Տեղեկություններ են ստացվել Լաչինի միջանցքը միակողմանի, այն է` ԼՂ-ից ելքը բացելու մասին.Փաշինյան (տեսանյութ) 08/24/2023   11:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեզ հավաստի տեղեկություններ են հասել, թե ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու՝ ԼՂ-ից ելք թույլ տալու, մուտք թույլ չտալու ուղղությամբ։ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումն Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է և ԼՂ բնակչության համար նախատեսված 400 տոննա հումանիտար բեռը շարունակում է մնալ Կառիձորի հատվածում։ Կառավարության այսօրվա նիստի աշխատանքների մեկնարկից առաջ այդ մասին ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Միևնույն ժամանակ, հումանիտար իրավիճակը ԼՂ-ում շարունակում է մնալ լարված։ Իրադրության միակ փոփոխությունն այն է, որ Կարմիր Խաչի և ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի միջոցով բուժման կարիք ունեցող և այլ քաղաքացիների որոշակի շարժ է սկսվել Լաչինի միջանցքով։ Ուզում եմ հիշեցնել, որ այս պահին էլ ՀՀ-ում են գտնվում ԼՂ բազմաթիվ բնակիչներ, որոնք չեն կարողանում վերադանալ ԼՂ։ Նրանցից շուրջ 5000-ը ԼՂ միանցքի ապօրինի փակ լինելու հետևանքով են այդ փաստի առաջ կանգնել, ևս 30 հազարը նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 7-րդ կետի չկատարման հետևանքով։Այս ամենը վկայում է, որ Ադրբեջանի նպատակը ԼՂ հայությանն էթնիկ զտման ենթարկելու ճանապարհով նրանց հեռացումն է ԼՂ-ից՝ լինի դա սովահարության, ռազմական օպերացիայի, թե այլ միջոցներով»,-նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև նշեց, որ տեղեկություններ ունեն, որ Բաքուն տարբեր միջոցներով շարունակաբար տորպեդահարում է Ստեփանակերտի հետ երկխոսությունը՝ փորձելով դրա պատասխանատվությունը դնել ԼՂ վրա։
«ՀՀ դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը՝ ԼՂ հայության իրավուքներին ու անվտանգությանն առչվող հարցերը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով միջազգային մեխանիզմի շրջանակում։ Այս համատեքոսում էական է նաև նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 7-րդ կետի կատարումը, որը նախատեսում է փախստանակների ու ներքին տեղահանվածների վերադարձ ոչ միայն ԼՂ տարածք, այլև հարակից շրջաններ, այսինքն՝ Գետաշենի, Մարտոնաշենի ու մյուս շրջանների հայերն արժանապատվորեն իրենց տները վեադառնալու հնարավորություն պիտի ունենան»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ՀՀ-ն շարունակում է հավատարիմ մնալ «խաղաղության օրակարգին»։
Պիտի տեղեկացնեմ, որ մենք ադրբեջանական կողմին ենք փոխանցել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մեր նոր առաջարկները»,-ասաց Փաշինյանը։
11:05 24/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը պաշարված է, ՄԱԿ- քննարկումն արդյունք չտվեց, կառավարությունը նիստ է հրավիրել՝ ուղիղ
10:38 24/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎիկտոր Կրիվոպուսկովը հայտնվել է Հայաստան մուտք գործելու համար անցանկալի անձանց ցուցակում
10:52 23/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր կառավարության որդեգրած խաղաղության օրակարգը՝ անկախության օրակարգն է, որովհետև եթե ունենանք խաղաղություն, կունենանք անկախություն. ՀՀ վարչապետ
15:19 22/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Բելգիայի ԱԳ նախարարին
10:56 22/08/2023  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանը գտել է իրեն քննադատողներին «վարկաբեկելու» ձեւը. «Հրապարակ»
10:37 22/08/2023  |  ՄամուլՓաշինյանը Սյունիքում սառն է եղել պատգամավորների հետ. նրանց ջանքերն իզուր են անցել. «Ժողովուրդ»
13:48 21/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել են ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո անցկացվող բանակային խաղերը
20:03 19/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼողի մրցաշարի նպատակներից է նաև Շողակաթի այս գեղատեսիլ ափն ավելի գրավիչ դարձնել ներդրումների համար. Վարչապետ
16:30 19/08/2023  |  ՄեկնաբանությունFlightradar24 հավելվածը Նիկոլ Փաշինյանին Կապան տանող օդանավի թռիչքի երթուղին ամրագրել է ոչ թե Կապան, այլ Զանգիլան. Էդգար Ղազարյան
15:03 19/08/2023  |  ՄեկնաբանությունԿհամարձակվեմ պնդել, որ Գորիս-Երեւան ավտոճանապարհը շատ վաղուց այսքան լավ վիճակում չի եղել. Փաշինյան

Пашинян: до нас дошла достоверная информация о планах по открытию Лачинского коридора в одностороннем порядке 08/24/2023   13:26  |  Лента новостей
Незаконное блокирование Азербайджаном Лачинского коридора продолжается, и предназначенный для Нагорного Карабаха около 400 тонн гуманитарный груз, предоставленный правительством Республики Армения, частным сектором и Францией, продолжает ожидать на въезде в Лачинский коридор. Об этом заявил премьер-министр Армении на заседании правительства в четверг. Текст заявления премьера опубликован на сайте главы правительства.
Пашинян отметил, что гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе остается напряженной.
«Единственное изменение ситуации заключается в том, что через Красный Крест и миротворческий контингент РФ в Нагорном Карабахе началось определенное движение нуждающихся в лечении граждан и других лиц через Лачинский коридор. В то же время до нас дошла достоверная информация о том, что разрабатываются планы по открытию Лачинского коридора в одностороннем порядке, то есть разрешению выезда из Нагорного Карабаха и запрету на въезд», - заявил Пашинян.
Он напомнил, что на данный момент в Республике Армения находится множество жителей Нагорного Карабаха, которые не могут вернуться в Нагорный Карабах. Около 5 тысяч из них [находятся в Республике Армения] в связи с незаконным блокированием Лачинского коридора с декабря прошлого года, а еще 30 тысяч - в связи с невыполнением 7-го пункта Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Напомню, что в 7-м пункте Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года говорится: “Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев”.
«Невыполнение этого положения и другие факты свидетельствуют о том, что главная цель Азербайджана – изгнать нагорно-карабахских армян из Нагорного Карабаха путем этнической чистки, будь то посредством голода, военных действий или иных способов. Имеющаяся у нас информация свидетельствует о том, что Баку различными способами постоянно торпедирует диалог со Степанакертом, пытаясь переложить ответственность за это на Нагорный Карабах», - сказал Пашинян.
Он отметил, что позиция Республики Армения остается прежней: вопросы, связанные с правами и безопасностью армян Нагорного Карабаха, должны решаться посредством диалога Баку-Степанакерт в рамках международного механизма.
«В этом контексте реализация 7-го пункта Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, который, хочу обратить ваше внимание, предусматривает возвращение беженцев и вынужденных переселенцев не только на территорию Нагорного Карабаха, но и в прилегающие районы. Это значит, что не только армяне Гадрута, ряда сел Мартакерта, ряда сел Мартуни, но и Геташена, Мартунашена, Шаумяна и других районов должны иметь возможность достойно и безопасно вернуться в свои дома', - заявил премьер Армении.
В то же время Пашинян подчеркнул приверженность Республики Армения повестке мира.
«Должен сообщить, что мы передали азербайджанской стороне наши новые предложения по мирному договору между Арменией и Азербайджаном», - сказал Никол Пашинян.
10:35 24/08/2023  |  Лента новостейОбращений уже недостаточно, необходимы конкретные действия международного сообщества: Мирзоян проинформировал главу МИД Польши об обостряющемся кризисе в Арцахе
10:20 24/08/2023  |  Лента новостейОткрытие Агдамской дороги узаконит преступления Азербайджана - МИД Арцаха