Երբ թողնում էինք տունը աղջիկս ասաց՝ 13 տարեկանում 3 պատերազմ եմ տեսել, բայց սա ամենադժվարն էր. բռնի տեղահանված կին (տեսանյութ) 10/06/2023 18:30 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Արցախում մենք 9 ամիս պայքարում էինք այն հույսով, որ ամեն ինչ լավ է լինելու, արցախցիների 90 տոկոսը վստահ էր, որ այս բարդությունները հաղթահարում են եւ լուծումը ի նպաստ արցախցիների ու Արցախի է լինելու։ Մենք պատրաստ էին շարունակել հաղթահարել այդ դժվարությունները, միայն թե լուծումը լիներ ի նպաստ մեզ։ Ստացվեց այդ ամենից հետո մենք կորցրեցինք նաև մեր հայրենիքը։ Ամենաբարդը գիտակցում էր, որ լքում ես հայրենիքդ, տունդ ու չգիտես՝ երբևէ կվերադառնաս, թե չէ, էդ նույնն է, որ բալիկիդ ես թողնում ու հեռանում։
Այս մասին «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում պատմեց Արցախից բռնի տեղահանված Աննա Մանգասարյանը։
Նա ընդգծեց, որ 9 ամիս տեւած պայքարից հետո ամենաբարդը հենց գաղթի ճանապարհն էր։ «Ստեփանակերտից դուրս էինք գալիս ու հետ նայում... անտանելի ցավ էր, բառերս չեն հերքում նկարագրելու այն, ինչ զգում եմ...
Ես պատրաստ էի էլի ապրել Արցախում վերջին սուղ բլոկադայի պայմաններում, միայն թե ստիպված չլինեի գաղթի ճանապարհը բռնել,- ասում է մեր զրուցակիցը
Գաղթի ճանապարհը հաղթահարելը կյանքիս ամենաբարդ 2 օրերն էին։ Ես դժվարություններ ու կորսուտներ ունեցել եմ, բայց դա իմ կյանքի ամենադաժան 48 ժամն էր, հետ ես նայում, այն ինչ թողնում ես՝ քոնն է, բայց արդեն էլ քոնը չի։
Ստեփանակերտից մինչև Շուշի հասել ենք 17 ժամում։ Ողջ ընթացքում մեքենայում էինք, երեխան չէր կարողանում երկար նստել, դուրս էր գալիս, ադրբեջանցին կողքով անցնում էր՝ ասում նստի մեքենա, անգամ իրավունք չենք ունեցել դուրս գալ մեքենայից, մեջքն ուղղել։ Մարդիկ կային սոված էին, դա իրենց չէր հետաքրքրում, իրենք քեզ մարդ չեն ընկալում...
Երբ դուրս էինք գալու տանից՝ աղջիկս շորերը հավաքել էր, որը կարևոր էր հավաքեց, որը չէ՝ թափում էր միջանցքում, ասում եմ՝ Լար, խի էս տենց անում, ասեց՝ մամ, որ թուրքերը մտնեն տուն ասեն խոզանոց է, կեղտոտ տուն է, չեմ ուզում էս տանն ապրել...
Լացելով է դուրս եկել, երբ դուրս եկանք, ասեց մամ ուրախ եմ, որ Լուսինս էստեղ չի, որ չի տեսնում էս ամենը, ասում է՝ ես կհաղթհարեմ, Լուսինան չէր կարողանա, ասում էր՝ ես 13 տարեկանում 3 հատ պատերազմ եմ տեսել, բայց սա ամենադժվարն էր...»։

Исход армян из Арцаха: дочь мне сказала, в свои 13 лет я пережила три войны, но это было тяжелее всего(ВИДЕО) 10/11/2023 12:03 | Геноцид в Арцахе
"На протяжении 9 месяцев мы боролись в Арцахе с надеждой на то, что забрезжит свет в конце тоннеля. 90% арцахцев были уверены в том, что пройдут через все эти тернии, и ситуация разрешится во благо арцахцев и Арцаха. Мы были готовы и дальше преодолевать эти трудности, только бы дождаться благоприятного решения для нас. Получается, что после всего этого мы потеряли и нашу родину. Сложнее всего далось осознание того, что покидаешь свою родину, свой дом и не знаешь, вернешься ли ты обратно когда-нибудь, словно оставляешь собственное дитя и уходишь. Об этом в беседе с "ФактИнфо" рассказала насильственно депортированная из Арцаха Анна Мангасарян.
Она подчеркнула, что самым чудовищным после длившейся 9 месяцев борьбы был путь исхода. "Мы выезжали из Степанакерта, оглядываясь назад…это было невыносимо больно, нет слов таких, чтобы описать свои чувства…Я была готова и дальше жить в Арцахе в самых суровых условиях блокады, только бы не вставать на путь исхода", - рассказала собеседница агентства.
По словам Мангасарян, самыми тяжелыми в ее жизни были эти два дня в пути.
"Я проходила через многие трудности и потери, но самыми ужасными были эти 48 часов моей жизни. Оглядываешься назад: все то, что ты оставляешь, - это все твое, но оно уже не твое. Из Степанакерта в Шуши мы добрались за 17 часов. Все это время мы находились в машине. Ребенок не мог долго сидеть, выходил, но азербайджанцы проходили рядом и требовали сесть в машину. Нам даже не позволяли выйти из автомобиля, выпрямить спину. Среди нас были люди, которые были голодны, но это их вообще не интересовало; они нас за людей не считают. Когда мы выходили из дома, дочь моя собрала вещи – все самое необходимое. Те, что забрать не могла с собой, она разбросала в коридоре. Я спросила ее, зачем она это делает. А в ответ услышала: "чтобы турки вошли в дом, и у них бы отпало всякое желание жить там". Мы вышли из дома в слезах. Когда мы выходили, она сказала, что рада, что ее Лусина не здесь и что она не видит всего этого. Говорит, я все преодолею, а вот Лусина не смогла бы. Она говорила, что в свои 13 лет пережила три войны, но это ей далось тяжелее всего!" - рассказала собеседница агентства.