Ադրբեջանը փորձում է շահարկել միջազգային դերակատարների ցանկացած «հավասարակշիռ» մոտեցում՝ այն մեկնաբանելով որպես իր որդեգրած քաղաքականության շարունակման թողտվություն. ԱԳՆ 08/18/2023 12:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության պահանջով հրավիրված ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի ընթացքում ևս մեկ անգամ արձանագրվեց, որ միջազգային գործընկերները, չնայած Ադրբեջանի կողմից իրականացվող կեղծ քարոզչությանը, հստակորեն գիտակցում են Լեռնային Ղարաբաղում ծանրագույն հումանիտար իրավիճակի փաստն ու դրա հասցեագրման կարևորությունը։ Այս՝ ՄԱԿ ԱԽ ձևաչափով արդեն երկրորդ քննարկման ժամանակ հնչած գնահատականներն ու Ադրբեջանին ուղղված հասցեական ուղերձներն ըստ էության լրացնում էին մինչ օրս տարբեր կառավարությունների, միջազգային կառույցների, իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից արտահայտված հստակ դիրքորոշումները։
Հատկանշական էին անդամ պետությունների և ԵՄ ներկայացուցչի ելույթներն առ այն, որ Ադրբեջանը պարտավոր է վերացնել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների։ Աներկբայորեն ընդգծվեց, որ արդեն ութ ամսից ավել շարունակվող շրջափակման հետևանքով ԼՂ բնակչության համար ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակը պետք է վերացվի։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը շարունակում է խեղաթյուրել միջազգային հանրության կոչերը, կեղծ և իրականությանը չհամապատասխանող պատրվակներ փնտրել` չիրականացնելու իր պարտավորությունները և, երկարաձգելով հումանիտար ճգնաժամը, ներառյալ սովամահության միջոցով էթնիկ զտումների ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ժողովրդին։ Ավելին, Ադրբեջանը փորձում է շահարկել միջազգային դերակատարների ցանկացած «հավասարակշիռ» մոտեցում՝ այն մեկնաբանելով որպես իր որդեգրած քաղաքականության շարունակման թողտվություն:
Ընդգծում ենք ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի վերացման ուղղությամբ առկա միջազգային ողջ գործիքակազմի օգտագործման և Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժի վերականգնման և ԼՂ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների անարգել մուտքի ապահովման հրատապությունը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, բարձր գնահատելով միջազգային անվտանգությանը և խաղաղությանը նպաստելու իրենց մանդատին հավատարիմ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամ պետությունների սկզբունքային և արդար դիրքորոշումները, շարունակելու է աշխատանքները տարբեր հարթակներում, այդ թվում՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում, հետևողական քայլերի գործադրմամբ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ:

Азербайджан продолжает искажать призывы международного сообщества - МИД Армении 08/18/2023   14:53  |  Лента новостей
В ходе экстренного заседания Совета Безопасности ООН, созванного 16 августа по запросу Республики Армения, в очередной раз было зафиксировано, что, несмотря на ложную пропаганду Азербайджана, международные партнеры четко осознают факт крайне тяжелой гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе и важность ее преодоления. Оценки и послания, адресованные Азербайджану в ходе уже второго обсуждения в Совете Безопасности ООН, по сути, дополнили четкие позиции, ранее высказанные различными правительствами, международными структурами и правозащитными организациями. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
Примечательными были выступления государств-членов и представителя ЕС об обязательстве Азербайджана прекратить незаконное блокирование Лачинского коридора в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и юридически обязывающими решениями Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля. Было однозначно подчеркнуто, что тяжелая гуманитарная ситуация для населения Нагорного Карабаха, сложившаяся вследствие продолжающейся уже более восьми месяцев блокады, должна быть устранена.
Очевидно, что Азербайджан продолжает искажать призывы международного сообщества, искать ложные и не соответствующие действительности предлоги для невыполнения своих обязательств и, затягивая гуманитарный кризис, проводить этническую чистку коренного населения Нагорного Карабаха в том числе путем голодной смерти.
Более того, Азербайджан пытается манипулировать любым «взвешенным» подходом международных акторов, интерпретируя его как одобрение продолжения азербайджанской политики.
Подчеркиваем безотлагательную необходимость применения существующего международного инструментария для преодоления гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, восстановления беспрепятственного передвижения по Лачинскому коридору в обоих направлениях и обеспечения свободного доступа международных гуманитарных организаций в Нагорный Карабах.
Министерство иностранных дел Армении, высоко оценивая принципиальную и справедливую позицию государств-членов Совета Безопасности ООН, приверженных своему мандату по содействию международной безопасности и миру, продолжит работу на различных площадках, в том числе в Совете Безопасности ООН, осуществляя последовательные шаги, нацеленные на разблокирование Лачинского коридора и преодоление гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе.