Ասկերանում վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած խոշոր պայթյունի հետևանքով ռուս խաղաղապահների բուժկետում ընդունել են ընդհանուր առմամբ 290 հիվանդ․ կան զոհեր եւ անհետ կորածներ 09/26/2023 09:37 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Սեպտեմբերի 25-ին Ասկերանի շրջանում վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած խոշոր պայթյունի հետևանքով ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն», «Արևիկ» ԲՄ, Իվանյանի բուժական կետ և ռուս խաղաղապահների բուժկետում ընդունել են ընդհանուր առմամբ 290 հիվանդ` տարբեր աստիճանի այրվածքներով։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ ԱՆ-ը։
Նրանց հիմնական մասը տեղափոխվել է «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»։
Ցավոք սրտի, 7 հիվանդի կյանք հնարավոր չէր փրկել և նրանք մահացել են հիվանդանոցում։
Պայթյունից տուժած տասնյակ հիվանդներ դեռևս գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում։
13 չճանաչված մարմին տեղափոխվել է «Դատաբժշկական փորձաքննության բյուրո»։
Բազմաթիվ անձինք անհետ կորած են համարվում, քանի որ պայթյունի հետևանքով այրվել են և նրանց վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ պետք է ճշտվեն։
Ստեփանակերտում գտնվող բժիշկներն ու բուժանձնակազմն այս ծանր և սուղ պայմաններում կատարում են ամենա հնարավորը՝ վիրավորների կյանքը փրկելու համար: Զարգացումների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ կհայտնենք։

20 человек погибли и около 300 пострадали в результате взрыва на складе топлива в Арцахе 09/26/2023   12:47  |  Геноцид в Арцахе
В результате произошедшего 25 сентября мощного взрыва на складе топлива в Аскеранском районе медцентры Республики Арцах и медотряд российского миротворческого контингента приняли 290 пациентов с ожогами различной степени тяжести. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
«К сожалению, семерых пациентов спасти не удалось, они скончались в больнице.
«Десятки пострадавших от взрыва пациентов все еще находятся в крайне тяжелом состоянии. 13 неопознанных тел были переданы в «Бюро судебно-медицинской экспертизы». Многочисленные люди считаются пропавшими без вести, поскольку сгорели в результате взрыва и дополнительная информация о них нуждается в проверке», - говорится в сообщении.
Многочисленные люди считаются пропавшими без вести, поскольку обгорели в результате взрыва и дополнительная информация о них нуждается в проверке сообщили в ведомстве.
Врачи и медицинский персонал Степанакерта делают все возможное, чтобы спасти жизни раненых в этих тяжелых условиях.