Արցախից 11 բուժառու Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ տեղափոխվել է Հայաստան 08/18/2023   14:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ օգոստոսի 18-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 9 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 27 երեխա, 8-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 82 հիվանդ, 4 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում. որից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
16:50 16/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈղբերգական ավտովթարի հետևանքով զոհված Հելեն Դադայանի ընտանիքը ԿԽՄԿ-ին է դիմել նրա մարմինը Արցախ տեղափոխելու խնդրանքով
15:10 16/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ խաղաղ բնակիչների առեւանգմանը մասնակից են եղել Ադրբեջանի հատուկ նշանակության ջոկատի աշխատակիցները

Красный Крест сегодня перевез 11 пациентов из блокадного Арцаха в Армению 08/18/2023   15:01  |  Лента новостей
Сегодня, 18 августа, при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста 11 пациентов вместе с сопровождающими были перевезены в различные специализированные медицинские центры Армении из Республиканского медцентра Арцаха. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
В течение дня планируется организовать на машинах МККК возвращение в Арцах 9 пациентов и сопровождавших их  лиц, которые в свое время были направлены на лечение в Армению в рамках госзаказа.
27  детей проходят лечение в медобъединении “Аревик”, восемь находятся в отделении неонатологии и реанимации.
Лечение в ЗАО “Республиканский медицинский Центр”  проходят 82 пациента,  четверо находятся в отделении реанимации, состояние двоих из них крайне тяжелое.