ԱՀ-ն պահանջում է միջազգային հանրությունից ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի շարունակությունը կասեցնելու և բնակչության անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ․ ԱՀ ԱԳՆ 09/20/2023   08:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայտարարություն Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի վերաբերյալ։
Սեպտեմբերի 19-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը սանձազերծել են հերթական ռազմական ագրեսիան Արցախի Հանրապետության դեմ` խախտելով միջազգային իրավունքի սկզբունքները և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին Եռակողմ հայտարարության դրույթները։ Մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և այլ բնակավայրերը ներկայումս ենթարկվում են զանգվածային հրետանային և հրթիռային ռմբակոծության և օդային հարվածների։ Կան զոհեր, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակիչների շրջանում։
Արցախի Հանրապետության շարունակվող անօրինական շրջափակման ներքո Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիան անթաքույց ցեղասպանություն է և Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների ժխտման ծայրահեղ արտահայտում։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն արդեն բացահայտորեն հայտարարել է Արցախի 120 հազար բնակչության բռնի տեղահանումն իրականացնելու մտադրության մասին, ինչը հավասարազոր է Արցախի ժողովրդին որպես այդպիսին և նրա ընհանրության և ամբողջականության ոչնչացմանը։
Ամբողջ երկիրը ենթարկելով անօրինական պաշարման և որպես պատերազմի մեթոդ օգտագործելով սովը՝ Ադրբեջանը որոշել է դիմել ուժի կիրառման՝ վստահ լինելով, որ չի հանդիպի միջազգային հանրության դիմադրությանը։ Ադրբեջանի իշխանությունները վերջին շաբաթներին հող էին նախապատրաստում այս ռազմական հարձակման համար՝ բացահայտ և կեղծ կերպով մեղադրելով Արցախին և Հայաստանին ռազմական սադրանքների մեջ։
Հարկ է ընդգծել, որ այդ կեղծիքներից ոչ մեկը չի հաստատվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հաղորդագրություններով։
Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան վերջինիս ցեղասպան գործողությունները և Արցախի՝ ավելի քան 9 ամիս շարունակվող ապօրինի շրջափակումը կասեցնելու ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից հավաքական միջոցների բացակայության ուղղակի հետևանքն է։
Անտեսելով Ադրբեջանի հանցավոր մտադրությունների մասին նախազգուշացումները և հրաժարվելով համապատասխան գործողություններից՝ բոլոր պատասխանատու միջազգային դերակատարները չկարողացան կանխել Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ հերթական ագրեսիան։
Արցախի Հանրապետությունը պահանջում է միջազգային հանրությունից ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի շարունակությունը անհապաղ կասեցնելու և բնակչության անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելումը յուրաքանչյուր պետության, ներառյալ ներգրավված դերակատարների պարտականությունն է: Անգործությունը նպաստում է հանցագործության կատարմանը։
07:57 20/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում մարտերը շփման գծի երկայնքով տարբեր ինտենսիվությամբ շարունակվել են․ ՊԲ
01:23 20/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Խնդրում և հորդորում ենք մնալ ապաստարաններում»․ Արցախի տեղեկատվական շտաբ
01:12 20/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհվել է Մարտունու քաղաքապետը
00:50 20/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում այս պահին քաղաքների ու գյուղերի միջև, Ստեփանակերտի հետ կապ գրեթե չկա. Արման Թաթոյան
00:44 20/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆորվեգիայի ԱԳՆ-ն մտահոգություն է հայտնել, որ Բաքվի կողմից ուժի կիրառումը ԼՂ բնակչությանը կստիպի հեռանալ տարածաշրջանից
00:41 20/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի հատուկ ծառայությունները «SMS» հաղորդագրությունների միջոցով փորձում են խուճապ տարածել․ ԱՀ ԱԱԾ
00:36 20/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀամացանցում շրջանառվող լուրը, թե Ասկերանում մայրը իր 4 երեխաների հետ զոհվել է, իրականությանը չի համապատաախանում
00:21 20/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿապ չկա. փրկեք Արցախը. Արցախում վիճակը ծայրաստիճան ծանր է
00:20 20/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում կատաղի մարտերը տարբեր ուղղություններով շարունակվում են. Տիգրան Աբրահամյան

Предотвращение преступления геноцида является обязанностью каждого государства: МИД Арцаха требует от международного сообщества принять все необходимые меры 09/20/2023   09:16  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением в связи с военной агрессией Азербайджана против Арцаха. ИА "ФактИнфо" приводит полный текст заявления.
"19 сентября вооруженные силы Азербайджана развязали очередную военную агрессию против Республики Арцах, нарушив принципы международного права и положения Трехсторонней декларации о прекращении боевых действий от 9 ноября 2020 года.
Столица Степанакерт и другие населенные пункты в настоящее время подвергаются массированным артиллерийским, ракетным обстрелам и авиаударам. Есть жертвы, в том числе среди мирного населения.
Военная агрессия, развязанная Азербайджаном в условиях продолжающейся незаконной блокады Республики Арцах, является неприкрытым геноцидом и крайним выражением отрицания основных прав народа Арцаха. Министерство обороны Азербайджана уже открыто заявило о намерении осуществить насильственное перемещение 120 тысяч жителей Арцаха, что равносильно уничтожению народа Арцаха как такового, его единства и целостности.
Подвергая всю страну незаконной осаде и используя голод как метод войны, Азербайджан решил прибегнуть к силе, уверенный, что не встретит сопротивления международного сообщества. Власти Азербайджана в последние недели готовили почву для этого военного нападения, открыто и ложно обвиняя Арцах и Армению в военных провокациях. Следует подчеркнуть, что ни одна из этих подделок не была подтверждена докладами российских миротворческих войск.
Военная агрессия Азербайджана против Арцаха является прямым следствием отсутствия коллективных мер международного сообщества по прекращению его геноцидных действий и незаконной блокады Арцаха, продолжающейся уже более 9 месяцев. Игнорируя предупреждения о преступных намерениях Азербайджана и отказываясь предпринимать соответствующие действия, все ответственные международные игроки не смогли предотвратить очередную агрессию Азербайджана против Арцаха.
Республика Арцах требует от международного сообщества принять все необходимые меры для немедленного прекращения продолжения азербайджанской военной агрессии и обеспечения безопасности населения. Предотвращение преступления геноцида является обязанностью каждого государства, включая вовлеченных в него участников. Бездействие способствует совершению преступления".
00:30 20/09/2023  |  Лента новостейФранция инициирует срочное заседание Совбеза ООН
16:15 19/09/2023  |  Лента новостейМИД Армении призывает членов СБ ООН и РМК предпринять конкретные и однозначные шаги для прекращения агрессии Азербайджана
13:26 24/08/2023  |  Лента новостейПашинян: до нас дошла достоверная информация о планах по открытию Лачинского коридора в одностороннем порядке
10:35 24/08/2023  |  Лента новостейОбращений уже недостаточно, необходимы конкретные действия международного сообщества: Мирзоян проинформировал главу МИД Польши об обостряющемся кризисе в Арцахе
10:20 24/08/2023  |  Лента новостейОткрытие Агдамской дороги узаконит преступления Азербайджана - МИД Арцаха