռանալ քո հողից, որը թե՛ պատմականորեն, թե՛ իրավաբանորեն քոնն է, հայկական է․․․ Այն 38 ժամը, որ տևեց Ստեփանակերտից մինչև Կոռնիձոր հասնելը, կյանքիս ամենադժոխային ժամերն էին․․․»,-ասում է Դավիթը։
Այսքանով հանդերձ, չտրվելով ինքնախաբեության, չկորցնելով իրականության գիտակցումը՝ զրուցակիցս շեշտում է՝ մենք չգնահատեցինք մեր ունեցածը, Արցախի իրական արժեքը, իսկ որպեսզի նորից մի օր հետ գնանք, պիտի ինքնամաքրվենք ազգովի, աշխատենք օրնիբուն՝ այդ նպատակի համար, երբեք թույլ չտանք, որ պաթոսը գլուխ բարձրացնի ու այնպես անենք, որ աճող սերունդն Արցախը կրի իր մեջ ու լինի իրապես հայրենատեր։
«44 օր կռվել, ավելի քան 9 ամիս դիմանալ պաշարման պայմաններում, հետո համակերպվել այս ամենի հետ, չի կարելի։ Առաջնեկս որ ծնվեց, չմկրտեցինք, ասացի՝ Շուշիի Կանաչ ժամում պետք է մկրտվի, քանի որ հույս ունեի, որ հետ ենք բերելու Շուշին․․․ Հիմա ավելի իրատես եմ․ ակնհայտ է, որ տասնամյակների նպատակասլաց ու համառ աշխատանքի արդյունքում կկարողանանք հետ բերել կորցրածը։ Էն հույսի կտորը, որը ամեն մեկս մեր հոգու խորքում փայփայում ենք, պարտավոր ենք ներդնել աշխատանքում, դնել նպատակ ու գնալ դեպի այն»,-ասում է Դավիթն ու հավելում՝ 44-օրյայի ու շրջափակված Արցախի կյանքի մասին իր լուսանկարները դեռ պատմելու շատ բան ունեն աշխարհին։
Այսօր առավոտյան արցախցի ֆոտոլրագրողը Լոս Անջելեսում ցուցահանդես-վաճառքի մասնակցելու հրավեր է ստացել։
Դավիթի լուսանկարները չհանձնված արցախահայության մասին շատ ու շատ են պատմելու դեռ, ինքն էլ որոշել է՝ շարունակելու է ֆոտոլրագրությամբ զբաղվել նաև Երևանում, հավերժացնել, փաստագրել այն ամենը, ինչը կարևոր կհամարի։

Из Степанакерта в Корнидзор мы добрались за 38 часов, это были самые мучительные часы в моей жизни – Давид Каграманян 10/16/2023   18:15  |  Геноцид в Арцахе
"19 сентября все мы были дома. Вдруг мы услышали какой-то грохот, взрывы. Дочь моя находилась на втором этаже. Я сразу же бросился к ней, спустил ее на первый этаж и попытался связаться с друзьями, чтобы понять, что происходит. Но связи уже не было – из строя были выведены все средства связи. Фактически первый удар был нанесен по станциям связи. Я быстро оделся и направился в сторону военкомата. Все это произошло за 15 минут", - рассказал "ФактИнфо" фоторепортер Давид Каграманян.
Выяснив в военкомате, что мобилизация не проводится, Давид вернулся домой, фотографируя увиденное им по дороге.
В первый день войны, 19 сентября, семья Давида не выходила из дома, который расположен на окраине квартала "Кржакан" в Степанакерте, откуда враг не только виден, но и его позиции находятся поблизости. Лишь 20 сентября утром, убедившись в том, что азербайджанские террористические подразделения целятся и в жилые дома, он эвакуировал семью в укрытие, расположенное  в одном из зданий в центральном районе Степанакерта.
"Вражеские позиции, откуда велась бомбардировка города, были довольно близко расположены к нашему дому. В ночь на 19-е сентября было уже отчетливо видно, что на всех прилегающих к Степанакерту высотах находятся азербайджанцы. Многие дома в нашем квартале подверглись обстрелу. В любую минуту мы ждали, что следующий снаряд упадет на наш дом. Я был вынужден эвакуировать семью и увести их в укрытие, расположенное в центре города. Они пробыли там до 25 сентября, до дня выезда из Арцаха", - рассказал собеседник агентства.
По словам Давида, самым тяжелым днем за все эти десять месяцев жесточайшей блокады было 23 сентября, когда стало известно, что коренные жители вынуждены покинуть армянский Арцах.
"Люди не ожидали, что подобное произойдет. Кроме того, они не представляли, что события будут развиваться столь стремительно. Полагали, что война будет идти еще несколько дней. Они надеялись, что это не конец… Те обескураженные и застывшие лица, которые в тот день я увидел в бомбоубежище, на улицах, невозможно забыть…Люди не хотели верить, что вынуждены оставить свои дома, свои могилы, родную землю и уехать", - добавил фоторепортер.
Давид намеревался остаться в Арцахе так долго, сколько это возможно, но не смог отказать жене, просившей его не оставлять ее с двумя малолетними детьми. Семья опасалась, что Давида тоже могут похитить, так как представители вражеской страны имели зуб на него как на человека, задокументировавшего 44-дневную войну и страдания арцахцев в условиях тотальной блокады, длившейся более 9 месяцев.
Фоторепортер испытал невыразимо тяжелые чувства при проезде через незаконно установленный азербайджанский КПП.
"Это был очень унизительный момент, когда ты осознаешь, что твоя родина, вся твоя прожитая жизнь, воспоминания остаются по ту сторону моста, а тебя вынуждают покинуть родную землю, которая как исторически, так и юридически является армянской…Из Степанакерта в Корнидзор мы добрались за 38 часов. Это были самые мучительные часы в моей жизни…", - заявил Давид.
По словам собеседника агентства, мы не оценили по достоинству то, что принадлежит нам по праву, настоящую ценность Арцаха. Как подчеркнул он, чтобы вернуться, мы должны самоочиститься, работать денно и нощно для достижения этой цели без лишних слов и пафоса.
"Невозможно воевать 44 дня, продержаться более 9 месяцев в осаде, а затем мириться со всем этим. Когда на свет появился мой первенец, мы его не крестили. Я сказал, что его должны крестить в церкви Канач Жам в Шуши, поскольку я надеялся, что мы вернем Шуши… Теперь я более реалистичен:  очевидно, что в результате целеустремленного и упорного труда мы сможем вернуть утраченное. В основе нашей работы должна быть та толика надежды, которую каждый из нас хранит в глубине души. Мы должны задаться целью и идти к ней", - сказал Давид.
По его словам, его фотографии еще многое расскажут миру о 44-дневной войне и жизни в блокадном Арцахе. Сегодня утром арцахский фоторепортер получил приглашения принять участие в выставке в Лос-Анджелесе.