Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն տևական օրեր է կրակի տակ է պահում Սարուշենի ցորենի միակ դաշտը՝ զրկելով բնակիչներին հաց ունենալու հնարավորությունից 08/19/2023 13:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի Զինված ուժերը տևական օրեր է՝ կրակի տակ են պահում Ասկերանի շրջանի Սարուշենի համայնքի ցորենի միակ դաշտը՝ զրկելով բնակիչներին հաց ունենալու հնարավորությունից։ Այս մասին հայտնում է պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
«Ադրբեջանը ոչ միայն ութ ամսից ավելի է շրջափակման մեջ է պահում Արցախի ժողովրդին և զրկում նրանց Հայաստանի Հանրապետության հետ կապից, այլև ռազմական ուժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքով անընդհատ խոչընդոտներ է ստեղծում քաղաքացիական բնակչության կողմից իրենց առօրյա խնդիրները լուծելու հարցում:
Արդեն տևական օրեր է, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Սարուշեն համայնքի բնակիչները հացի խնդիրը լուծելու համար փորձում են հավաքել գյուղի միակ ցորենի դաշտի բերքը, սակայն մոտակայքում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից պարբերաբար թիրախավորվում են դաշտին մոտեցող մարդիկ ու գյուղատնտեսական տեխնիկան:
Թեև ամեն անգամ Արցախում ռուս խաղաղապահները հունձի օրն ու ժամը համաձայնեցնում են ադրբեջանական կողմի հետ և դրանք կազմակերպվում են տեղում խաղաղապահների ներկայությամբ, այդուհանդերձ աշխատանքները սկսվելուն պես հրաձգային տարբեր զինատեսակներից սկսվում է անդադար կրակը, ինչից հետո դրանք անմիջապես դադարեցվում են, իսկ քաղաքացիական անձինք խաղաղապահների օգնությամբ տեղափոխվում են անվտանգ վայր:
Սարուշենի համայնքի բնակիչները այսօր ևս զրկվել են իրենց հացի միակ աղբյուրը՝ ցորենը հավաքելու հնարավորությունից»,- գրել է նա։

ВС Азербайджана длительное время держат под обстрелом единственное пшеничное поле Сарушена, лишая людей хлеба 08/19/2023   14:19  |  Арцах
ВС Азербайджана на протяжении длительного времени держат под огнём единственное пшеничное поле села Сарушен в Арцахе, лишая людей возможности обеспечения себя хлебом. Об этом сообщил госминистр Арцаха Гурген Нерсисян.
"Азербайджан не только более восьми месяцев держит народ Арцаха в осаде и лишает его связи с Республикой Армения, но и военной силой или угрозой ее применения постоянно чинит препятствия гражданскому населению для решения своих насущных проблем. Жители общины Сарушен Аскеранского района Республики Арцах уже длительное время пытаются собрать урожай с единственного в селе пшеничного поля, чтобы решить проблему с хлебом, но люди и сельскохозяйственная техника, приближающиеся к полю, регулярно подвергаются обстрелу с азербайджанских позиций, расположенных поблизости", - написал гоминистр на своей странице в Facebook.
Как отметил он, хотя каждый раз в Арцахе российские миротворцы согласовывают дату и время сбора урожая с азербайджанской стороной и его организуют на месте в присутствии миротворцев, тем не менее с началом работы открывается непрекращающийся огонь из разнокалиберного стрелкового оружия. После это работы немедленно останавливают, а мирных жителей с помощью миротворцев вывозят в безопасное место.
"Жители общины Сарушен лишены возможности сбора урожая пшеницы - единственного источника пропитания", - написал он.